Saudyjskie inwestycje. Inspiracja dla oszustów, pułapka dla łatwowiernych

Dyskusje na temat miliardowych transakcji Orlenu z Saudi Aramco podziałały nie tylko na polską opinię publiczną. Ożywili się także oszuści.

Publikacja: 11.02.2024 15:25

Saudyjskie inwestycje. Inspiracja dla oszustów, pułapka dla łatwowiernych

Foto: Jeremy Suyker/Bloomberg

Doszli oni do wniosku, ze skoro w naszym kraju mówi się o miliardach dolarów, to może im także się poszczęści.

Wiadomo, że Arabia Saudyjska, to kraj wielkich inwestorów z wielkimi pieniędzmi. Wcześniej oferty „nadzwyczaj atrakcyjnych inwestycji” napływały przede wszystkim z Afryki Zachodniej i pochodziły od rodzin, „które nie mogły wywieźć pieniędzy z kraju, bo zakazują tego władze”. Potem rodzina miała dojechać do Polski i u nas w kraju podzielić się majątkiem. Dlatego autorzy propozycji prosili „tylko” o pełne imię i nazwisko, numer rachunku bankowego. Czasami nawet posuwali się dalej prosząc o hasło.

Osoby łatwowierne kusili szybkim przelewem. Czasami nawet posuwali się do tego, że „na próbę” już po uzyskaniu numeru konta przekazywali na nie 10-20 dolarów, czy funtów. A potem dobierali się do reszty.

Sierżant Helen Ann, która przedstawia się jako kobieta, która stacjonująca w Arabii Saudyjskiej, której udało się zaoszczędzić kilkanaście milionów dolarów koniecznie chciałaby mi je przekazać w zarządzanie. W przysyłanej korespondencji jest serdeczna i za każdym razem chce, żeby odbiorcom „Bóg pobłogosławił” ponieważ mogą pomóc amerykańskiemu żołnierzowi. Przy tym nie wie nawet, czy odbiorcą jej maila jest kobieta, czy mężczyzna. Jednocześnie pani sierżant jest niecierpliwa. Po trzecim mailu, na który nie uzyskała odpowiedzi, dopytuje czy w ogóle może liczyć, że ją otrzyma. W ten sposób oszust/oszustka sprawdza, czy mail jest aktywny.

Czytaj więcej

Polowanie w sieci na cudze pieniądze. Oszuści stosują perfidne metody

Sfinansujemy twoje projekty

„Pan Youssuf Ahmed” z saudyjskiego funduszu inwestycyjnego „financier.com”— jak się przedstawia i który od roku 2020 oszukał już kilka łatwowiernych osób, proponuje wspólne przedsięwzięcia warte miliardy dolarów. Mało tego chciałby również upoważnić chętnych do wspólnego poszukiwania projektów. Za każdego chętnego (czyli naiwnego) oferuje 1 proc. od wartości transakcji.

Drogi: d.walewska — pisze Kontaktuję się z Tobą, aby dowiedzieć się, czy Ty lub Twoja firma potrzebujecie środków finansowych na swój projekt lub firmę? Poszukujemy partnerów do bezpośrednich inwestycji zagranicznych w dowolnym z poniższych sektorów i jesteśmy gotowi zapewnić finansowanie do 10 miliardów dolarów korporacjom, spółkom, branżom i przedsiębiorcom posiadającym dochodowe pomysły biznesowe i projekty inwestycyjne, które mogą wygenerować wymagane ROI, abyś mógł czerpać z tej możliwości. Obecnie zapewniamy fundusze w dowolnym z sektorów wymienionych poniżej. Energia i energia, budownictwo, rolnictwo, przejęcia, opieka zdrowotna lub szpitale, nieruchomości, ropa i gaz IT, technologia, transport, górnictwo, transport i produkcja morska, edukacja, hotele, itp. Chętnie sfinansujemy Twoje projekty. Opracowaliśmy nową metodę finansowania, dzięki której otrzymanie środków od naszych klientów nie trwa dłużej. Jeśli poważnie realizujesz bezpośrednie inwestycje zagraniczne lub spółkę joint venture dla swoich projektów w którymkolwiek z powyższych sektorów, szukasz pożyczki na rozwój swojej firmy lub szukasz środków na sfinansowanie swojej firmy lub projektu? Jesteśmy gotowi sfinansować Twój biznes i chcielibyśmy, abyś przedstawił nam kompleksowy biznesplan dla naszego zespołu eksperci ds. inwestycji do przeglądu. Możesz także zostać naszym brokerem i otrzymać 1% prowizji od każdej pomyślnie zamkniętej pożyczki, która może pochodzić od Ciebie. Czekam na Twoją odpowiedź za pośrednictwem poczty elektronicznej:yousefahmedalgosaibi@financier.com Z poważaniem, Pan Yousef Ahmed Arabia Saudyjska

Czytaj więcej

Polacy nieprzygotowani na cyberataki. Problem dotyka też firm

Zainwestuj wspólnie z księciem

Najsłynniejszym oszustem podającym się za Saudyjczyka był Kolumbijczyk Anthony Gignac , który w wieku lat 6. przeprowadził się do Michigan w USA. Swoją karierę oszusta rozpoczął w 2017 roku przedstawiają się jako członek rodziny królewskiej, książę Khalid Bin Al-Saud. On nie nabierał wdów zdesperowanych, aby ułożyć sobie życie z amerykańskim żołnierzem,  czy wdowców, zainteresowanych  poznaniem amerykańskiej żołnierki.  Tak, jak „Pan Yousef Ahmed” chciał wspólnie inwestować. Gotów był także przekazać wspólnikom swój „znaczący” pakiet akcji Saudi Aramco, zanim jeszcze naftowy gigant w 2019 roku wszedł na giełdę.

Żeby uwiarygodnić swoje propozycje wrzucał do sieci zdjęcia z luksusowych nabrzeży na tle jachtów, czy wielkich posiadłości, których czasami rzeczywiście był właścicielem. Jeździł jedynie Bentleyami i Rolls Royce, ewentualnie latem przesiadał się na Ferrari California za 200 tys. dol. Rzeczywiście był bogaty, bo zdołał naciągnąć łatwowiernych na 8 mln dolarów, z których finansował wystawny styl życia.

Funkcjonował tak przez dwa lata, nabrał nawet dewelopera z Florydy, z których był gotowy zbudować hotel za 400 mln dol. W marcu 2019 dopadło go FBI. Dwa miesiące później został osądzony i spędzi w więzieniu 18 lat.

Jego historia posłużyła CNBC do nakręcenia filmu „Amerykańska chciwość, czyli oszustwo fałszywego księcia”. A książę Khalid Bin Al-Saud istnieje naprawdę.Sporo go kosztowało odkręcenie oszustw Gignaca.

Z kont bankowych na wydmuszki

Co nie znaczy, że wśród Saudyjczyków nie ma oszustów finansowych, chociaż ten proceder jest w Królestwie srogo karany.

W 2022 roku gang składający się z jednego Amerykanina, jego saudyjskiej żony i 21. przestępców różnych narodowości naciągnął kilkanaście bogatych osób na nieprawdziwe inwestycje w kryptowaluty. Swoim ofiarom, które udostępniły im numery kont bankowych proponowali także inwestycje w ropę naftową i w złoto. Pieniądze przelewali na konta firm-wydmuszek w rajach podatkowych. Tutaj oszustwo było dokonywane dość finezyjnie, bo dla uwiarygodnienia procederu przelewali nawet pieniądze pomiędzy kontami ofiar, aby ostatecznie wszystkie wyczyścić. Ale saudyjscy śledczy dali sobie z tym radę. Jak pisała francuska agencja AFP skusili oni bogatych Saudyjczyków na wspólne przedsięwzięcia warte 29 mln dolarów. Po wykryciu tych przestępstw członkowie gangu, którzy byli Saudyjczykami zostali skazani na łącznie 111 lat kary więzienia. Obcokrajowcy zostali wyrzuceni z Arabii Saudyjskiej.

Doszli oni do wniosku, ze skoro w naszym kraju mówi się o miliardach dolarów, to może im także się poszczęści.

Wiadomo, że Arabia Saudyjska, to kraj wielkich inwestorów z wielkimi pieniędzmi. Wcześniej oferty „nadzwyczaj atrakcyjnych inwestycji” napływały przede wszystkim z Afryki Zachodniej i pochodziły od rodzin, „które nie mogły wywieźć pieniędzy z kraju, bo zakazują tego władze”. Potem rodzina miała dojechać do Polski i u nas w kraju podzielić się majątkiem. Dlatego autorzy propozycji prosili „tylko” o pełne imię i nazwisko, numer rachunku bankowego. Czasami nawet posuwali się dalej prosząc o hasło.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce. Kogo to martwi, a kogo cieszy?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży