Stabilny zarobek przy niskim ryzyku

Pixabay

Fundusz Investor Obligacji ma mocną konkurencję w kategorii funduszy dłużnych. Mimo tego udało mu się pozytywnie wyróżnić.

Skład portfela funduszu nie jest wyszukany, ale strategia inwestycyjna okazuje się wystarczająco skuteczna. Dwie trzecie aktywów stanowią papiery skarbowe. Pozostała część przypada na obligacje korporacyjne, głównie polskich przedsiębiorstw. Uwagę zwraca duża dywersyfikacja tej części portfela. Udział poszczególnych papierów jest stosunkowo niewielki. W tej części portfela można znaleźć zarówno emitentów o wysokich ratingach kredytowych, jak i podmioty o nieco wyższym ryzyku, ale oferujące atrakcyjniejsze oprocentowanie (np. deweloperzy czy spółki z sektora wierzytelności).

Biorąc pod uwagę stopę zwrotu wypracowaną przez ostatnie 12 miesięcy, okres ten był całkiem udany dla funduszu. Wartość jednostek uczestnictwa wzrosła o ponad 4,2 proc., co plasuje go czołówce funduszy o podobnej strategii (ósme miejsce spośród 33 funduszy dłużnych polskich uniwersalnych). Także w okresie dwu- i trzyletnim wyniki funduszu okazały się wyraźnie lepsze niż średnia w tej grupie.

Kluczem do wypracowania ponadprzeciętnych stóp zwrotu jest aktywne zarządzanie portfelem. Zarządzający umiejętnie wykorzystuje okazje pojawiające się na rynku papierów dłużnych. W przypadku obligacji skarbowych przyczyniła się do tego hossa na krajowym rynku długu w pierwszej połowie 2017 r.

Solidne wyniki to także efekt wysokiej rentowność korporacyjnej części portfela. Co istotne, ponadprzeciętne stopy zwrotu udało się wypracować przy stosunkowo niskiej zmienności portfela, co jest szczególnie istotne dla inwestorów ceniących bezpieczeństwo.

Podsumowując, mocną stroną funduszu są nie tylko ponadprzeciętne, powtarzalne wyniki, ale również korzystna relacja zysku do ryzyka. Fundusz Investor Obligacji może być ciekawą propozycją dla inwestorów szukających atrakcyjnej alternatywy dla lokaty bankowej. Wśród innych zalet warto wymienić stosunkowo niskie koszty. Opłata za nabycie jednostek (0,5 proc.) należy do najniższych w tej grupie funduszy.

Mogą Ci się również spodobać

Ze skarbonką pełną monet możesz mieć problemy

Za rozmienienie banknotów i zamianę bilonu banki na ogół pobierają opłaty Klient Pekao SA ...

Gdy żona nie wie o pożyczce

Nasza czytelniczka, 36-letnia Ewelina, rok temu rozstała się z mężem. Do tej pory żadna ...

Sklep w roli taniego bankomatu

Do 300 zł można podjąć w sklepie przy okazji płacenia kartą za zakupy. Wieś ...