Ceny paliw na stacjach. Jak Polska wypada na tle Europy

Fotorzepa, Robert Gardziński

Co wpływa na cenę benzyny, gdzie w Polsce paliwa są najtańsze, a gdzie najdroższe i jak Polska wygląda pod tym względem wśród europejskich krajów.

Od początku 2021 r. cena benzyny Pb95 wzrosła z 4,60 do około 5,30 zł. Na jej wzrost wpływ mają zarówno wahania na światowych rynkach ropy naftowej i osłabienie kursu złotego, jak i opłaty dodatkowe. Stanowią one aż 58 proc. kosztów zakupu 1 litra benzyny bezołowiowej. Cena 1 l benzyny Pb95 jest w ostatnim czasie najwyższa od 7 lat. Eksperci z rankomat.pl przeanalizowali, co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe. Porównali również, ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 28 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Warto sprawdzić: Samochody elektryczne. Dopłaty to nie jedyne przywileje

W cenie litra głównie opłaty

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 58 proc. całkowitej ceny 1 l benzyny. W efekcie za zatankowanie 1 l bezołowiowej Pb95, kierowcy muszą średnio zapłacić 5,27 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,22 zł. 16 groszy to opłata paliwowa, VAT to 1 złotówka. 1,53 zł to kolejny podatek, czyli akcyza, a 36 groszy to marża stacji benzynowej.

Gdzie w Polsce 1 litr benzyny kosztuje najwięcej?

Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (średnio 5,34 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w łódzkim (5,20 zł).

Ile kosztuje 1 litr benzyny w Europie

W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od 7 lat. Jednak taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,27 zł), można kupić jedynie w Słowenii (4,58 zł), Bułgarii (4,89 zł), Rumunii (5,11 zł) i na Węgrzech (5,26 zł). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,42 zł). W Norwegii litr kosztuje 7,77 zł, w Danii 7,65 zł, a w Finlandii 7,38 zł.

Warto sprawdzić: Gdzie opłaca się ubezpieczyć samochód. Ranking OC 2021

Ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Europie

Rankomat sprawdził wysokość średnich wynagrodzeń netto, a także ceny 1 l benzyny Pb95 w 28 krajach Europy. Następnie obliczył, ile litrów paliwa za przeciętną miesięczną pensję mogą kupić mieszkańcy poszczególnych krajów. Zdecydowanie najmniej Grecy (466 l). Polska pod tym względem znalazła się na 21 miejscu z wynikiem 628 l. Możemy zatankować więcej niż kierowcy ze Słowacji, Łotwy, Chorwacji, czy Portugalii, ale jednocześnie mniej niż z Węgier, Litwy bądź Czech.

Zdecydowanie najwięcej litrów paliwa za średnią miesięczną pensję netto mogą kupić Szwajcarzy (3425 l). Na podium znalazły się jeszcze Dania (1810 l) i Norwegia (1751 l). W rankingu dominują kraje z Europy Zachodniej i Północnej. Przeciętne zarobki są w nich znacznie wyższe niż w Południowej i Środkowo-Wschodniej części Starego Kontynentu.

Warto sprawdzić: Samochód elektryczny dla krezusów. Najtańsze wciąż drogie

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia OC

Rankomat sprawdził też cenę ubezpieczenia dla kierowców w zależności od rodzaju paliwa. Okazuje się, że rodzaj paliwa ma duży wpływ na cenę polisy OC. W pierwszym kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie musieli zapłacić posiadacze pojazdów z instalacją LPG (średnio 644 zł), a najmniej właściciele samochodów elektrycznych (492 zł) – wynika z raportu przygotowanego przez porównywarkę Rankomat.

– Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy nie mogą przejeść 500 plus, obiecują oszczędzać pieniądze

Polacy chcą więcej odkładać. Ale ich wydatki nadal będą szybko rosły. Skłonność konsumentów nad ...

Pożyczamy 3 tys. na 6 mies. Można przepłacić nawet 343 zł

Sprawdziliśmy, ile może kosztować pożyczka w kwocie 3 tys. zł, którą klient chce spłacić ...

Klient ma prawo odwołania od negatywnej decyzji banku

Nie dostałeś kredytu? Złóż reklamację

Odmowa udzielenia kredytu przez bank wcale nie musi być ostateczną decyzją. Można złożyć reklamację, ...