Kredyty na dowolny cel. Czym różni się zwykła pożyczka od hipotecznej?

Fotorzepa, Marta Bogacz

Zwykła pożyczka, czyli kredyt gotówkowy i pożyczka hipoteczna, to produkty bankowe stworzone dla osób, które potrzebują pieniędzy, ale nie chcą przed bankiem ujawniać na co je wydadzą.

To kredyty na dowolny cel. Nikogo nie będzie więc interesowało, czy za pozyskane środki zakupiony zostanie sprzęt do domu, wykupiona wycieczka, czy pieniądze posłużą do spłaty zaległych rachunków.

Przed zaciągnięciem konkretnej pożyczki – czy to zwykłej czy hipotecznej, warto zastanowić się na co chcemy przeznaczyć pieniądze, w jakiej ilości potrzeba nam środków i jak długo chcielibyśmy spłacać zobowiązanie. Kluczową różnicą pomiędzy obiema formami kredytowania są bowiem kwota i okres spłaty.

Kredyt gotówkowy udzielany jest zwykle na niższą kwotę i krótszy okres niż pożyczka hipoteczna. Są to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych ze spłatą rozkładaną na okres około ośmiu lat względem zobowiązań na kwotę kilkuset złotych ze spłatą przewyższającą dziesięć a nawet dwadzieścia lat w przypadku pożyczek hipotecznych.

Dodatkowo, w ramach zobowiązań hipotecznych banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Dzięki temu jednak, pożyczka hipoteczna jest znacznie tańsza od kredytu gotówkowego, a kwota możliwa do uzyskania – większa.

Co ważne, kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel. Podobnie jest z pożyczką hipoteczną, jednak z pewnym wyłączeniem – nie można jej przeznaczyć na cele związane z działalnością gospodarczą.

Mogą Ci się również spodobać

Twoja karta nie musi być nudna

W kilku instytucjach klient może dostać plastik z wybranym przez siebie wizerunkiem. Niektóre banki ...

Konto, kredyt, karta. Jakie oferty najczęściej wybierają klienci w bankach?

Wybór odpowiedniego rachunku osobistego, kredytu gotówkowego czy karty kredytowej nie należy do łatwych. Banki ...

Nie musi być drogo

Kto nie przestawił się na bankowość internetową, płaci co miesiąc wielokrotnie więcej. – Poszedłem ...