Coraz więcej Polaków regularnie odkłada pieniądze

Ten rok będzie dla części z nas rokiem oszczędzania. Jesteśmy pod tym względem lepsi niż np. Brytyjczycy, ale wiele brakuje nam do Niemców.

Publikacja: 16.02.2024 03:00

Coraz więcej Polaków regularnie odkłada pieniądze

Foto: pieniadze.rp.pl

Z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor wynika, że oszczędzać chce w tym roku 40 proc. osób, kolejne 20 proc. planuje odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc. inwestować. Plan odkładania pieniędzy zdeklasował m.in. takie działania, jak ograniczanie konsumpcjonizmu, zadłużania się oraz starania o podwyżkę czy zmianę pracy.

Natomiast Santander Consumer Bank Polska zapytał Polaków, czy regularnie np. co miesiąc odkładają jakąś kwotę pieniędzy. Jak się okazało, postępuje tak ponad połowa respondentów (55 proc.). Najczęściej są to osoby z dochodem od 7000 zł netto w górę oraz ankietowani ze średnich miast od 50 do 250 tys. mieszkańców i metropolii. Na przeciwległym biegunie jest 45 proc. respondentów, którzy odpowiedzieli „nie”. Najliczniejszą grupą wśród nich są seniorzy powyżej 70. roku życia, mieszkańcy wsi i zarabiający do 2000 zł netto.

Czytaj więcej

Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.

W 2022 r. co czwarty respondent nie widział sensu odkładania pieniędzy lub informował, że nie jest w stanie tego robić ze względu na zbyt niskie dochody, a w minionym roku twierdził tak mniej niż co piąty (18 proc.). W 2023 r. posiadanie oszczędności zadeklarowało 80 proc. ankietowanych, choć w 30 proc. przypadków w grę wchodziły niewielkie kwoty, głównie nieprzekraczające 3 tys. zł (22 proc.), czasami między 3 a 5 tys. zł (10 proc.), wynika z cyklicznych badań „Oszczędności i kłopoty finansowe Polaków” realizowanych dla BIG InfoMonitor.

Natomiast w badaniu „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”, zrealizowanego dla Santander Banku Polska, 14 proc. respondentów wybrało odpowiedź „raczej lepsza”, porównując swoją obecną sytuację materialną do ubiegłego roku. Ponadto 2 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie się poprawiła. Razem daje to 16 proc. ankietowanych, którzy twierdzą, że stan ich finansów wygląda bardziej korzystnie niż w 2023 r. Kto znalazł się w tej grupie? Głównie 18–29- i 30–39-latkowie oraz ankietowani z dochodami od 7000 zł netto w górę.

Prawie połowa Polaków (48 proc.) stwierdziła, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się od zeszłego roku. Odpowiadali tak najczęściej seniorzy po 70. roku życia i respondenci pochodzący z małych miast do 50 tys. mieszkańców. Ponadto 36 proc. ankietowanych zauważyło jej pogorszenie. W tym 23 proc. uznało, że wypada ona trochę słabiej względem poprzedniego roku, a 13 proc. stwierdziło, że jest zdecydowanie gorsza. W grupie narzekających było najwięcej 50–59-latków i ankietowanych z dochodami do 2000 zł netto. To znacznie mniej niż w badaniu z 2023 r., gdzie na mniej pieniędzy w portfelu w porównaniu z 2022 r. narzekało aż 70 proc. Polaków.

Jak wynika z raportu, w którym ostrzega się, że najbiedniejsze gospodarstwa domowe mają trudności ze budowaniem odporności finansowej w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania, ponad 11 milionów osób w wieku produkcyjnym w Wielkiej Brytanii nie posiada podstawowych oszczędności w wysokości co najmniej 1000 funtów.

Na swoją przyszłość wystarczających pieniędzy nie odkłada wielu Amerykanów. Jak wynika z raportu PwC, 25 proc. w ogóle nie ma żadnych oszczędności emerytalnych.

Z kolei w Niemczech stopa oszczędności jest najwyższa w Unii Europejskiej. Występuje tam również rażąco nierówny podział bogactwa: 10 proc. największych gospodarstw domowych posiada co najmniej 725 000 euro aktywów netto i kontroluje ponad połowę bogactwa kraju, podczas gdy dolne 40 proc. gospodarstw domowych posiada co najwyżej 44 000 euro aktywów netto, wynika z danych Bundesbanku.

Finanse osobiste
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse osobiste
Polki bardzo źle oceniają swoją sytuację finansową. Na co wydają pieniądze?
Finanse osobiste
Pieniądze na „chwilę” pożyczone w parabanku mogą okazać się pułapką
Finanse osobiste
Od stu tysięcy do miliona
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse osobiste
Czas inwestycji pod dywidendy