Jolanta Fedak o sukcesach kadencji

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska, za sukces kadencji uznała emerytury pomostowe i zmiany w OFE polegające na obniżce opłat i składek, które do nich trafiają

Aktualizacja: 30.09.2011 20:33 Publikacja: 30.09.2011 19:00

Jolanta Fedak

Jolanta Fedak

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

— Wszystko to co zapowiedziałam uczyniłam — mówiła w piątek rano w radiowej Trójce Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

Za sukces Jolanta Fedak z PSL uznała emerytury pomostowe oraz obniżenie opłat pobieranych przez OFE i składek, które do nich trafiają.

Przypomnijmy, że rząd ograniczył przechodzenie na wcześniejszą emeryturą. Z końcem 2008 r. wygasły stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zamiast wcześniejszych emerytur dla części pracowników, którzy do tej pory mieli taki przywilej stworzono emerytury pomostowe. Z kolei z początkiem 2010 r. weszły w życie zmiany, które obniżyły wysokość pobieranych przez fundusze emerytalne. A w maju tego roku zaczęły obowiązywać zmiany, które obniżyły składkę przekazywaną do funduszy. Zamiast 7,3 proc. pensji Polaków, dostają 2,3 proc.

PSL proponuje obecnie wprowadzenie emerytury obywatelskiej oraz kwotową waloryzację świadczeń. — Kwotowa waloryzacja zapewnia wartość najniższych emerytur, bo zawsze one spadają w długim okresie czasu. Waloryzacja nie nadąża za inflacją. I wtedy warto co jakiś czas przeprowadzić waloryzację kwotową, która podniesienie najniższe emerytury — uważa Jolanta Fedak. Jej zdaniem w systemie emerytalnym o zdefiniowanej składek, jaki obowiązuje w Polsce, dobrze jednego roku „podnieść waloryzację w sposób kwotowy, a następnego w sposób procentowy". — Trzeba pamiętać, że póki co mamy zdefiniowaną składkę, my proponujemy emeryturę obywatelską, a wówczas waloryzacja kwotowa będzie równa procentowej — dodała Fedak.

Jej zdaniem Polski nie stać na system emerytalny jaki mamy obecnie, w którym działają otwarte fundusze emerytalne. — To jest system, na który stać państwa, które mają nadwyżkę budżetową. Te, której jej nie mają nie powinny w ten sposób oszczędzać na przyszłą emeryturę. Z kolei fundusze buforowe, które uzupełniają wydatki w ZUS, funkcjonują w wieku krajach UE i Niemczech i spełniają swoją rolę — powiedziała Jolanta Fedak. Na pytanie, czy gdyby znów została ministrem pracy, będzie walczyła o to by OFE zniknęły z tego systemu? Jolanta Fedak odpowiedziała: „Będę walczyła o to by system był logiczny". Jej zdaniem OFE nie bardzo przystają do współczesnych warunków pracy. W przeciwieństwie do emerytur obywatelskich. One byłyby uzupełnieniem istniejącego systemu, na które państwo stać. W systemie obywatelskim każdy podatnik miałby gwarantowaną niewielką emeryturę, a chcąc dostawać więcej, musiałby się sam dodatkowo ubezpieczyć.

Z kolei Platforma Obywatelska po wygranych wyborach zamierza zwiększyć efektywność zarządzania aktywami OFE. Oraz dla osób zbliżających się do emerytury wprowadzić bezpieczne fundusze. Poza tym pieniądze pozyskane z eksploatacji gazu łupkowego planuje przeznaczyć na fundusz pokoleniowy, na przyszłe emerytury (pierwsze zyski z eksploatacji tego gazu mają pojawić się w 2015 r.).

Według spekulacji medialnych, po wygranych wyborach Platformy Obywatelskiej, nowy minister pracy, który odpowiada m.in. system ubezpieczeń społecznych, może zostać Michał Boni, obecnie minister w Kancelarii Premiera lub Joanna Kluzik-Rostkowska, która była już ministrem pracy.

— Wszystko to co zapowiedziałam uczyniłam — mówiła w piątek rano w radiowej Trójce Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

Za sukces Jolanta Fedak z PSL uznała emerytury pomostowe oraz obniżenie opłat pobieranych przez OFE i składek, które do nich trafiają.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora