Każdy okres jest dobry na inwestowanie

Oszczędzanie to najlepszy sposób na zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości. Aby jednak odkładać jak najbardziej efektywnie warto wziąć pod uwagę perspektywę czasową naszej inwestycji. Od niej bowiem zależy w co powinniśmy inwestować.

Aktualizacja: 19.03.2012 15:19 Publikacja: 15.03.2012 12:28

Każdy okres jest dobry na inwestowanie

Foto: ROL

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że im dłużej będzie odkładać, nawet drobne kwoty pozostałe w miesięcznym budżecie, tym uzbierana kwota pieniędzy będzie większa. Gdy odłożone środki dodatkowo zaczniemy inwestować tak, aby przynosiły nam dodatkowy dochód, okaże się, że oszczędzanie nie jest takie trudne, a nawet może być przyjemne.

O ile więc nad samą decyzją o oszczędzaniu nie powinniśmy się zastanawiać, to nad doborem narzędzi warto się już przez chwilę pochylić.

Chronić kapitał czy szukać wyników?

Wyobraźmy sobie sytuację Jana Kowalskiego, który mając bardzo wysoką awersję do ryzyka, odkładał przez ostatnie 3 lata 100 zł miesięcznie na lokacie bankowej. Załóżmy, że lokata oferowała w tym okresie oprocentowanie w wysokości 5% rocznie. W tym okresie rynki finansowe przeżywały zarówno duże spadki, jak i wysokie zwyżki cen akcji. Pan Kowalski tymczasem, nie martwiąc się niczym, spokojnie odkładał. Efekt? Jan Kowalski osiągnął dodatnią stopę zwrotu i na koniec inwestycji mógł się pochwalić kwotą 3875 zł (nie odliczając podatku Belki), czyli o 7,6% więcej niż nominalne 3600 zł, które wpłacił na lokatę.

Tymczasem jego kolega, Jan Nowak, w tym samym okresie zamiast na lokacie oszczędzał inwestując w akcje - poprzez fundusze inwestycyjne. Pan Nowak zarobił znacznie więcej – średnia stopa zwrotu za ostatnie 36 miesięcy* rodzimych funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniosła 74% procent.

Nie oznacza to jednak, że inwestycja w fundusze jest optymalna, a w bezpieczne instrumenty – fundusze pieniężne czy lokaty, nie. Wszystko zależy od tego, ile czasu pozostało nam do końca trwania oszczędzania.

Co by się stało, gdyby Pan Nowak nie trafił na dobry okres na rynkach, a na początek kolejnej bessy? Patrząc na dane historyczne, mógłby stracić znaczną część swojego kapitału. Generalna zasada polega więc na odpowiednim doborze instrumentów: im dłuższy okres do końca inwestycji tym bardziej powinno nam zależeć na uzyskaniu jak najlepszego wyniku. Z drugiej strony, im bliżej końca naszego oszczędzania – priorytetem powinno być utrzymanie dotychczasowych zysków i ochrona ich przed inflacją. Często sprowadza się to do zmieniania proporcji inwestycji bezpiecznych (np. funduszy pieniężnych) i inwestycji agresywnych (np. funduszy akcji) w naszym portfelu. Wbrew pozorom nie musi być to wcale uciążliwe i wymagające szerokiej wiedzy.

Instytucje finansowe pomogą nam dobierać narzędzia inwestycji

Najlepsza forma oszczędzania to taka, o której de facto zapominamy. Nie nadwyręża domowego budżetu, jest systematyczna, nie zaprząta nam głowy, a na koniec sprawia miłą niespodziankę w postaci uzbieranego kapitału. Jeśli przy tym wszystkim, wykorzystuje optymalnie czas trwania inwestycji, efekt końcowy powinien być zadowalający.

Instytucje finansowe, w szczególności Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, pomyślały o klientach, którzy chcą w odpowiedni sposób inwestować swoje oszczędności – tak, aby w pierwszej fazie maksymalizować zyski, a w drugiej fazie – chronić je. Największe na rynku TFI – Pioneer Pekao TFI, wprowadziło do swojej oferty Program Systematycznego Oszczędzania –Moja Perspektywa.  Program nie tylko pozwala nam regularnie inwestować nawet niewielkie kwoty, ale przede wszystkim – sam, automatycznie zarządza inwestycją. Jeśli będziemy oszczędzać np. ponad 10 lat, program na początku aż 90% naszych oszczędności będzie lokował w fundusze akcyjne aby maksymalnie zwiększyć potencjał zysku. Następnie strategia inwestowania będzie się automatycznie zmieniać, celem zwiększania poziomu bezpieczeństwa naszego kapitału - po 5 latach w akcjach będzie 80%, po 8 już tylko 20%, a w ostatnim roku tylko 10% naszych składek. Równocześnie będzie rósł udział bezpieczniejszych funduszy - pieniężnych i obligacyjnych.

Zabezpieczyć swoją emeryturę

Powyższe zasady oszczędzania tyczą się także tych, którzy chcą na własną rękę odkładać na emeryturę. Jeśli jesteśmy dopiero po studiach, pracujemy od niedawna, nasze oszczędności na emerytalną przyszłość powinniśmy lokować przede wszystkim w instrumenty powiązane z rynkiem akcji. Co innego, gdy do emerytury brakuje nam niewiele – to zbyt krótki okres, by odrobić nieprzewidziane kryzysy na rynkach – wtedy należy pogodzić się z mniejszym, ale za to bardziej prawdopodobnym zyskiem. Dlatego właśnie oszczędzanie na emeryturę warto zacząć jak najwcześniej.

Więcej informacji o programie Moja Perspektywa znajdziesz tutaj: www.mojaperspektywa.com.pl

* Dane: Analizy Online

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że im dłużej będzie odkładać, nawet drobne kwoty pozostałe w miesięcznym budżecie, tym uzbierana kwota pieniędzy będzie większa. Gdy odłożone środki dodatkowo zaczniemy inwestować tak, aby przynosiły nam dodatkowy dochód, okaże się, że oszczędzanie nie jest takie trudne, a nawet może być przyjemne.

O ile więc nad samą decyzją o oszczędzaniu nie powinniśmy się zastanawiać, to nad doborem narzędzi warto się już przez chwilę pochylić.

Pozostało 88% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora