To kredyty na dowolny cel. Nikogo nie będzie więc interesowało, czy za pozyskane środki zakupiony zostanie sprzęt do domu, wykupiona wycieczka, czy pieniądze posłużą do spłaty zaległych rachunków.

Przed zaciągnięciem konkretnej pożyczki – czy to zwykłej czy hipotecznej, warto zastanowić się na co chcemy przeznaczyć pieniądze, w jakiej ilości potrzeba nam środków i jak długo chcielibyśmy spłacać zobowiązanie. Kluczową różnicą pomiędzy obiema formami kredytowania są bowiem kwota i okres spłaty.

Kredyt gotówkowy udzielany jest zwykle na niższą kwotę i krótszy okres niż pożyczka hipoteczna. Są to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych ze spłatą rozkładaną na okres około ośmiu lat względem zobowiązań na kwotę kilkuset złotych ze spłatą przewyższającą dziesięć a nawet dwadzieścia lat w przypadku pożyczek hipotecznych.

Dodatkowo, w ramach zobowiązań hipotecznych banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Dzięki temu jednak, pożyczka hipoteczna jest znacznie tańsza od kredytu gotówkowego, a kwota możliwa do uzyskania – większa.

Co ważne, kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel. Podobnie jest z pożyczką hipoteczną, jednak z pewnym wyłączeniem – nie można jej przeznaczyć na cele związane z działalnością gospodarczą.