Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach

Nawet na pół roku można zawiesić spłatę rat w związku z sytuacją wywołaną pandemią. Dotyczy to wszystkich kredytów. Banki wprowadzają uproszczone formuły z tym związane.

Publikacja: 18.03.2020 17:16

Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach

Foto: AFP

O takie rozwiązanie już w ub. tygodniu apelował prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich poinformował, banki zapewnią możliwość odroczenia spłat rat kredytów do trzech miesięcy. – W zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa – banki mogą odroczyć (zawiesić) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy na wniosek kredytobiorcy. Automatycznie zostanie wydłużony o ten okres łączny czas spłaty kredytu – tłumaczył ZBP.

Warto sprawdzić: Jak przetrwać epidemię koronawirusa na giełdzie

Wakacje kredytowe: tylko wniosek i rata wstrzymana

Krótko po tym komunikacie swój własny wydał mBank.– Od dziś umożliwiamy każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku.  Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych – informował
Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBanku.

Radził, by klienci bankowości detalicznej zarówno indywidualni, jak i firmowi, którzy zamierzają skorzystać z odroczenia spłaty powinni zalogować się do serwisu transakcyjnego mBanku.

Późnej powinni wejść w zakładkę „moje finanse”, kliknąć w „kredyty” i wybrać kredyt, którego spłatę chcą odroczyć.

– Należy wybrać opcję „złóż wniosek”, zaznaczyć „odroczenie spłaty kapitału” i wpisać liczbę miesięcy (maksymalnie 6). Po kliknięciu „wyślij wniosek” spłata kapitału kredytu zostaje automatycznie zawieszona. Cały proces jest przeprowadzany on-line, bez wychodzenia z domu. – tłumaczył Piotr Rutkowski.

Bankowiec podkreślił, że odroczenie dotyczy części kapitałowej raty, a odsetki klienci nadal będą musieli spłacać. – To część kapitałowa stanowi ogromną część raty. W przypadku kredytu gotówkowego na 12 tys. zł zaciągniętego na 50 miesięcy w pierwszej racie 197 zł to część kapitałowa a 95 zł odsetkowa i tylko tę drugą zapłacisz. W 30 racie 247 zł to część kapitałowa a 44.5 zł odsetkowa. Oznacza to ogromną ulgę w spłacie kredytu – uważa bankowiec.

Także klienci PKO BP mogą skorzystać z wakacji kredytowych: przez trzy miesiące. W przypadku kredyty hipotecznego z wakacji mogą skorzystać raz w tym roku, a w przypadku pożyczki gotówkowej raz w całym okresie kredytowania. Wcześniej kredytobiorcy z kredytem hipotecznym mogli liczyć na miesiąc w przerwie w spłacie kredytu.

– Wniosek można złożyć w serwisie iPKO (dla pożyczki gotówkowej będzie to możliwe od środy, 18 marca), jest to bezkosztowe. Zawieszenie dotyczy rat kapitałowo-odsetkowych –mówi Aneta Styrnik-Chaber, z biura prasowego PKO BP. Dodaje, że rozwiązanie  w zakresie kredytów hipotecznych dotyczy też klientów PKO Banku Hipotecznego.

Warto sprawdzić: Ubezpieczyciele, którym koronawirus niestraszny to wyjątki

Credit Agricole, klientom, którzy w związku z aktualną sytuacją mają trudności ze spłatą kredytów konsumenckich proponuje odroczenie spłaty do trzech miesięcy (data płatności wszystkich przyszłych rat zostanie przesunięta o okres odroczenia).

– Od poniedziałku zespoły realizujące karencję w spłacie przyjęły uproszczony proces działania w stosunku do wniosków, argumentowanych kłopotami wynikającymi z panującej epidemii – a więc brak opłat, brak wymogu dokumentów potwierdzających sytuację; ocena tylko na podstawie informacji dot. pogorszenia sytuacji z uwagi na epidemię – mówi Idalia Laskowicz,  dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Takie osoby muszą złożyć wniosek w tej sprawie. Może to zrobić przez stronę www. lub listownie.

Inni też przygotowują wakacje

W Banku BNP Paribas trwają prace nad wdrożeniem ułatwień dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, których celem jest złagodzenia ewentualnych negatywnych skutków związanych z epidemią koronawirusa

– Najpilniejsze sytuacje rozwiązujemy na bieżąco w bezpośrednich uzgodnieniach z klientami, natomiast w najbliższym czasie wdrożymy rozwiązania systemowe. Zaoferujemy klientom możliwość skorzystania z trzymiesięcznych wakacji kredytowych, o które będą mogli wnioskować zdalnie przez kanały cyfrowe, bez wychodzenia z domu. Wniosek będzie można złożyć bez dodatkowych opłat, nie będzie również potrzeby przedstawiania dodatkowych dokumentów – zapowiada Sławomir Czajkowski, z biura prasowego BNP Paribas.

Uproszczoną procedurę dla wakacji kredytowych dla klientów indywidulanych i firm ma już ING Bank Śląski.

Od piątku 19 marca umożliwia on zawieszenie spłaty rat kredytów do sześciu miesięcy – Z tej formy pomocy mogą skorzystać klienci indywidualni oraz firmy. Zawieszenie rat dotyczy kredytów konsumenckich, hipotecznych, firmowych oraz leasingu – mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.

Dodaje, że klientom, którzy skorzystają z zawieszenia spłat do sześciu miesięcy, bank adekwatnie wydłuży okres finansowania, żeby nie doprowadzić do nadmiernego zwiększania miesięcznego obciążenia.

– Wniosek o zawieszenie spłaty można złożyć w kanałach zdalnych. Nie jest do tego konieczna wizyta w oddziale banku. Na początku przyszłego tygodnia bank zaproponuje klientom usprawnienia dotyczące przyspieszenia procesu składania wniosków-informuje Magdalena Ostrowska.

Odroczenie w spłacie finansowania umożliwia także spółka faktoringowa ING Commercial Finance w ramach szybkiego i maksymalnie uproszczonego procesu.

Z kolei od 13 marca ING Bank Śląski wprowadził automatyczne przedłużanie o trzy miesiące kredytów odnawialnych dla firm.

Santander Bank Polska wkrótce zaoferuje swoim klientom możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowych kredytów oraz rat leasingowych, a także wydłużenia okresów dostępności limitów faktoringowych.

– Troszczymy się o naszych klientów, jako odpowiedzialny społecznie bank będziemy ich wspierać w trudnych sytuacjach i wychodzić naprzeciw potrzebom. Pracujemy nad rozwiązaniami, aby składanie wniosków odbywało się zdalnie, bez wizyty w oddziale, przy zachowaniu uproszczonych procedur. Będzie ono dostępne w ciągu kilku dni –mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego.

Dodaje, że klienci indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają możliwość odroczenia spłaty nawet do 6 miesięcy, a duże przedsiębiorstwa – do trzech miesięcy. Z kolei zapadalność finansowań obrotowych zostanie odroczona do sześciu miesięcy.

Wsparcie też dla firm

Z kolei klienci z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw w mBanku obsługiwani przez bankowość korporacyjną będą mogli w najbliższych dniach złożyć wniosek przez serwis mBank CompanyNet.

Warto sprawdzić: Prawa pasażerów linii lotniczych w obliczu koronawirusa

PKO Bank Polski pracuje też nad jak najszybszym wdrożeniem, wspólnych dla wszystkich banków, rozwiązań, które ułatwią przedsiębiorcom funkcjonowanie w tym trudnym okresie: m.in. w zakresie kredytów odnawialnych jak też odroczenia spłaty rat.

– Przygotowujemy się też do uruchomienia procesu związanego z krótkoterminowymi kredytami dla firm – czekamy na zakończenie prac w tym zakresie na poziomie legislacyjnym – mówi Aneta Styrnik-Chaber.

Ponadto nad wdrożeniem ułatwień w zakresie zobowiązań finansowych przedsiębiorców, zgodnie z wypracowanymi wspólnie przez banki założeniami, pracują intensywnie spółki z grupy kapitałowej banku: PKO Leasing oraz PKO Faktoring.

– Cały czas zachęcamy klientów do korzystania ze zdalnych kanałów kontaktu z bankiem i z naszych usług poprzez IKO i iPKO, jak również do płatności bezgotówkowych, w tym zbliżeniowych –mówi przedstawicielka PKO BP.

Podkreśla, że obecna sytuacja epidemiologiczna zobowiązuje nas wszystkich do poszukiwania nowych niestandardowych dotychczas rozwiązań. PKO BP bierze udział w wielu spotkaniach, które służą tym celom.

Warto sprawdzić: Emocje górą. Duże straty funduszy akcji, zawodzą obligacje

Już od 13 marca ING Bank Śląski wprowadził możliwość automatycznego przedłużania kredytów odnawialnych dla firm o trzy miesiące.

– Kredyt odnawialny, który nie był w trakcie indywidualnego procesu restrukturyzacji lub windykacji i będzie zapadał w najbliższym czasie, będzie odnowiony według nowej procedury z możliwością kolejnego wydłużenia. Skorzystanie z tej możliwości wymaga jedynie akceptacji przez klienta w bankowości internetowej dokumentu, który automatycznie został wystawiony przez nas- mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.

Od poniedziałku ING Bank Śląski ING Lease oferują szybką i uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu spłat i odroczenia rat kredytowych lub leasingowych. – Wystarczy do tego jedynie wniosek klienta- informuje Magdalena Ostowska.

Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy