Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach

Nawet na pół roku można zawiesić spłatę rat w związku z sytuacją wywołaną pandemią. Dotyczy to wszystkich kredytów. Banki wprowadzają uproszczone formuły z tym związane.

Publikacja: 18.03.2020 17:16

Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach

Foto: AFP

O takie rozwiązanie już w ub. tygodniu apelował prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich poinformował, banki zapewnią możliwość odroczenia spłat rat kredytów do trzech miesięcy. – W zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa – banki mogą odroczyć (zawiesić) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy na wniosek kredytobiorcy. Automatycznie zostanie wydłużony o ten okres łączny czas spłaty kredytu – tłumaczył ZBP.

Warto sprawdzić: Jak przetrwać epidemię koronawirusa na giełdzie

Wakacje kredytowe: tylko wniosek i rata wstrzymana

Krótko po tym komunikacie swój własny wydał mBank.– Od dziś umożliwiamy każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku.  Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych – informował
Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBanku.

Radził, by klienci bankowości detalicznej zarówno indywidualni, jak i firmowi, którzy zamierzają skorzystać z odroczenia spłaty powinni zalogować się do serwisu transakcyjnego mBanku.

Późnej powinni wejść w zakładkę „moje finanse”, kliknąć w „kredyty” i wybrać kredyt, którego spłatę chcą odroczyć.

– Należy wybrać opcję „złóż wniosek”, zaznaczyć „odroczenie spłaty kapitału” i wpisać liczbę miesięcy (maksymalnie 6). Po kliknięciu „wyślij wniosek” spłata kapitału kredytu zostaje automatycznie zawieszona. Cały proces jest przeprowadzany on-line, bez wychodzenia z domu. – tłumaczył Piotr Rutkowski.

Bankowiec podkreślił, że odroczenie dotyczy części kapitałowej raty, a odsetki klienci nadal będą musieli spłacać. – To część kapitałowa stanowi ogromną część raty. W przypadku kredytu gotówkowego na 12 tys. zł zaciągniętego na 50 miesięcy w pierwszej racie 197 zł to część kapitałowa a 95 zł odsetkowa i tylko tę drugą zapłacisz. W 30 racie 247 zł to część kapitałowa a 44.5 zł odsetkowa. Oznacza to ogromną ulgę w spłacie kredytu – uważa bankowiec.

Także klienci PKO BP mogą skorzystać z wakacji kredytowych: przez trzy miesiące. W przypadku kredyty hipotecznego z wakacji mogą skorzystać raz w tym roku, a w przypadku pożyczki gotówkowej raz w całym okresie kredytowania. Wcześniej kredytobiorcy z kredytem hipotecznym mogli liczyć na miesiąc w przerwie w spłacie kredytu.

– Wniosek można złożyć w serwisie iPKO (dla pożyczki gotówkowej będzie to możliwe od środy, 18 marca), jest to bezkosztowe. Zawieszenie dotyczy rat kapitałowo-odsetkowych –mówi Aneta Styrnik-Chaber, z biura prasowego PKO BP. Dodaje, że rozwiązanie  w zakresie kredytów hipotecznych dotyczy też klientów PKO Banku Hipotecznego.

Warto sprawdzić: Ubezpieczyciele, którym koronawirus niestraszny to wyjątki

Credit Agricole, klientom, którzy w związku z aktualną sytuacją mają trudności ze spłatą kredytów konsumenckich proponuje odroczenie spłaty do trzech miesięcy (data płatności wszystkich przyszłych rat zostanie przesunięta o okres odroczenia).

– Od poniedziałku zespoły realizujące karencję w spłacie przyjęły uproszczony proces działania w stosunku do wniosków, argumentowanych kłopotami wynikającymi z panującej epidemii – a więc brak opłat, brak wymogu dokumentów potwierdzających sytuację; ocena tylko na podstawie informacji dot. pogorszenia sytuacji z uwagi na epidemię – mówi Idalia Laskowicz,  dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole.

Takie osoby muszą złożyć wniosek w tej sprawie. Może to zrobić przez stronę www. lub listownie.

Inni też przygotowują wakacje

W Banku BNP Paribas trwają prace nad wdrożeniem ułatwień dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, których celem jest złagodzenia ewentualnych negatywnych skutków związanych z epidemią koronawirusa

– Najpilniejsze sytuacje rozwiązujemy na bieżąco w bezpośrednich uzgodnieniach z klientami, natomiast w najbliższym czasie wdrożymy rozwiązania systemowe. Zaoferujemy klientom możliwość skorzystania z trzymiesięcznych wakacji kredytowych, o które będą mogli wnioskować zdalnie przez kanały cyfrowe, bez wychodzenia z domu. Wniosek będzie można złożyć bez dodatkowych opłat, nie będzie również potrzeby przedstawiania dodatkowych dokumentów – zapowiada Sławomir Czajkowski, z biura prasowego BNP Paribas.

Uproszczoną procedurę dla wakacji kredytowych dla klientów indywidulanych i firm ma już ING Bank Śląski.

Od piątku 19 marca umożliwia on zawieszenie spłaty rat kredytów do sześciu miesięcy – Z tej formy pomocy mogą skorzystać klienci indywidualni oraz firmy. Zawieszenie rat dotyczy kredytów konsumenckich, hipotecznych, firmowych oraz leasingu – mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.

