? PKO BP BANKOWY
W ostatnich latach znacznie poprawił wyniki, ale półrocza 2011 nie może zaliczyć do udanych.
? POCZTYLION
Pierwsza część roku była niekorzystna. W dłuższych okresach wyniki są różne. Najwyższa pozycja to piąte miejsce w zestawieniu obejmującym sześć lat.
? POLSAT
Fundusz ten często zaskakuje. Raz jest wysoko, raz nisko. Gdy weźmie się pod uwagę pierwsze półrocze tego roku, zajmuje dobrą czwartą pozycję, ale w okresie ostatnich 12 miesięcy jest ostatni. W zestawieniu obejmującym najdłuższy okres plasuje się wysoko.
? PZU ZŁOTA JESIEŃ
Wypada dobrze we wszystkich analizowanych zestawieniach, a zwłaszcza w rankingach dotyczących okresów od roku do trzech lat. Wyjątek to ostatnie sześć miesięcy.
? WARTA
W tym roku jest dobrze, podobnie jak w ciągu dwóch ostatnich lat. A przypomnijmy, że przez długi czas fundusz znajdował się na końcu zestawień.
Opinie:
Grzegorz Jałtuszyk, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami PTE Warta
Ponad 2-proc. średni zysk OFE w pierwszym półroczu to zasługa zarówno obligacji, jak i akcji. Sytuacja na rynkach nie jest jednak stabilna. Największym problemem pozostaje zadłużenie niektórych krajów UE. Istnieją też obawy o spowolnienie gospodarcze. W drugim półroczu prawdopodobnie wahania na rynkach będą duże, zwłaszcza gdy zaostrzy się sytuacja w Grecji i Portugalii. Jeżeli jednak gospodarka obroni się przed spowolnieniem, indeksy giełdowe powinny mocniej wzrosnąć niż w pierwszej połowie roku.
Rafał Markiewicz, członek zarządu, dyrektor Departamentu Inwestycyjnego Generali PTE
Trudno obecnie prognozować, co będzie się działo na giełdzie w kolejnych miesiącach. Obawy o wzrost gospodarczy w USA oraz bankructwo Grecji skutecznie hamują wzrost indeksów. Do tego dochodzi duża liczba ofert na naszym rynku pierwotnym oraz mniejszy napływ środków do OFE. Z drugiej strony brak kolejnych odsłon kryzysu zadłużeniowego może uspokoić nastroje na rynkach i pozwolić na dalszy wzrost.
Adam Kałdus, dyrektor Biura Inwestycji PKO BP Bankowy PTE
W pierwszym półroczu sytuacja na krajowym rynku finansowym się ustabilizowała. Zmiany indeksów giełdowych i rentowności obligacji były kilkuprocentowe. Stopy zwrotu funduszy emerytalnych nie odbiegały od koniunktury na całym rynku. Różnice w wynikach były głównie efektem doboru akcji do portfeli. W drugim półroczu stopy zwrotu powinny być wyższe. Roczna stopa zwrotu wyniesie mniej więcej 7 proc. W związku z podnoszeniem limitów inwestycji w akcje coraz większy wpływ na wyniki OFE będzie miała koniunktura na giełdzie.
Rafał Mikusiński, prezes, dyrektor inwestycyjny Amplico PTE
Podaż akcji ze strony Skarbu Państwa spowodowała, że ceny na naszej giełdzie nie rosły tak jak na rozwiniętych rynkach zagranicznych. Odwrotnie było na rynku obligacji, gdzie można było osiągnąć blisko 3,5-proc. stopy zwrotu od początku roku, co należy uznać za dobry wynik (wobec 2-proc. wzrostu WIG); zadecydowały o tym: atrakcyjna rentowność, solidna sytuacja gospodarcza i ograniczona podaż obligacji skarbowych. Jednak obecnie rentowność polskich obligacji 10-letnich zbliżyła się już do papierów hiszpańskich nominowanych w euro.