Decyzją Ministerstwa Finansów, już od 1 lutego 2013 roku do sprzedaży w ramach konta IKE Obligacje włączone zostają wszystkie rodzaje detalicznych obligacji Skarbu Państwa. W ramach odkładania na naszą przyszłą emeryturę będziemy mogli zakupić - obligacje dwuletnie (DOS), obligacje trzyletnie (TOZ), obligacje czteroletnie (COI) i oferowane w ramach tego konta dotychczas, obligacje dziesięcioletnie (EDO). Zmiany te, dają większe możliwości inwestowania środków pieniężnych w ramach konta IKE Obligacje.
- Konto IKE Obligacje cieszy się zainteresowaniem przyszłych emerytów, jednak dotychczas miało ono pewne ograniczenie. W ramach konta IKE Klienci mogli nabywać tylko obligacje dziesięcioletnie – wyjaśnia Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów i zaproponować im dostęp do wszystkich oferowanych przez Skarb Państwa obligacji detalicznych, by mieli pełen komfort w planowaniu swej przyszłości - dodaje Anna Suszyńska.
Klienci, którzy posiadają umowy o prowadzenie Konta IKE-Obligacje będą proszeni o podpisanie aneksu do umowy. Dodatkowo konieczne będzie złożenie dyspozycji (Dyspozycja Nabywania Obligacji Skarbowych), w której klient określi procentowy udział poszczególnych rodzajów obligacji w nabyciach realizowanych przez DM PKO BP za środki wpływające na konto. Także osoby, które zamierzają pozostać przy oszczędzaniu tylko poprzez obligacje dziesięcioletnie (EDO), zostaną poproszone o złożenie dyspozycji, w której określą 100 procentowy udział obligacji EDO w zakupach.
Od 1 lutego będzie można nabywać cztery rodzaje obligacji o różnym horyzoncie czasowym. Rozpatrzmy przypadek - zakup czterech rodzajów obligacji w różnych częściach. Klient złożył dyspozycję zakupu 40 proc. EDO, 10 proc. TOZ, 30 proc. DOS oraz 20 proc. COI – dyspozycja zostanie zapisana w kolejności od największego procentowego udziału do najmniejszego. W powyższym hipotetycznym przypadku, w pierwszej kolejności dokonywane będą nabycia obligacji dziesięcioletnich, następnie dwuletnich, potem czteroletnich i na końcu trzyletnich.
- Natomiast w sytuacji, w której klient złoży dyspozycję zakupu obligacji o różnym horyzoncie inwestycyjnym w równych częściach, to w pierwszej kolejności będą nabywane obligacje o najdłuższym terminie wykupu – tłumaczy Małgorzata Jabłońska, dyrektor Rynku Pierwotnego Domu Maklerskiego PKO BP.