Świadomość ekologiczna rośnie, rośnie też zainteresowanie kredytami i dotacjami. Do końca roku można liczyć na zniesienie prowizji od pożyczek eko, a banki spółdzielcze organizują konkurs, w którym kredytobiorcy mogą zyskać dodatkowe 5 tys. zł. Specjalne oferty kredytowe przeznaczane są na wszelkie inwestycje, które będą ograniczały zużycie energii, a więc instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, wymianę kotła węglowego na gazowy, a nawet na budowę energooszczędnego domu. Są też dotacje. Wprawdzie pula programu „Moja woda” wyczerpała się, ale do 18 grudnia można składać wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej z programu „Mój prąd”. Pieniędzy co prawda zabrakło już w pierwszej połowie listopada, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dołożył do prądowego budżetu 100 mln zł. Szansę na dotację ma więc kolejnych 20 tys. gospodarstw domowych. Program będzie też kontynuowany w przyszłym roku.
Warto sprawdzić: Dofinansowanie do pieca 2020. Gdzie i ile dopłaca gmina
Rozpoczęła się również druga tura programu „Czyste powietrze” i trwają konsultacje w sprawie uatrakcyjnienia dopłat do aut elektrycznych, które w tegorocznej formule nie spełniły oczekiwań zainteresowanych, a tych przybywa. Jak wynika z najnowszego Barometru Nowej Mobilności PSPA już prawie 30 proc. polskich kierowców deklaruje, że przy kolejnej zmianie samochodu rozważy zakup auta z napędem elektrycznym. Dwa lata temu było ich zaledwie 17 proc. Tymczasem realizacja Programu Rozwoju Elektromobilności pozostawia wiele do życzenia. Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w połowie listopada dokumencie pokontrolnym podkreśla, że po czterech latach od zaprezentowania programu rynek e-mobility w Polsce nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju, a pod względem liczby samochodów elektrycznych i infrastruktury Polska jest na szarym końcu Europy. Chętnym na e-auto pozostaje posiłkowanie się kredytem lub leasingiem.
Sprawdzamy dostępne na rynku preferencyjne ekopożyczki i dotacje, o które można ubiegać się do końca roku. Fot. Adobe Stock
Ekopożyczki…
Kredyty ekologiczne mogą być atrakcyjne, ale są obwarowane warunkami – muszą być przeznaczone w całości lub w znacznej części na inwestycje, które będą pomagały chronić środowisko.