Ile trzeba mieć, by być najbogatszym. Polski nie uwzględniono

Ile trzeba mieć pieniędzy, by znaleźć się w gronie 1 procenta najbogatszych?
Ile trzeba mieć pieniędzy, by znaleźć się w gronie 1 procenta najbogatszych?
Adobe Stock

By znaleźć się w gronie 1 procenta najbogatszych, w USA potrzeba 4,4 mln dol.; w Niemczech – 2 mln, w Kongo… 20 tys. dol.

Top 1 proc. – często cytowany, czasami oczerniany, ale nigdy tak naprawdę nie zdefiniowany. Poziom bogactwa netto, które oznacza próg wprowadzania do tej bardzo wąskiej społeczność jest bardzo zróżnicowany w zależności od krajów i terytoriów. Co ciekawe, daleko mu do definicji UHNWI, przyjętej przez Knight Frank – kogoś, kogo majątek netto przekracza 30 mln dol. – nawet w Monako, które ma największą na świecie populację super bogatych. Próg wejścia do najbardziej ekskluzywnego na świecie klubu 1 proc. księstwa wynosi 7,9 mln dol.

Warto sprawdzić: Gdzie w Europie warto zarabiać. Polska ciągle goni Zachód

Na drugim miejscu znajduje się szwajcarski home banking, gdzie minimum to 5,1 mln dol. Kolejne miejsce zajmują Stany Zjednoczone, mogące się pochwalić największą liczbę UHNWI. Tutaj bilet do statusu 1 procenta to 4,4 mln dol.

Zajmujący czwarte miejsce Singapur ma najwyższy wpis w Azji – 2,9 mln dol., nieznacznie wyprzedzając Hong Kong, z wymaganym poziomem bogactwa 2,8 mln dol. Tyle samo jako próg wejścia ustala Nowa Zelandia – o 80 tys. dol. więcej niż będzie się potrzebować w sąsiedniej Australii.

Argentyna ma najwyższe wpisowe dla Ameryki Łacińskiej – 360 tys. dol., podczas gdy najwyższy dla Afryki jest w RPA i wynosi 180 000 dol. Gospodarki rozwijające się – Indonezja i Kenia mają progi poniżej 1 proc. poziomu Monako odpowiednio 60 tys. i 20 tys. dol. Indie mają taki sam próg jak Indonezja – 60 tys. dol. – ale tam populacja UHNWI jest 10 razy większa niż w Indonezji i 14 razy większa niż na Filipinach. Wzrost bogactwa sprawia, że prognozy przewidują, że próg Indii niemal się podwoi w ciągu najbliższych pięciu lat.

Warto sprawdzić: Ceny paliw na stacjach. Jak Polska wypada na tle Europy

Europa Wschodnia nie jest w Knight Frank Wealth Report reprezentowana zbyt szeroko. Dla Rosji minimum, by wejść do grona 1 proc. najbogatszych, to 400 tys. dol., dla Rumunii – 300 tys. Polski nie uwzględniono…

Więcej jest oczywiście krajów Europy Zachodniej. W Irlandii próg wynosi 2,6 mln dol., we Francji 2,1 mln, w Niemczech 2 mln, W Wielkiej Brytanii 1,8 mln, a w Hiszpanii i we Włoszech – 1,4 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W firmach pożyczkowych można uzyskać kredyt na okres od jednego dnia do nawet 120 miesięcy, na kwotę od 100 zł do nawet 250 tys. zł

Świąteczny zastrzyk gotówki w firmach pożyczkowych

Decydując się na skorzystanie z chwilówki, warto się dokładnie zapoznać z warunkami otrzymania pieniędzy. ...

Są już pierwsze ograniczenia kredytowe i nie dotyczą tylko wydłużenia procedur, ale również warunków. W niektórych bankach trzeba mieć dwa razy więcej wkładu własnego do kredytu niż przed miesiącem

O kredyt na lokum coraz trudniej. Rosną wymogi banków

Niezależnie od tego, czy popyt na kredyty hipoteczne będzie nadal duży czy nie, chętni ...

Platformy sprzedażowe muszą teraz opodatkować towary kupowane za ich pośrednictwem, gdy mają wartość mniejszą niż 150 euro i importowane są z krajów trzecich przez podatników z terenu Unii Europejskiej.

Pakiet e-commerce. W sieci poza Unią ma być drogo

Pakiet e-commerce ma poprawić konkurencyjność unijnych przedsiębiorców handlujących online i portali aukcyjnych wobec pochodzących ...