Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom wielodzietnym z min. trojgiem dzieci. Tańsze zakupy robi już ponad 1,9 mln Polaków.
W Polsce jest ponad 600 tys. dużych rodzin, a w nich około 3,5 mln potencjalnych użytkowników Karty Dużej Rodziny. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory wydano już 1,9 mln kart dla 432 tys. wielodzietnych rodzin, a program działa w ponad 16 tys. punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju.
Tańsze koszty utrzymania
Podstawowym celem programu Karta Dużej Rodziny jest bezpośrednie wsparcie rodzin wielodzietnych (minimum troje dzieci) i umożliwienie im korzystania na atrakcyjnych warunkach z usług oferowanych przez instytucje kulturalne, turystyczne, zdrowotne, ale również sklepy spożywcze czy odzieżowe.
Obecnie zniżek udziela ponad 3,8 tys. firm i instytucji – zarówno przedsiębiorstw publicznych, jak i prywatnych biznesów. Duża ilość usługodawców i ich rozproszenie po całym kraju pozwalają posiadaczom karty na swobodny wybór usług i realną możliwość korzystania z rabatów, jakie daje karta, w tym m.in. ze zniżek na przejazdy komunikacją autobusową i kolejową, tańsze paliwo albo bilety wstępu do kin, muzeów czy teatrów.
Kto może z niej korzystać?
Kartę Dużej Rodziny może otrzymać bezpłatnie każdy członek rodziny wielodzietnej, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, dzieci natomiast do 18. roku życia lub ukończenia nauki, maksymalnie do 25. roku życia. Osoby niepełnosprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karty przyznawane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.