Aktualizacja: 09.05.2025 12:44 Publikacja: 19.11.2018 15:17
Foto: Adobe Stock
Ponad połowa Polaków przyznaje, że nie ma problemów z płynnością finansową. Spadł odsetek osób, przyznających się do nieopłacania w terminie rachunków. Wciąż jednak największym wyzwaniem dla domowego budżetu są nieplanowane, większe wydatki. W chwili, gdy portfel świeci pustkami, najczęściej zwracamy się o pomoc do rodziny – takie wnioski płyną z badania Barometr Providenta, przeprowadzonego z okazji Dnia Bez Długów.
Z badania wynika, że w porównaniu z 2017 rokiem o 2 p.proc. wzrósł odsetek Polaków, którzy nie mają problemu z płynnością finansową (56 proc. w 2018 roku, 54 proc. – 2017 r.). Pozostałe 44 proc. osób deklaruje jednak, że zdarzają się chwile, gdy brakuje im środków z bieżących dochodów na pokrycie wszystkich wydatków. Co piąty Polak przyznaje, że brakuje mu pieniędzy 1-2 razy w roku, a 11 proc. ma taki problem raz na 2-3 miesiące. Spadł odsetek osób, które przyznają się do comiesięcznych braków w portfelu uniemożliwiających im zakup ważnych produktów bądź usług – obecnie wynosi 2 proc.
Rada Polityki Pieniężnej ścięła koszty pożyczania o 0,5 pkt proc. Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych oznacza...
Według ekspertów w 2025 roku wzrośnie zadłużenie Polaków. Przybywa bowiem osób, którym brakuje pieniędzy nawet n...
Mimo wysokich kosztów energii ceny materiałów budowlanych są wciąż na dość stabilnym poziomie. W skali kraju kos...
Choć Polacy nie mają problemu z rozmawianiem o finansach, to są one często źródłem konfliktów w związkach. Więce...
W Europejskim Barometrze Ubóstwa i Niepewności Polska nie wypadła bardzo źle. Najgorzej jest w Grecji i Mołdawii.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas