Bezpieczny klient w sieci

Nie tylko zabezpieczenia typu CVV2/CVC2 chronią karty używane do zakupów w sieci. Można też korzystać z limitów transakcji i potwierdzenia ich SMS, można używać 3D-Secure.

Publikacja: 26.03.2016 14:06

Banki pracują nad nowymi metodami zwiększającymi bezpieczeństwo w sieci

Banki pracują nad nowymi metodami zwiększającymi bezpieczeństwo w sieci

Foto: 123RF

To ostatnie zabezpieczenie to kod, który bank przesyła do autoryzacji transakcji. W wielu bankach jest już obowiązkowy. Inne dopiero wdrażają to rozwiązanie. Banki pracują też nad kolejnymi metodami podnoszącymi bezpieczeństwo w sieci.

Teraz dla wszystkich

Od maja wszyscy klienci PKO BP będą korzystać z bezpłatnej usługi 3D-Secure. – Każda transakcja dokonywana w sieci kartami płatniczymi banku będzie wymagała takiej autoryzacji – poinformował bank w liście do klientów. Tłumaczy, że jest to dodatkowe zabezpieczenie płatności karatami w sklepach internetowych oznaczonych symbolami „MasterCars SecureCode” lub „Verified by Visa”. Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP przypomina, że takie zabezpieczenie bank oferuje już od 2013 roku. Teraz będzie obowiązkowe.

W Banku Millennium usługa 3D-Secure jest wykorzystywana w internetowych transakcjach kartami debetowymi i kredytowymi od maja 2012 roku. – Objęte są nią wszystkie nasze karty – mówi Ricardo Campos, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Banku Millennium. Dodaje, że podczas płatności kartą debetową lub kredytową w sklepie internetowym bank każdorazowo wysyła na telefon komórkowy klienta jednorazowe bezpieczne hasło, a klient wprowadza je na specjalnie przygotowanej i zabezpieczonej stronie, podobnie jak robi to podczas zlecania przelewów w bankowości internetowej.

Klienci Pekao SA z 3D-Secure mogą korzystać już od 2012 roku. – Chcieliśmy dać im możliwość dodatkowego zabezpieczenia transakcji wykonywanych kartami w internecie – tłumaczy Tomasz Bousławski z biura prasowego banku.  Klient jest identyfikowany nie tylko na podstawie numeru karty, daty jej ważności i CVV2/CVC2, ale także w oparciu o mechanizmy autoryzacyjne Pekao24 lub kody SMS.

Także ING Bank Śląski SA stosuje 3D Secure. Usługa została wprowadzona w czerwcu 2012 r.– Wprowadziliśmy takie zabezpieczenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w sieci – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego banku. Podkreśla, że usługa ta dotyczy wszystkich posiadaczy kart. – Każda transakcja potwierdzana jest bezpośrednio przez klienta, który bazuje wyłącznie na danych umieszczonych na karcie – tłumaczy Miłosz Gromski.

BZ WBK wprowadził obowiązkową usługę  3D Secure dla płatności w internecie w  lipcu 2015 roku dla klientów, którzy korzystali z usług bankowości elektronicznej BZWBK24, natomiast dla kart pozostałych klientów jest ona obowiązkowa od stycznia tego roku. – Dotyczy kart kredytowych, debetowych oraz kart firmowych – tłumaczy Jakub Pękacz, menedżer rozwoju biznesu kart w Banku Zachodnim WBK. Bank ma dodatkowe zabezpieczenie dla płatności internetowych. Klient ma możliwość ustalenia limitu płatności.

Także klienci BGŻ BNP Paribas mają do dyspozycji 3D Secure.

Inni dopiero to zrobią

Nie wszystkie banki stosują jeszcze takie zabezpieczenie. Tak jest np. w mBanku. – Planujemy wdrożyć to rozwiązanie jeszcze w tym roku – zapowiada Marta Rutkowska z biura prasowego banku. mBank wykorzystuje jednak wiele innych rozwiązań, które mają zapewnić klientom bezpieczne korzystanie z kart płatniczych sieci. Prowadzi np. 24-godzinny monitoring transakcji, korzystając z systemu wczesnego ostrzegania, który pozwala wychwycić nieprawidłowości w użytkowaniu karty. – W przypadku transakcji uznanych za nietypowe kontaktujemy się z klientem, by je potwierdzić– tłumaczy Marta Rutkowska. Inną metodą są limity autoryzacyjne dla kart płatniczych. Klient ustala wartość oraz liczbę możliwych do wykonania transakcji, także tych internetowych. Poza tym bank oferuje usługę chargeback, w ramach której w imieniu klienta występuje o zwrot środków w przypadku kwestionowania transakcji.

– Osoba, która często robi zakupy w sklepach online, może korzystać z tzw. eKarty, czyli karty wirtualnej przeznaczonej wyłącznie do płatności internetowych. Kartę, połączoną z rachunkiem w mBanku, można doładować dowolną kwotą tuż przed transakcją i „rozładować” nadwyżkę po dokonaniu zakupu – tłumaczy przedstawicielka mBanku.

Dodaje, że właściciele kart mogą też kontrolować transakcje wykonywane kartą za pomocą powiadomień SMS lub e-mail. Po wykonaniu określonych transakcji (liczba, rodzaj, kwota operacji) klienci otrzymują wiadomość SMS potwierdzającą ich realizację, dzięki czemu w przypadku nieuprawnionego użycia karty można ją szybko zablokować.

Nad wdrożeniem 3D-Secure pracuje też Credit Agricole. Na razie dla zabezpieczenia wszystkich płatności w sieci bank stosuje m.in. limity transakcji kartami debetowymi i kredytowymi, które są określane osobno dla każdego posiadacza karty. – W dowolnym momencie klient może zmienić wysokość limitów – tłumaczy Ewa Chojnacka z biura prasowego banku. – Zabezpieczeniem transakcji w internecie są też powiadomienia.

To ostatnie zabezpieczenie to kod, który bank przesyła do autoryzacji transakcji. W wielu bankach jest już obowiązkowy. Inne dopiero wdrażają to rozwiązanie. Banki pracują też nad kolejnymi metodami podnoszącymi bezpieczeństwo w sieci.

Teraz dla wszystkich

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe