Ten rok jest niewątpliwie dla funduszy emerytalnych najlepszym od kilku lat. Po ubiegłorocznej stracie 4,8 proc. (druga roczna strata w ich historii), w tym roku wyniki inwestycyjne są znacznie lepsze. Przeciętna zmiana wartości jednostek rozrachunkowych to już prawie 15 proc. licząc od końca grudnia 2011 r. do 12 grudnia tego roku, a rynek wciąż rośnie. Dotychczas najlepszy roczny wynik fundusze emerytalne wypracowały w 2006 r. Wówczas ich średnia stopa zwrotu wyniosła 15,94 proc. Wyniki najlepszych w tym roku funduszy: Allianz, Nordea i Amplico są już od niego wyższe.
Efekt i akcji i obligacji
Tegoroczna sytuacja na rynku jest zaskoczeniem dla wszystkich. Także dla samych OFE, które po ubiegłorocznych, zbyt optymistycznych prognozach, w tym roku wzrost giełdy szacowali bardzo ostrożnie na ok. 10 proc. Główne indeksy giełdowe wzrosły od początku roku znacznie bardziej. Znacząco dały też zarobić obligacje skarbowe. Stopa zwrotu najdłuższych papierów przekracza 20 proc. Indeks obligacji skoczył o kilkanaście procent. Skala hossy na rynku obligacji i będące jej pochodną rekordowo niskie rentowności polskich obligacji skarbowych okazały się sporą niespodzianką. Tomasz Bilecki, doradca inwestycyjny w Generali PTE, podkreśla, że pierwszy raz od kilku lat tak znaczący wpływ na wyniki OFE miały właśnie obligacje skarbowe. Jak dodaje, skala wzrostu ich cen zaskoczyła nawet największych optymistów, a odpowiednie pozycjonowanie części dłużnej portfela było jednym z kluczy do sukcesu w mijającym roku.
- W 2012 roku wysokie stopy zwrotu można było osiągnąć zarówno na rynku akcji, jak i obligacji. Istotna okazała się odpowiednia alokacja sektorowa. Unikać należało spółek energetycznych, telekomów i firm budowlanych, a w obrębie obligacji przeważać te o najdłuższym terminie zapadalności – mówi Adam Kurowski, dyrektor Departament Zarządzania Aktywami AXA PTE.
Jak mówi Piotr Bień, starszy zarządzający akcjami w ING PTE, wśród sektorów, które szczególnie przyczyniły się do dobrych osiągnięć OFE jest surowcowy na czele z KGHM, ale także spółki chemiczne, w które OFE są mocno zaangażowane oraz detaliczne takie jak LPP, NG2.