Dobra stopa zwrotu funduszy

31,628 proc. wyniósł przeciętny wynik funduszy emerytalnych w ostatnich trzech latach – podała Komisja Nadzoru Finansowego

Publikacja: 05.04.2012 15:35

Nadzór dwa razy w roku publikuje zestawienia prezentujące osiągnięcia inwestycyjne funduszy emerytalnych w okresie trzech lat. Ma to na celu m.in. wyrównanie strat klientom jeśli fundusz źle inwestował. W ostatnim takim zestawieniu za okres od końca marca 2009 r. do do końca marca 2012 r. wszystkie fundusze wypracowały minimalny wymagany prawem wynik, czyli żadne towarzystwo emerytalne nie musi dopłacać do kont klientów funduszu emerytalnego. Jak podał nadzór średni wynik inwestycyjny za trzy lata wynosi  31,628 proc., a minimalna stopa zwrotu to 15,814 proc.

Najlepszy w tym zestawieniu fundusz  ING zarobił 33,765 proc. dla klientów, a najsłabszy Pocztylion 27,558 proc. Sześć instytucji miało wynik lepszy niż wyniosła średnia stopa zwrotu. Jednak tylko trzy z nich wezmą udział w najbliższym losowaniu. Polega ono na przydzielaniu do kilku funduszy klientów, którzy samodzielnie nie dokonali wyboru OFE. W lipcowym losowaniu wezmą udział Amplico, PKO BP Bankowy i Generali. Te podmioty miały wynik lepszy od przeciętnego w dwóch ostatnich zestawieniach nadzoru i do tego nie są za duże. Z losowania wyłączone są bowiem trzy największe na rynku podmioty: ING, Aviva oraz PZU Złota i to bez względu na to czy dobrze czy źle inwestowały.

Udział funduszu w losowaniu na ogromne znaczenie w sytuacji gdy zakazana została akwizycja do OFE od tego roku. Zapisać się do OFE można wyłącznie korespondencyjnie. Zdaniem ekspertów spowoduje to istotny wzrost liczby uczestniczących w losowaniu, bo Polacy nie będą chętnie sami zapisywać się do OFE przez Internet.

Przynależność do OFE jest obowiązkowa. Każdy kto zaczyna pracę powinien w ciągu 7 dni dokonać wyboru instytucji, która będzie inwestować jego składki. Z praktyce robi to niewiele osób.

Do OFE trafia 2,3 proc. pensji brutto. Reszta składki emerytalnej 17,22 proc. idzie do ZUS na dwa konta.

 

Wyniki inwestycyjne OFE w okresie od 31 marca 2009 r. do 30 marca 2012 r.

Źródło: KNF

Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką