Oszczędności Polaków topnieją

Adobe Stock

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej oszczędzania, wciąż jedynie połowa Polaków odkłada pieniądze. Jedynie co 25 osoba odkłada pieniądze z myślą o emeryturze, a jedna na 10 „łata” swój domowy budżet, sięgając po wcześniej odłożone oszczędności. Jak w ciągu dekady zmieniła się sytuacja finansowa Polaków?

Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH zaprezentowały raport „Sytuacja na rynku consumer finance”.

– Już prawie połowie polskich gospodarstw domowych udaje się odłożyć nieco gotówki. W ocenach gospodarstw domowych pogarsza się jednak klimat do oszczędzania, a jednocześnie rośnie grupa ledwie wiążących koniec z końcem i przejadających swoje oszczędności – czytamy w komunikacie podsumowującym badania.

Z raportu wynika, że żyje nam się lepiej niż 10 lat temu. Spadł bowiem odsetek osób, które mają skłonność do popadania w długi ( z 11,5 proc. w 2009 roku do 4 proc. w 2019) i tych, którym dochody ledwie wystarczają od pierwszego do pierwszego (jest ich o 12,6 proc. mniej).

Niepokoi natomiast fakt, że znacząco wzrosła liczba respondentów, którzy zmuszeni są sięgać po oszczędności, by spiąć domowy budżet (z 9,2 proc. do 11 proc.).

W ciągu dekady u Polaków nastąpiła zmiana w podejściu do oszczędzania. Jeszcze 10 lat temu tylko co 12 Polak wykazywał duże skłonności do oszczędzania, a ponad 90 proc. społeczeństwa znikome, lub żadne. Dziś niemal co 4 ankietowany wyraził chęć oszczędzania.

Na jakie cele oszczędzamy?

Jeśli już odkładamy pieniądze, to zdecydowana większość nie ma określonego celu (23,5 proc.). Często odkładamy na wypoczynek (22,7 proc.) i remont (18 proc.). Tylko 3,8 proc. myśli o swojej przyszłości, odkładając pieniądze na emeryturę.

Raport pokazuje, że w naszym kraju brakuje odpowiedniej edukacji dotyczącej finansów. Polakom brakuje wiedzy z zakresu oszczędzania, inwestowania i zachowań przedsiębiorczych.

– Mądrego gospodarowania własnym budżetem powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Niestety, w szkołach brakuje lekcji poświęconym takim właśnie zagadnieniom. Młodzi ludzie nie mają więc skąd czerpać dobrych wzorców dotyczących oszczędzania – twierdzi Konrad Domagała, koordynator projektu edukacyjnego „Kokosza, grosz do grosza!”.

Mądre gospodarowanie finansami to umiejętność, której powinniśmy uczyć dzieci jak najwcześniej. Już kilkulatek jest w stanie pojąć, na czym polega zarabianie pieniędzy. Warto, by dziecko rozumiało, że pieniądze są zapłatą za pracę i nie pojawiają się w magiczny sposób w portfelu.

Skąd się biorą pieniądze? Jak wygląda miesięczny budżet przeciętnej rodziny oraz czym są oszczędności? – te zagadnienia nie będą już tajemnicą dla uczniów, biorących udział w projekcie.

„Kokosza, grosz do grosza!” poprzez gry i zabawy pozwoli dzieciom w prosty sposób przyswoić wiedzę związaną z finansami. Program uczy także, w jaki sposób być bardziej gospodarnym i jak efektywnie pomnażać zaoszczędzone pieniądze. Dzięki tej wiedzy, młodzi ludzie dowiedzą się, w jaki sposób mogą realizować swoje marzenia.

– Mamy gotowe scenariusze zajęć dla różnych grup wiekowych uczniów. Klasom, które zgłoszą się do projektu przesyłamy także pomoce naukowe: karty pracy – dodaje koordynator.
Ciekawe zajęcia, atrakcyjne gadżety (zakładka, notes, teczka, ołówek – dla wszystkich oraz koszulka i skarbonka dla najlepszych) i masa przydatnej wiedzy – to wszystko czeka na uczestników projektu! Dodatkowo, dla najbardziej aktywnych klas przygotowaliśmy nagrody, m.in. wycieczki.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, klas I-VIII. Zgłoszenia trwają do 17 maja.

Więcej o projekcie: kokosza.org

Mogą Ci się również spodobać

System emerytalny to nie tylko ZUS i OFE cz. I

Warto wiedzieć, jak działa nasz system emerytalny. Prześwietlamy jego funkcjonowanie i radzimy, jak zabezpieczyć ...

odzyskiwanie długu od osoby prywatnej

Jak odzyskać dług od osoby prywatnej?

Pożyczanie pieniędzy rodzinie, znajomym czy innej osobie prywatnej to dość trudny temat. Zazwyczaj decydując ...

Jak pożyczka? To tylko w sieci!

Branża FinTech jest obecnie szybko rozwijającym się sektorem, w którym coraz większe znaczenie zyskują ...