Solidne zniżki dla dużej rodziny

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom wielodzietnym z min. trojgiem dzieci. Tańsze zakupy robi już ponad 1,9 mln Polaków.

W Polsce jest ponad 600 tys. dużych rodzin, a w nich około 3,5 mln potencjalnych użytkowników Karty Dużej Rodziny. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory wydano już 1,9 mln kart dla 432 tys. wielodzietnych rodzin, a program działa w ponad 16 tys. punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Tańsze koszty utrzymania

Podstawowym celem programu Karta Dużej Rodziny jest bezpośrednie wsparcie rodzin wielodzietnych (minimum troje dzieci) i umożliwienie im korzystania na atrakcyjnych warunkach z usług oferowanych przez instytucje kulturalne, turystyczne, zdrowotne, ale również sklepy spożywcze czy odzieżowe.

Obecnie zniżek udziela ponad 3,8 tys. firm i instytucji – zarówno przedsiębiorstw publicznych, jak i prywatnych biznesów. Duża ilość usługodawców i ich rozproszenie po całym kraju pozwalają posiadaczom karty na swobodny wybór usług i realną możliwość korzystania z rabatów, jakie daje karta, w tym m.in. ze zniżek na przejazdy komunikacją autobusową i kolejową, tańsze paliwo albo bilety wstępu do kin, muzeów czy teatrów.

Kto może z niej korzystać?

Kartę Dużej Rodziny może otrzymać bezpłatnie każdy członek rodziny wielodzietnej, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, dzieci natomiast do 18. roku życia lub ukończenia nauki, maksymalnie do 25. roku życia. Osoby niepełnosprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karty przyznawane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

Aby ją uzyskać, wystarczy złożyć wniosek w swojej gminie. W wersji papierowej otrzymać go można bezpośrednio w placówce gminnej albo pobrać ze strony internetowej.
O kartę w imieniu rodziny wnioskować może każdy pełnoletni jej członek.

Podczas składania wniosku należy okazać:

  • w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty);
  • dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia z numerem PESEL lub dokument potwierdzający tożsamość;
  • dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • dzieci o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • dzieci z rodzin zastępczych lub rodzinnego domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Karta również w telefonie

Od 1 stycznia 2018 z Karty Dużej Rodziny można korzystać tradycyjnie lub poprzez aplikację. W wersji mobilnej rodzice mogą wyświetlać nie tylko swoje karty, ale również karty swoich dzieci bez konieczności szukania przez wszystkich członków rodziny ich plastikowych odpowiedników.

Wystarczy, że podczas uiszczania opłaty jedna osoba na swoim telefonie pokaże karty wszystkich osób, a zostanie im udzielona zniżka. Dodatkowo, aplikacja wyposażona jest w geolokalizację, dzięki czemu łatwo i szybko można znaleźć najbliższych Partnerów Karty Dużej Rodziny.

W przypadku aplikacji mobilnej z przywilejów, jakie daje karta, można zacząć korzystać już po 24 godzinach od jej przyznania przez odpowiedni organ. Nie trzeba więc czekać na wydruk fizycznej wersji karty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bon turystyczny ma być formą wsparcia dla rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją wywołaną pandemią

Bon turystyczny – jak dostać ekstra pieniądze na wakacje

Jeśli masz dzieci, to dostaniesz ekstra pieniądze na wakacje. Od sierpnia można korzystać z ...

Jak pożyczka? To tylko w sieci!

Branża FinTech jest obecnie szybko rozwijającym się sektorem, w którym coraz większe znaczenie zyskują ...

O ile wakacje kredytowe, czyli okresowe zwolnienie z raty, to normalność przy kredytach hipotecznych, o tyle nie zawsze tak jest z kredytami konsumpcyjnymi

Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata

Przy problemach ze spłatą kredytu konsumenckiego możemy rozmawiać z bankiem o odroczeniu wpłaty raty. ...