Nie dostałeś kredytu? Złóż reklamację

Odmowa udzielenia kredytu przez bank wcale nie musi być ostateczną decyzją. Można złożyć reklamację, która będzie skuteczna.

Publikacja: 15.06.2020 12:43

Nie dostałeś kredytu? Złóż reklamację

Foto: Shutterstock

– Bank może podjąć inną decyzję, jeżeli są podstawy. Przykładowo dla przypadku, gdzie zbyt niskie dochody zdecydowały o decyzji negatywnej, jeżeli klient uzupełni wniosek kredytowy o dokumenty w zakresie dodatkowego stabilnego źródła dochodu to bank może podjąć inną decyzję – mówi Sylwia Nadolna, lider sekcji rozwoju biznesu w obszarze kredytowania  w Santander Bank Polska

Warto sprawdzić: O kredyt na lokum coraz trudniej. Rosną wymogi banków

Wykaż, że bank się myli

Pani Beata jest klientką PKO BP. W kwietniu starała się o kredyt gotówkowy w tym banku. – Choć jestem rzetelnym klientem i zawsze regularnie spłacałam raty bank odmówił mi tym razem wsparcia – opowiada kobieta.

Skontaktowała się z PKO BP i dowiedziała się, że bank wcale nie przestał udzielać kredytów, ale zawsze, decyzja o ich przyznaniu zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. – Prosimy o złożenie reklamacji jeszcze raz przeanalizujemy sytuację – usłyszała pani Beata od bankowców.

Czy dużo osób składa reklamacje po odmownej decyzji kredytowej? Czy bywają one uwzględnione na rzecz klienta? Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP napisał, że jego bank nie publikuje tego typu danych. A jak jest w innych bankach?

Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego w ING Banku Śląskim mówi, że zgodnie z obowiązującymi przepisami bank informuje klienta o podjętej decyzji kredytowej, a jeżeli jest ona negatywna wskazuje przyczyny, które ją spowodowały.

– Jest to ważne szczególnie w procesach zdalnych bo niektóre elementy, które wpłynęły na decyzję negatywną mogą zostać w prosty sposób przez klienta wyeliminowane – tłumaczy Joanna Majer-Skorupa.

I dodaje, że w takich przypadkach, po wprowadzeniu nowego wniosku
kredytowego istnieje możliwość podjęcia decyzji pozytywnej, przy czym możliwość taka zależy od indywidulanej sytuacji w ramach danego wniosku kredytowego.

– Niezależnie od powyższego, klient ma prawo odwołania od negatywnej decyzji i jeżeli istnieją przesłanki do jej zmiany. Wówczas podejmowana jest decyzja uwzględniająca elementy wskazane w odwołaniu- tłumaczy przedstawicielka ING Banku Śląskiego.

Warto sprawdzić: Mniejszy, albo wcale. Wirus uderza w kredyty

A ocenią wniosek raz jeszcze

Piotr Skoczek, dyrektor departamentu Zarządzania Produktami Kredytowymi w Credit Agricole przyznaje, że okres epidemii COVID do czas trudny dla klientów banku, ale też samych instytucji finansowych, które stoją przed zupełnie innymi wyzwaniami.

– Środowisko niskich stóp procentowych, potencjalnie wyższe ryzyko kredytowe kredytobiorców wynikające  z sytuacji ekonomicznej mogłoby skłaniać do redukowania akcji kredytowej, z drugiej strony bank jako instytucja odpowiedzialna społecznie nie może pozostawić klientów i nie wesprzeć ich – wylicza dyr. Skoczek.

Przyznaje, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważny jest profesjonalizm oraz indywidualne podejście pracowników i szczególnego znaczenia nabiera diagnoza sytuacji finansowej klienta oraz jego oczekiwań.

– Istotne jest podejście ostrożnościowe i udzielanie kredytów w wysokości, która z jednej strony będzie bezpieczna dla klienta – adekwatna do poziomu wynagrodzeń i ich stabilności, z drugiej  będzie zaspokajała te najbardziej pilne potrzeby klientów – dodaje dyr. Skoczek.

Przyznaje, że bank uczula doradców kredytowych, na to, że wspieranie klientów, to nie tylko oferowanie nowych produktów.

– Czasem trzeba zachęcić klienta do ograniczenia kwoty kredytu, zrezygnowania z niego, a czasem odmówić udzielenia. Ta rozmowa z klientem teraz nabiera jeszcze większego znaczenia. Sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia, dlatego też monitorujemy zmiany w poszczególnych branżach – mówi dyr. Skoczek.

Zapewnia, że choć bank wie, które branże są bardziej lub mniej narażone na kryzys, to do każdego klienta podchodzi indywidualnie, bo aktualna sytuacja wymaga wiele empatii i zrozumienia – zarówno po stronie naszej jak i klientów.

– Oczywiście może się zdarzyć tak, że klient, któremu wcześniej odmówiliśmy kredytu, potem go otrzymał. Pamiętajmy, że w międzyczasie mogła się zmienić sytuacja finansowa klienta, mógł zawnioskować o klient z innym kredytobiorcą – tłumaczy przedstawiciel Credit Agricole.

Warto sprawdzić: Ranking kredytów hipotecznych 2019. 300 tys. zł na 25 lat

Przyznaje, że liczba reklamacji klientów, którym odmówiono kredytu, jest „marginalna”.

Sylwia Nadolna, lider sekcji rozwoju biznesu w obszarze kredytowania w Santander Bank Polska przyznaje, że klient ma prawo zawnioskować o wyjaśnienia w zakresie oceny zdolności kredytowej oraz w przypadku decyzji „automatycznych” zawnioskować o podjęcie ponownej decyzji już manualnej.

– Informujemy klientów o takim prawie w regulaminie kredytowania klientów indywidualnych. Takie możliwości funkcjonują u nas od dawna i nie obserwujemy zwiększonego zainteresowania tym procesem w ostatnich dwóch miesiącach –mówi Sylwia Nadolna.

Podkreśla, że każdy przypadek bank analizuje indywidualnie oceniając zdolność kredytową wnioskodawcy w oparciu o jego bieżącą sytuację finansową i przyszłe możliwości spłaty zobowiązania.

– Bank może podjąć inną decyzję, jeżeli są podstawy. Przykładowo dla przypadku, gdzie zbyt niskie dochody zdecydowały o decyzji negatywnej, jeżeli klient uzupełni wniosek kredytowy o dokumenty w zakresie dodatkowego stabilnego źródła dochodu to bank może podjąć inną decyzję – dodaje Sylwia Nadolna.

Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy