Jak pożyczka? To tylko w sieci!

Branża FinTech jest obecnie szybko rozwijającym się sektorem, w którym coraz większe znaczenie zyskują firmy oferujące szybkie pożyczki, możliwe do spłacenia w indywidualnie dopasowanym terminie. Polacy przestali bać się chwilówek – coraz częściej pomagają one nie tylko rozwiązać kryzysowe sytuacje, ale także rozwijać pasje i spełniać długo odkładane marzenia. Duże zmiany zaszły także w technicznej ofercie firm udzielających chwilówek. Firmy ogłaszające swoje usługi na słupach są już przeszłością. Jak obecnie wygląda rynek chwilówek? Przyjrzyjmy się sprawie okiem ekspertów.

Publikacja: 19.07.2016 15:09

Jak pożyczka? To tylko w sieci!

Foto: shutterstock

Firmy pożyczkowe odpowiadają na potrzeby nowoczesnych Polaków – korzystamy z pożyczek online zarówno w celu uregulowania bieżących należności, jaki i realizowania innych, niekoniecznie nagłych potrzeb. Szybkie pożyczki pozwalają spełniać marzenia, rozwijać pasje, opłacać kursy i wakacyjne wyjazdy. Pożyczki pozabankowe dobrze przyjmują się przede wszystkim wśród ludzi młodych – są oni bardziej zainteresowani realizowaniem własnych potrzeb, a ponadto lepiej poruszają się w świecie nowoczesnych technologii. O wyborze oferty w dalszym ciągu decyduje koszt całkowity i oprocentowanie pożyczki.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Net Credit wynika, że wszyscy pożyczamy – do pożyczenia pieniędzy (kiedykolwiek) przyznało się aż 83 proc. ankietowanych. Aż 33 proc. respondentów uważa, że warto czasami zaciągnąć pożyczkę, żeby kupić dodatkowy, niekoniecznie niezbędny, ale atrakcyjny towar. Z drugiej strony Polacy wierzą w potęgę oszczędzania – aż 90 proc. z nas uważa, że odkładanie pieniędzy jest dużo lepszym wyjściem, niż zapożyczanie się. Ogólny obraz wyłaniający się z tych danych jest raczej optymistyczny. Polacy wykazują coraz większą świadomość w zakresie finansowych decyzji. Wiedzą, czego chcą, a firmy pożyczkowe odpowiadają na ich potrzeby, tworząc unikatowe produkty finansowe, możliwe do szybkiego pobrania i równie szybkiej spłaty.

Jak wynika z danych firmy Gemius, w 2013 roku strony firm pożyczkowych odwiedziło 1,5 miliona Polaków, rok później liczba ta wzrosła do 2 milionów. Ponieważ internet stał się powszechnym medium, wzrosła także popularność pożyczania w sieci. Jednocześnie osoby zainteresowane szybkimi pożyczkami są też ostrożniejsze – częściej szukają informacji o instytucji, z której usług korzystają, na przykład zaglądając do rejestru BIK. Według badań firmy Gemius, stronę BIK odwiedza 80 – 90 tysięcy użytkowników miesięcznie. Zmiany są zatem pozytywne – mamy do czynienia nie tylko z błyskawicznie rozwijającym się rynkiem, ale także z coraz bardziej świadomą grupą konsumentów, która wie już, czego od szybkich pożyczek oczekuje. Z badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie Net Credit wynika, że z pożyczek przez internet korzystał już co piąty Polak. Około 49 proc. respondentów sięgnęło po pożyczkę online raz w ciągu ostatniego roku.

Rynek pożyczek w Polsce w roku 2013 roku był wart prawie 3 miliardy złotych, czyli 2 razy więcej niż rok wcześniej. Aż dwie trzecie tej sumy stanowią pożyczki udzielane przez internet. Sektor pozabankowy jest w Polsce wyjątkowo nowoczesny i w wielu sferach wypada lepiej niż rynki zachodnie. Polska pewien etap po prostu „przeskoczyła”, od razu wdrażając nowoczesne rozwiązania.

Banki często nie nadążają za zmianami pojawiającymi się na rynku usług finansowych – instytucje FinTechowe rzucają wyzwanie ich elastyczności i innowacyjności. W związku z tym część klientów banków mogą przejąć instytucje pozabankowe. Warto dodać, że tego typu podmioty są także szansą na otrzymanie pożyczki dla osób, które nie mają szans na kredyt gotówkowy. FinTech zatem nie tylko poszerza ofertę dla dotychczasowych klientów banków, ale także stwarza przestrzeń dla osób, które dotychczas nie mieściły się w tej grupie.