Dodaje, że klientom, którzy skorzystają z zawieszenia spłat do sześciu miesięcy, bank adekwatnie wydłuży okres finansowania, żeby nie doprowadzić do nadmiernego zwiększania miesięcznego obciążenia.

– Wniosek o zawieszenie spłaty można złożyć w kanałach zdalnych. Nie jest do tego konieczna wizyta w oddziale banku. Na początku przyszłego tygodnia bank zaproponuje klientom usprawnienia dotyczące przyspieszenia procesu składania wniosków-informuje Magdalena Ostrowska.

Odroczenie w spłacie finansowania umożliwia także spółka faktoringowa ING Commercial Finance w ramach szybkiego i maksymalnie uproszczonego procesu.

Z kolei od 13 marca ING Bank Śląski wprowadził automatyczne przedłużanie o trzy miesiące kredytów odnawialnych dla firm.

Santander Bank Polska wkrótce zaoferuje swoim klientom możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowych kredytów oraz rat leasingowych, a także wydłużenia okresów dostępności limitów faktoringowych.

– Troszczymy się o naszych klientów, jako odpowiedzialny społecznie bank będziemy ich wspierać w trudnych sytuacjach i wychodzić naprzeciw potrzebom. Pracujemy nad rozwiązaniami, aby składanie wniosków odbywało się zdalnie, bez wizyty w oddziale, przy zachowaniu uproszczonych procedur. Będzie ono dostępne w ciągu kilku dni –mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego.

Dodaje, że klienci indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają możliwość odroczenia spłaty nawet do 6 miesięcy, a duże przedsiębiorstwa – do trzech miesięcy. Z kolei zapadalność finansowań obrotowych zostanie odroczona do sześciu miesięcy.

Wsparcie też dla firm

Z kolei klienci z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw w mBanku obsługiwani przez bankowość korporacyjną będą mogli w najbliższych dniach złożyć wniosek przez serwis mBank CompanyNet.

Warto sprawdzić: Prawa pasażerów linii lotniczych w obliczu koronawirusa

PKO Bank Polski pracuje też nad jak najszybszym wdrożeniem, wspólnych dla wszystkich banków, rozwiązań, które ułatwią przedsiębiorcom funkcjonowanie w tym trudnym okresie: m.in. w zakresie kredytów odnawialnych jak też odroczenia spłaty rat.

– Przygotowujemy się też do uruchomienia procesu związanego z krótkoterminowymi kredytami dla firm – czekamy na zakończenie prac w tym zakresie na poziomie legislacyjnym – mówi Aneta Styrnik-Chaber.

Ponadto nad wdrożeniem ułatwień w zakresie zobowiązań finansowych przedsiębiorców, zgodnie z wypracowanymi wspólnie przez banki założeniami, pracują intensywnie spółki z grupy kapitałowej banku: PKO Leasing oraz PKO Faktoring.

– Cały czas zachęcamy klientów do korzystania ze zdalnych kanałów kontaktu z bankiem i z naszych usług poprzez IKO i iPKO, jak również do płatności bezgotówkowych, w tym zbliżeniowych –mówi przedstawicielka PKO BP.

Podkreśla, że obecna sytuacja epidemiologiczna zobowiązuje nas wszystkich do poszukiwania nowych niestandardowych dotychczas rozwiązań. PKO BP bierze udział w wielu spotkaniach, które służą tym celom.

Warto sprawdzić: Emocje górą. Duże straty funduszy akcji, zawodzą obligacje

Już od 13 marca ING Bank Śląski wprowadził możliwość automatycznego przedłużania kredytów odnawialnych dla firm o trzy miesiące.

– Kredyt odnawialny, który nie był w trakcie indywidualnego procesu restrukturyzacji lub windykacji i będzie zapadał w najbliższym czasie, będzie odnowiony według nowej procedury z możliwością kolejnego wydłużenia. Skorzystanie z tej możliwości wymaga jedynie akceptacji przez klienta w bankowości internetowej dokumentu, który automatycznie został wystawiony przez nas- mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.

Od poniedziałku ING Bank Śląski ING Lease oferują szybką i uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu spłat i odroczenia rat kredytowych lub leasingowych. – Wystarczy do tego jedynie wniosek klienta- informuje Magdalena Ostowska.

O takie rozwiązanie już w ub. tygodniu apelował prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich poinformował, banki zapewnią możliwość odroczenia spłat rat kredytów do trzech miesięcy. – W zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa – banki mogą odroczyć (zawiesić) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy na wniosek kredytobiorcy. Automatycznie zostanie wydłużony o ten okres łączny czas spłaty kredytu – tłumaczył ZBP.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse Domowe
Rekordowa kwota dla organizacji pożytku publicznego
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Finanse Domowe
Nawet 800 zł za pracę w komisji wyborczej. Co z podatkiem?
Finanse Domowe
Polki czują się niezależne finansowo. Najbardziej z 12 krajów w Europie
Finanse Domowe
Teraz PIT można zapłacić za pomocą BLIK
Finanse Domowe
Frankowicze nie odpuszczają bankom
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości