Ważne terminy. Przekształcenie z bonifikatą nie poczeka

Około 2,5 mln zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów we własność powinno trafić do Polaków do końca 2019 roku.

Publikacja: 13.01.2020 19:51

Ważne terminy. Przekształcenie z bonifikatą nie poczeka

Foto: Adobe Stock

Są jednak miasta, takie jak np. Warszawa czy Wrocław, gdzie mieszkańcy nie mogą się uwłaszczyć, bo urzędnicy spóźniają się z wydawaniem dokumentów. Żeby móc skorzystać z bonifikaty sięgającej nawet 99 proc. opłaty przekształceniowej za uiszczenie całej płatności z góry, formalności należy zakończyć przed 29 lutego 2020 r.

Warto sprawdzić: Za ile na swoim? Zniesienie użytkowania wieczystego kosztuje

Nowe przepisy

Zmiana w sposobie korzystania z gruntów pod budynkami mieszkalnymi należącymi do Skarbu Państwa i gmin nastąpiła już rok temu – 1 stycznia 2019 r. Od tego czasu nie stosuje się 99-letniego okresu „najmu” gruntów innym podmiotom za coroczną opłatę użytkowania wieczystego, jeśli ktoś jest użytkownikiem wieczystym gruntu położonego pod domem jednorodzinnym wraz z garażami lub innymi budynkami gospodarczymi czy budynkiem wielorodzinnym, czyli np. blokiem (o ile przynajmniej połowa z lokali w obiekcie stanowią lokale mieszkalne). Nowe przepisy zakończyły erę, w której właściciele mieszkań i domów położonych na takich działkach mogli być jedynie użytkownikami gruntów z ograniczonymi prawami, a nie ich pełnoprawnymi właścicielami.

O przekształceniu powinno informować specjalne zaświadczenie wysłane do osób objętych uwłaszczeniem drogą pocztową do końca 2019 roku. Cały proces dzieje się automatycznie – bez potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Wszystkich zmartwionych brakiem takiego dokumentu w ich skrzynkach na listy urzędnicy uspokajają – nie ma powodu do obaw. Bez względu na datę otrzymania dokumentu zachowuje się prawo do bonifikaty i ma się dwa miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej. W razie wątpliwości, czy działka, na której stoi nieruchomość została objęta przekształceniem, można skontaktować się z organem, który wcześniej obsługiwał sprawy związane z użytkowaniem wieczystym, czyli urzędem gminy (to one najczęściej zajmowały się tego typu przypadkami). Jeśli nieruchomość jest na liście przekształconych nieruchomości – należy poczekać na dokument i nie trzeba płacić za użytkowanie wieczyste w 2020 r.

Bonifikata do wzięcia

Opłata za użytkowanie wieczyste nie została zniesiona, ale zastąpiona 20-letnią opłatą przekształceniową. Spłacić można ją jednorazowo lub w 20 kolejnych ratach. Jej wysokość jest taka sama, jaka byłaby wysokość opłaty za użytkowanie w dniu 1 stycznia 2019 r., z tym, że dla osób, które postanowią spłacić całość z góry, przewidziano bonifikatę, czyli obniżkę tej należności. Wysokość bonifikaty wynosi do 60 proc. w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa i od 60 do 99,99 proc., jeśli grunt należy do gminy. Każda gmina indywidualnie decyduje, jakiej wysokości obniżkę zastosuje i czy będzie ona ważna tyko przez rok, a może będzie malała z każdym kolejnym 12-miesięcznym okresem, podobnie jak to jest w przypadku opłaty za przekształcenie nieruchomości gruntowej należącej do Skarbu Państwa (ta spada do 6. roku po przekształceniu do 10 proc., a wniesienie opłaty jednorazowej w 7. roku po przekształceniu czy jeszcze później nie uprawnia już niestety do skorzystania z obniżki).

Na specjalną 99-proc. bonifikatę liczyć mogą osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji życiowej, np. niepełnosprawni czy osoby z Kartą Dużej Rodziny.

Warto sprawdzić: Koniec użytkowania wieczystego. Co to oznacza?

Nie spóźnić się

Opłatę przekształceniową płaci się zawsze do 31 marca danego roku. Tego terminu trzymać się muszą przede wszystkim użytkownicy wieczyści, którzy nie zostali objęci przekształceniem. Dla pozostałych, data wniesienia opłaty za rok 2019 jest wyjątkowa – należy ją uiścić do 29 lutego 2020 r. Osoby, które zdecydują się na płatność całości z góry, muszą zgłosić w urzędzie gminy lub Zarządzie Mienia Skarbu Państwa taki zamiar na piśmie (ePUAP, poczta). Urząd musi odpowiedzieć w ciągu 14 dni, informując w jakim terminie i jaką kwotę należy wpłacić. Po wniesieniu opłaty otrzymuje się dokument potwierdzający spłatę należności (osoby płacące w ratach otrzymają go dopiero po zapłaceniu ostatniej raty). To moment, w którym można złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie z księgi wieczystej naszej nieruchomości zapisu o konieczności wnoszenia opłaty przekształceniowej – kosztuje to 75 zł, jeśli płacący uiszczał opłaty w ratach, i 250 zł, jeśli dokonał płatności jednorazowej.

Są jednak miasta, takie jak np. Warszawa czy Wrocław, gdzie mieszkańcy nie mogą się uwłaszczyć, bo urzędnicy spóźniają się z wydawaniem dokumentów. Żeby móc skorzystać z bonifikaty sięgającej nawet 99 proc. opłaty przekształceniowej za uiszczenie całej płatności z góry, formalności należy zakończyć przed 29 lutego 2020 r.

Warto sprawdzić: Za ile na swoim? Zniesienie użytkowania wieczystego kosztuje

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Inwestycje w Domu
Fotowoltaika: Net-billing coraz mniej opłacalny
Inwestycje w Domu
Pompy ciepła w czołówce wniosków Mój Prąd 5.0. Wystarczy pieniędzy w budżecie?
Inwestycje w Domu
Instalacja fotowoltaiki. Cena w Polsce na tle innych krajów Europy
Inwestycje w Domu
Rusza Mój Prąd 5.0. Dotacje pomp ciepła i fotowoltaiki. Zasady na 2023 rok
Inwestycje w Domu
Ulga termomodernizacyjna. Jak rozliczyć pompę ciepła i fotowoltaikę w PIT