Jeśli przyjrzeć się bliżej, rynek szybkich pożyczek jest już tak rozwinięty i działa na tyle długo, że możemy mówić o swego rodzaju wewnętrznej ewolucji – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert porównywarki pożyczek online – pozyczkaportal.pl.

Jeszcze kilka lat temu na naszych ulicach rzucały się w oczy reklamy chwilówek i szyldy punktów stacjonarnych. W szczególnie dobrej sytuacji byli mieszkańcy dużych miast – tutaj pożyczkodawcy zarabiali najwięcej, zatem mieli największe pole do popisu przy tworzeniu oferty. Od roku 2014 możemy jednak zauważyć prawdziwy przełom: punkty stacjonarne zaczęły powoli zanikać, poszerzyła się natomiast oferta usług online. Powodów zmiany jest wiele, ale najbardziej oczywisty to rzecz jasna redukcja kosztów. Prowadzenie punktu stacjonarnego oznacza przecież konieczność wynajęcia lokalu  i zatrudnieniu pracowników.

Pożyczki online obywają się bez tego typu wydatków, co jest korzyścią zarówno dla pożyczkodawców, jak i klientów. Dzięki obniżeniu kosztów prowadzenia salonu, można pożyczkobiorcom zaoferować naprawdę atrakcyjne oferty, wysokie kwoty i wygodne terminy spłaty. W ten sposób produkt, jakim jest szybka pożyczka, zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności. Przestają także obowiązywać ograniczenia dotyczące lokalizacji – pożyczka jest dla nas dostępna bez względu na to, gdzie właśnie się znajdujemy.

Niebagatelne znaczenie ma także strona technologiczna. Firmy oferujące szybkie pożyczki wykorzystują liczne technologie dotychczas niekojarzone z bankowością. Coraz częściej wnioskowanie o pożyczkę odbywa się w całości online, weryfikacja naszej zdolności kredytowej wykonywana jest natomiast automatycznie. Także umowę konieczną do zawarcia pożyczki możemy podpisać online, a powiadomienia o zbliżającym się terminie spłaty będziemy otrzymywać SMSem. Firmy pożyczkowe na bieżąco dbają o rozwój swoich rozwiązań i innowacje, proponując nam coraz bardziej nowoczesne i pewnie działające systemy. Tym sposobem podmioty oferujące pożyczki pozabankowe zyskują przychylność młodych klientów, szukających możliwie najwygodniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Choć starsze pokolenie może podchodzić do usług online nieufnie, warto zauważyć, że internet jest doskonałym źródłem informacji o konkretnej firmie. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę, możemy zapoznać się przecież z opiniami na forach i korzystać ze specjalistycznych porównywarek. Internet przestaje zatem być zagrożeniem, a staje się szansą na dokonanie najlepszego wyboru. Propozycje internetowych firm pożyczkowych są coraz bardziej atrakcyjne i bezpieczne.

To właśnie firmy oferujące pożyczki pozabankowe najlepiej wykorzystały w ostatnich latach potencjał nowoczesnych technologii. Oferta szybkich pożyczek online będzie coraz bogatsza, bo właśnie tego chcą klienci – prognozuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl. Możemy się także spodziewać jeszcze bardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie samego procesu starania się o pożyczkę – rozwijane są automatyczne systemy weryfikacji, a czas wnioskowania skraca się do minimum. Pożyczki online stają się synonimem nowoczesności i wygody. Wkrótce i Ci, którzy dotychczas nie byli zwolennikami tego typu rozwiązań, dostrzegą ich użyteczność.

Firmy pożyczkowe odpowiadają na potrzeby nowoczesnych Polaków – korzystamy z pożyczek online zarówno w celu uregulowania bieżących należności, jaki i realizowania innych, niekoniecznie nagłych potrzeb. Szybkie pożyczki pozwalają spełniać marzenia, rozwijać pasje, opłacać kursy i wakacyjne wyjazdy. Pożyczki pozabankowe dobrze przyjmują się przede wszystkim wśród ludzi młodych – są oni bardziej zainteresowani realizowaniem własnych potrzeb, a ponadto lepiej poruszają się w świecie nowoczesnych technologii. O wyborze oferty w dalszym ciągu decyduje koszt całkowity i oprocentowanie pożyczki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy
Finanse Domowe
Saudyjskie inwestycje. Inspiracja dla oszustów, pułapka dla łatwowiernych