Gdzie najtaniej płacić rachunki? Sprawdziliśmy

gdzie najtaniej płacić rachunki
gdzie najtaniej płacić rachunki
Shutterstock

Za wykonaną usługę pobierana jest prowizja. Jej wysokość waha się od 0 do nawet 20 zł w zależności od formy i miejsca opłaty rachunku.

Sprawdziliśmy, gdzie najtaniej płacić rachunki.

Najtańszą formą opłaty rachunków za prąd gaz czy czynsz bez wątpienia jest przelew drogą elektroniczną. Obecnie żaden bank nie pobiera prowizji za wykonanie tej operacji. Najdrożej jest w okienku bankowym, gdzie prowizja może wynieść nawet 20 zł za przelew. Należności można jeszcze zapłacić na poczcie, w wybranych punktach handlowych lub usługowych oraz w kasie wystawcy rachunku.

Za wykonaną usługę pobierana jest prowizja. Jej wysokość waha się od 0 do nawet 20 zł w zależności od formy i miejsca opłaty rachunku. Prowizji nie zapłacimy, decydując się na realizację przelewów drogą elektroniczną.

Wykonując pięć przelewów w kasie sklepowej, prowizja wyniesie w granicach 10 zł, na poczcie będzie to 17 zł. Natomiast za te same przelewy wykonane w okienku bankowym możemy zapłacić nawet 100 zł prowizji.

Czytaj także: Cała prawda o kosztach rachunku

Przelew bankowy

Prowizja pobierana przez bank zależy od rodzaju posiadanego konta oraz od kanału i formy realizacji zapłaty i waha się od 0 do 20 zł. Najdrożej jest oczywiście w okienku kasowym, nieco taniej przez telefon. Prowizja za przelew realizowany drogą telefoniczną często zależy od wykorzystywanego kanału, przelewy wykonywane za pomocą bankofonu są tańsze niż za pośrednictwem operatora-konsultanta. Banki nie pobierają prowizji od przelewów wykonanych drogą internetową oraz od przelewów wewnętrznych, czyli takich, kiedy odbiorca ma konto w tym samym banku.

Zlecenia stałe

Wygodną formą regulowania cyklicznych należności o stałej kwocie, np. comiesięcznego abonamentu za internet lub telewizję kablową, może być złożenie w banku zlecenia stałego.

Zdefiniowanie zlecenia stałego wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza, w którym podaje się datę wykonania, częstotliwość, kwotę oraz datę zakończenia realizacji zlecenia. Oczywiście można również określić, że zlecenie będzie realizowane bezterminowo.

Większość banków nie pobiera opłaty za założenie, modyfikację czy odwołanie zlecenia stałego. Zlecenia stałe złożone przez internet są bezpłatne, a w innej formie często tańsze od przelewów bankowych.

W sklepie i na poczcie

Dla osób nieposiadających rachunku bankowego alternatywą może być opłacenie rachunków przy okazji robienia zakupów czy tankowania auta. Maksymalna wysokość prowizji nie przekracza 2 zł (chyba że rachunek przekracza 1 tys. zł, wtedy prowizja wniesie 1,99 zł plus 0,3 proc. wartości rachunku). Do zapłacenia rachunku potrzebna jest jego papierowa wersja, na której, podobnie jak na innych produktach w sklepie, umieszczane są specjalne kody kreskowe, które kasjer odczytuje za pomocą czytnika. Rachunek wraz z prowizją reguluje się w kasie, a potwierdzeniem dokonania opłaty jest paragon.

Pieniądze trafiają na konto w banku, a bank przekazuje je dostawcy usług. Punkty, w których można opłacić rachunki, znajdują się w marketach i supermarketach, salonikach prasowych czy sklepach osiedlowych. Warto podkreślić, że od niektórych rachunków prowizje nie są pobierane.

Rachunek można opłacić na poczcie, gdzie prowizja za każdy rachunek na kwotę do 600 zł wynosi 3,4 zł, a powyżej – 0,6 proc. od wpłacanej kwoty, priorytet kosztuje odpowiednio 3,5 zł i 0,6 proc.

przelewy bankowe

gdzie płacić rachunki bez prowizji

koszt 5 przelewów w różnych wariantach

gdzie tanio płacić rachunki

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pożyczka od rodziny.  Lepiej wszystko spisać w formie umowy, żeby nie było żadnych wątpliwości. 

Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku

Nawet najlepsze relacje mogą zostać zrujnowane przez pieniądze. Pożyczając od rodziny, lepiej spisać umowę. ...

Jak negocjować cenę mieszkania

W jaki sposób negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Kupno własnego mieszkania to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Niestety jest ...

Utrzymanie kota teoretycznie powinno się zmieścić w 100 zł miesięcznie.

Na kota można wydać majątek. Tak zarabiają na kociarzach

Kociarze są skłonni przychylić nieba swoim pupilom, a firmy produkujące jedzenie czy gadżety dla ...