Do auta zabierz smartfon

Do długiej podróży samochodem trzeba się dobrze przygotować.

Publikacja: 29.06.2018 15:09

Do auta zabierz smartfon

Foto: pieniadze.rp.pl

Bezpieczeństwo na drodze to temat rzeka. Każdy kierowca ma tutaj coś do powiedzenia i przeważnie są to uwagi pod adresem innych użytkowników dróg.

– Latem odnotowujemy zwiększoną liczbę szkód komunikacyjnych, w czasie wyjazdu lub powrotu z wakacji – mówi Marek Baran, rzecznik prasowy PZU.

Ważny wypoczynek

Jest kilka uniwersalnych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wyruszymy na wakacje na czterech kółkach.

Przed wielogodzinną jazdą za kółkiem kierowca powinien być wypoczęty, zatem powinien się wyspać. O odpoczynek trzeba także dbać w drodze. Jak radzi Marek Baran, w czasie długich podróży należy robić przerwy, aby zapobiegać utracie koncentracji mogącej doprowadzić do wypadku.

Zatem sprawdzając czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, należy przewidzieć przerwy na posiłek i rozprostowanie nóg. Jeśli na wakacje jedziemy z dziećmi, to zatroszczmy się o to, by maluchy nie nudziły się w drodze. Marudzący kilkulatek sprawi, że kierowca szybciej się zmęczy albo będzie poirytowany. Przed podróżą samochodem należy zadbać o dobrą polisę assistance, dzięki której w razie nieprzyjemnego zdarzenia nie będziemy pozostawieni sami sobie, co ma szczególne znaczenie, gdy jesteśmy w innym kraju.

– Pomoc na drodze w razie wypadku lub awarii zapewni wsparcie dla kierowcy i pasażerów, np. pojazd zastępczy, holowanie, naprawę na miejscu zdarzenia, hotel, wymianę koła czy transport osób w wybrane miejsce – tłumaczy Marek Baran.

Czytaj także:

Informacje o bezpieczeństwie

Przydatnym narzędziem jest prowadzona przez policję mapa zagrożenia bezpieczeństwa. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej www.policja.pl, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej każdy skorzystać.

Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie sprawdzane są przez policję, a po potwierdzeniu – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki tej mapie w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach.

Policja oferuje też bezpłatną aplikację „moja komenda” – mobilną usługę, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów policji. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z policją w sytuacjach innych niż te zagrażające życiu lub zdrowiu.

Rozwiązania przyszłości

W polisach OC na znaczeniu zyskuje telematyka, czyli monitorowanie stylu jazdy kierowcy w zamian za niższą składkę. Na Zachodzie jest to popularne rozwiązanie, zwłaszcza we Włoszech, gdzie już 5 mln osób pozwoliło się śledzić, licząc na niższe składki. W Polsce takie usługi dopiero zaczynają się rozwijać.

Telematykę można połączyć z wzywaniem pomocy na miejsce zdarzenia i takie rozwiązanie wprowadza PZU. Aplikacja mobilna połączona z niewielkim urządzeniem typu beacon (naklejką do umieszczenia na przedniej szybie samochodu) pozwoli na automatyczne wezwanie pomocy w razie kolizji lub wypadku. Zestaw czujników pozwoli na wykrycie sytuacji awaryjnej i wysłanie sygnału do centrum alarmowego PZU, które skontaktuje się z kierowcą w celu zapewnienia niezbędnego wsparcia. W przypadku braku możliwości kontaktu na miejsce wypadku wysłane zostaną służby ratunkowe.

Przygotuj auto do podróży

Przed każdą podróżą samochodem powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Ważny jest poziom ciśnienia w oponach oraz stan wycieraczek.

Czystość pojazdu to nie tylko kwestia estetyki. Dobrą widoczność zapewnią czyste szyby. Z kolei jeśli chcemy być dobrze widoczni na drodze, powinniśmy umyć wszystkie światła. Jeśli planujemy nocną jazdę, powinniśmy zwrócić uwagę na dobre ustawienie świateł, żeby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

W aucie musi znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, powinna tam też być apteczka i kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych – radzi policja. Dzięki temu w przypadku utrudnień na drodze będziemy mogli pojechać inną trasą.

Bezpieczeństwo na drodze to temat rzeka. Każdy kierowca ma tutaj coś do powiedzenia i przeważnie są to uwagi pod adresem innych użytkowników dróg.

– Latem odnotowujemy zwiększoną liczbę szkód komunikacyjnych, w czasie wyjazdu lub powrotu z wakacji – mówi Marek Baran, rzecznik prasowy PZU.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne