Kredyty na dowolny cel. Czym różni się zwykła pożyczka od hipotecznej?

Fotorzepa, Marta Bogacz

Zwykła pożyczka, czyli kredyt gotówkowy i pożyczka hipoteczna, to produkty bankowe stworzone dla osób, które potrzebują pieniędzy, ale nie chcą przed bankiem ujawniać na co je wydadzą.

To kredyty na dowolny cel. Nikogo nie będzie więc interesowało, czy za pozyskane środki zakupiony zostanie sprzęt do domu, wykupiona wycieczka, czy pieniądze posłużą do spłaty zaległych rachunków.

Przed zaciągnięciem konkretnej pożyczki – czy to zwykłej czy hipotecznej, warto zastanowić się na co chcemy przeznaczyć pieniądze, w jakiej ilości potrzeba nam środków i jak długo chcielibyśmy spłacać zobowiązanie. Kluczową różnicą pomiędzy obiema formami kredytowania są bowiem kwota i okres spłaty.

Kredyt gotówkowy udzielany jest zwykle na niższą kwotę i krótszy okres niż pożyczka hipoteczna. Są to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych ze spłatą rozkładaną na okres około ośmiu lat względem zobowiązań na kwotę kilkuset złotych ze spłatą przewyższającą dziesięć a nawet dwadzieścia lat w przypadku pożyczek hipotecznych.

Dodatkowo, w ramach zobowiązań hipotecznych banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Dzięki temu jednak, pożyczka hipoteczna jest znacznie tańsza od kredytu gotówkowego, a kwota możliwa do uzyskania – większa.

Co ważne, kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel. Podobnie jest z pożyczką hipoteczną, jednak z pewnym wyłączeniem – nie można jej przeznaczyć na cele związane z działalnością gospodarczą.

Mogą Ci się również spodobać

Obrazki i kody zwiększą bezpieczeństwo

Pojawiają się nowe metody weryfikacji klienta Banki wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia w serwisach internetowych i ...

Bankomaty potrafią zrobić wiele, ale nie zawsze za darmo

Ile kosztuje podjęcie pieniędzy, sprawdzenie stanu konta, zmiana PIN. Dziś bankomaty służą nie tylko ...

Ranking: gdzie po najtańszy kredyt wakacyjny

Decydując się na pożyczkę, trzeba dokładnie przejrzeć ofertę. W bankach nie ma specjalnych kredytów ...