Jolanta Fedak o sukcesach kadencji

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska, za sukces kadencji uznała emerytury pomostowe i zmiany w OFE polegające na obniżce opłat i składek, które do nich trafiają

Aktualizacja: 30.09.2011 20:33 Publikacja: 30.09.2011 19:00

Jolanta Fedak

Jolanta Fedak

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

— Wszystko to co zapowiedziałam uczyniłam — mówiła w piątek rano w radiowej Trójce Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

Za sukces Jolanta Fedak z PSL uznała emerytury pomostowe oraz obniżenie opłat pobieranych przez OFE i składek, które do nich trafiają.

Przypomnijmy, że rząd ograniczył przechodzenie na wcześniejszą emeryturą. Z końcem 2008 r. wygasły stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zamiast wcześniejszych emerytur dla części pracowników, którzy do tej pory mieli taki przywilej stworzono emerytury pomostowe. Z kolei z początkiem 2010 r. weszły w życie zmiany, które obniżyły wysokość pobieranych przez fundusze emerytalne. A w maju tego roku zaczęły obowiązywać zmiany, które obniżyły składkę przekazywaną do funduszy. Zamiast 7,3 proc. pensji Polaków, dostają 2,3 proc.

PSL proponuje obecnie wprowadzenie emerytury obywatelskiej oraz kwotową waloryzację świadczeń. — Kwotowa waloryzacja zapewnia wartość najniższych emerytur, bo zawsze one spadają w długim okresie czasu. Waloryzacja nie nadąża za inflacją. I wtedy warto co jakiś czas przeprowadzić waloryzację kwotową, która podniesienie najniższe emerytury — uważa Jolanta Fedak. Jej zdaniem w systemie emerytalnym o zdefiniowanej składek, jaki obowiązuje w Polsce, dobrze jednego roku „podnieść waloryzację w sposób kwotowy, a następnego w sposób procentowy". — Trzeba pamiętać, że póki co mamy zdefiniowaną składkę, my proponujemy emeryturę obywatelską, a wówczas waloryzacja kwotowa będzie równa procentowej — dodała Fedak.

Jej zdaniem Polski nie stać na system emerytalny jaki mamy obecnie, w którym działają otwarte fundusze emerytalne. — To jest system, na który stać państwa, które mają nadwyżkę budżetową. Te, której jej nie mają nie powinny w ten sposób oszczędzać na przyszłą emeryturę. Z kolei fundusze buforowe, które uzupełniają wydatki w ZUS, funkcjonują w wieku krajach UE i Niemczech i spełniają swoją rolę — powiedziała Jolanta Fedak. Na pytanie, czy gdyby znów została ministrem pracy, będzie walczyła o to by OFE zniknęły z tego systemu? Jolanta Fedak odpowiedziała: „Będę walczyła o to by system był logiczny". Jej zdaniem OFE nie bardzo przystają do współczesnych warunków pracy. W przeciwieństwie do emerytur obywatelskich. One byłyby uzupełnieniem istniejącego systemu, na które państwo stać. W systemie obywatelskim każdy podatnik miałby gwarantowaną niewielką emeryturę, a chcąc dostawać więcej, musiałby się sam dodatkowo ubezpieczyć.

Z kolei Platforma Obywatelska po wygranych wyborach zamierza zwiększyć efektywność zarządzania aktywami OFE. Oraz dla osób zbliżających się do emerytury wprowadzić bezpieczne fundusze. Poza tym pieniądze pozyskane z eksploatacji gazu łupkowego planuje przeznaczyć na fundusz pokoleniowy, na przyszłe emerytury (pierwsze zyski z eksploatacji tego gazu mają pojawić się w 2015 r.).

Według spekulacji medialnych, po wygranych wyborach Platformy Obywatelskiej, nowy minister pracy, który odpowiada m.in. system ubezpieczeń społecznych, może zostać Michał Boni, obecnie minister w Kancelarii Premiera lub Joanna Kluzik-Rostkowska, która była już ministrem pracy.

— Wszystko to co zapowiedziałam uczyniłam — mówiła w piątek rano w radiowej Trójce Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

Za sukces Jolanta Fedak z PSL uznała emerytury pomostowe oraz obniżenie opłat pobieranych przez OFE i składek, które do nich trafiają.

Pozostało 89% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej