Zgodnie z art. 58 pkt 32 projektu uprawnienie do czasowego zawieszenia spłat ma przysługiwać każdemu kredytobiorcy, który jest stroną umowy o kredyt konsumencki, umowy o kredyt hipoteczny bądź umowy o kredyt bankowy, jeżeli kredytobiorcą jest konsument. Regulacją objęte mają zostać m.in. produkty kredytowe waloryzowane do waluty obcej (np. CHF).
Warto sprawdzić: Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach
Z omawianej możliwości będą mogli skorzystać ci kredytobiorcy, którzy po 13 marca 2020 r. utracili pracę lub inne główne źródło dochodu. W przypadku, w którym stroną umowy jest więcej niż jeden kredytobiorca, dla spełnienia powyższego warunku wystarczy utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu przez jednego z nich.
Jednocześnie wakacje kredytowe znajdą zastosowanie wyłącznie do umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Podkreślić należy, że zawieszenie wykonania umowy kredytu ma nastąpić z mocy prawa z chwilą doręczenia bankowi sporządzonego przez kredytobiorcę wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Co więcej to sam kredytobiorca zadecyduje na jak długo chce zawiesić spłatę zobowiązania – nie może to być jednak okres dłuższy niż 3 miesiące.