Wyprawka do końca listopada. Trzeba się pospieszyć

Shutterstock

Chcąc otrzymać pieniądze w ramach 300+, trzeba się pospieszyć.

Tylko do końca listopada można składać wnioski o 300+ w ramach rządowego programu „Dobry start”. Wnioski złożone po tej dacie nie zostaną rozpatrzone. Do końca sierpnia do rodzin trafiło prawie 800 mln zł. Z 3,4 mln przyznanych świadczeń zrealizowano 2,66 mln.

Czytaj także: SKO – pierwsze konto dla dziecka

Jeszcze do końca listopada można składać wnioski o jednorazową wypłatę 300 zł na ucznia w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Świadczenie 300+ ma pomóc rodzicom w zakupie wyprawki szkolnej. Przysługuje ono na dzieci uczące się do 20. roku życia, jeśli kontynuują naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. urodzinami. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie jest wypłacane do ukończenia 24. roku życia. Nie kwalifikują się do niego natomiast dzieci uczęszczające do przedszkoli i zerówek. Świadczenie dobry start nie przysługuje także w przypadku, gdy dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. Świadczenie jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej i wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Z programu mogą skorzystają również dzieci wychowywane w rodzinnych domach dziecka, a także ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych.

300+
Świadczenie 300+ ma pomóc rodzicom w zakupie wyprawki szkolnej

Osoby, które złożyły wnioski do końca sierpnia, dostaną świadczenia do końca września. W przypadku wniosków złożonych od 1 września, pomoc do rodziny trafi nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wyprawkę składa się tak samo jak wniosek o 500+. Formularz papierowy należy dostarczyć do urzędu gminy lub miasta dla rodziców i opiekunów prawnych albo powiatowego centrum pomocy rodzinie w pozostałych przypadkach. Drogą elektroniczną wniosek o 300+ mogą składać jedynie rodzice lub prawni opiekunowie. Odbywa to się za pośrednictwem strony empatia.mpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną (za pośrednictwem konta bankowego online).

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, każdemu przysługuje po pół kwoty świadczenia „Dobry start” (150 zł).

O przyznaniu świadczenia zostaniemy poinformowani e-mailem, tradycyjnym listem lub osobiście w urzędzie, a pieniądze wpłyną na nasze konto.

Łatwiej online

Od 1 lipca do 31 sierpnia złożono ponad 2,8 mln wniosków z 3,4 mln przewidywanych w ramach programu „Dobry start”.

Większość wniosków rodzice przesłali drogą elektroniczną (1,47 mln). Tradycyjnych wniosków papierowych było ok. 1,39 mln.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czym banki kuszą emerytów

Brak opłat za przelewy, darmowe prowadzenie konta, pakiet ubezpieczeń oferują banki emerytom i rencistom. ...

Myć naczynia ręcznie czy w zmywarce? Co jest tańsze?

Mycie naczyń to ten rodzaj obowiązku domowego, który wykonujemy nawet kilka razy dziennie. Wiąże ...

Zobacz, ile tracimy pieniędzy wyrzucając jedzenie

Czteroosobowa rodzina w skali roku wyrzuca do kosza żywność wartą nawet 2 tys. zł ...