Na rynku działa 14 OFE. Każdy jest zarządzany przez powszechne towarzystwo emerytalne (PTE). Do niedawna było 15 funduszy, ale w tym roku Aegon przejął Skarbiec-Emeryturę. PTE należą zwykle do dużych grup finansowych: bankowych lub ubezpieczeniowych.
Do funduszu można się zapisać przez telefon, Internet, można także umówić się z przedstawicielem OFE. Najlepiej porównać oferty kilku funduszy i choć trochę przygotować się do ewentualnego spotkania z agentem. Konkurencja jest duża i zdarza się, że agenci wprowadzają w błąd przyszłych klientów, na przykład przedstawiają tylko dane dotyczące najlepszego okresu, pomijając inne.
Nasze oszczędności w OFE są chronione. Fundusze są samodzielnymi podmiotami. Żaden z nich nie może zbankrutować. Ich majątek jest odrębny od tego, którym dysponuje towarzystwo emerytalne.
Środki w okresie gromadzenia ich w funduszu podlegają dziedziczeniu. Wystarczy w umowie wskazać osoby, do których trafią pieniądze, jeśli ubezpieczony umrze przed przejściem na emeryturę.
Fundusz emerytalny musi lokować środki nie tylko efektywnie, ale też bezpiecznie, zgodnie z ustawowymi limitami inwestycyjnymi. Każdy OFE prowadzi jednak własną politykę. Jeśli przyjął dobrą strategię i lepiej niż konkurenci pomnaża pieniądze, zwłaszcza w długim okresie, oszczędności gromadzone na emeryturę powinny przyrastać szybciej.