Jeden plastik, wiele funkcji

123RF

Można nie tylko płacić za zakupy, ale też korzystać z komunikacji miejskiej czy biblioteki

Od ubiegłego roku PKO BP wydaje Warszawską Kartę Płatniczą skierowaną do mieszkańców stolicy. Łączy ona cechy karty płatniczej i spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej, na której kodowane są bilety długookresowe: 30- czy 90-dniowe.

Warszawska Karta Płatnicza może być wydana do każdego konta osobistego w PKO BP, także dla dowolnej osoby wskazanej przez właściciela rachunku. Może ją mieć również dziecko od 13. roku życia. Opłata za jej używanie jest taka sama jak za kartę PKO Ekspres.

PKO BP stworzył podobną ofertę we Wrocławiu. Wydawana tam karta posiada wszystkie funkcje karty płatniczej w połączeniu z funkcją Wrocławskiej Karty Miejskiej.

– Mamy też w swojej ofercie partnerską kartę kredytową PKO VITAY wydawaną w porozumieniu z PKN Orlen. Umożliwia ona zbieranie punktów na stacjach benzynowych PKN Orlen. Za każde 2 zł wydane kartą kredytową jej posiadacz otrzymuje 1 punkt w programie – tłumaczy Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP. Zgromadzone punkty można wymienić na nagrody z katalogu Programu VITAY. Można też korzystać z rabatów u partnerów programu lub otrzymać dodatkowe punkty VITAY za dokonane u nich transakcje.

Jeszcze więcej możliwości dają karty wydawane przez Pekao SA studentom sześciu polskich uczelni m.in. w Lublinie, Warszawie, Białymstoku, Toruniu, Koninie i Łodzi.

– Mogą oni korzystać z legitymacji z funkcją płatniczą – mówi Katarzyna Münnich z biura prasowego banku.

Na początku ubiegłego roku akademickiego Katolicki Uniwersytet Lubelski wraz z Pekao wprowadził legitymację studencką z kartą płatniczą. W tym roku do współpracy przystąpiły kolejne uczelnie, m.in. Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Finansów w Warszawie, ASP w Łodzi. Karta-legitymacja zastępuje kilka plastików w portfelu studenta: kartę biblioteczną, kartę płatniczą (można płacić zbliżeniowo w sklepie, w internecie, podjąć pieniądze w bankomacie), a także w przypadku niektórych uczelni – bilet komunikacji miejskiej.

Pomysł karty-legitymacji spodobał się studentom, zwłaszcza że można ją połączyć z rachunkiem studenckim (Eurokontem Intro). – Młodzi ludzie, którzy założą ten rachunek do końca roku, przez dwa lata nie zapłacą za jego prowadzenie, za kartę płatniczą (pod warunkiem, że wykonają cztery dowolne transakcje kartą miesięcznie) czy za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju – wylicza Katarzyna Münnich.

Banki wydają też karty partnerskie w porozumieniu ze sklepami czy z organizacjami pomocowymi. Pekao wydaje wspólne karty z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Robi to dwukrotnie w ciągu roku. Po raz pierwszy z okazji Finału WOŚP, a drugi w czasie Festiwalu Woodstock. Karty przedstawiają motywy charakterystyczne dla danego wydarzenia. Ostatnio były to kolorowe pióra ptasie – motyw przewodni Festiwalu Woodstock 2016.

Bank Pekao wydawał też karty z wizerunkami miast (np. z okazji 90-lecia Gdyni).

Z kolei Bank Millennium proponuje karty partnerskie wspólnie z WWF oraz siecią marketów Piotr i Paweł. W przypadku tych pierwszych, jak wyjaśnia Magdalena Kwiatkowska kierująca Wydziałem Kart Płatniczych, użytkownicy wspierają ochronę środowiska naturalnego w Polsce; bank przekazuje na konto WWF Polska połowę opłaty miesięcznej za obsługę karty w pierwszym roku używania. Z kolei karta kredytowa Piotr i Paweł Millennium MasterCard oferuje do 5 proc. zniżki przy zakupach w supermarketach, sklepie internetowym Piotr i Paweł oraz w blisko tysiącu punktów handlowo–usługowych.

Całą serię kart partnerskich w porozumieniu z sieciami sklepowymi wydaje BGŻ BNP Paribas. Można tam wyrobić m.in. Kartę Euro MasterCard. Otrzymają ją wybrani klienci na podstawie umowy o kredyt ratalny i kartę kredytową. Umowę podpisuje się przy zakupach ratalnych w sklepach sieci RTV Euro AGD. Daje ona m.in. stały dostęp do atrakcyjnego kredytu na karcie. Umożliwia poza tym zbieranie punktów (2 pkt za 1 zł) za każdą transakcję bezgotówkową. Klient zyskuje również dostęp do rabatów (nawet do 55 proc.) czy okresowych promocji organizowanych przez sieć sklepów RTV Euro AGD.

BGŻ BNP Paribas przygotował także Kartę OBI MasterCard, która udostępnia m.in. 5-proc. rabat, gdy robi się zakupy o wartości minimum 300 zł w OBI oraz uczestniczy się w programie mamBonus. Podobną kartę bank wydaje w porozumieniu z Praktikerem, Bricomarche, Husqvarna, Komputronikiem czy z salonami meblowymi Abra.

Mogą Ci się również spodobać

Pożyczka na cudze nazwisko

Przestępcy wyłudzają dane, a potem kredyty Pan Grzegorz, nauczyciel z Łodzi, kilka tygodni temu ...

Zdjęcia polityków na liście zakazanych

Banki akceptują projekty graficzne klientów, ale nie wszystkie. Bank nie zgodził się wydać karty ...