Sposób przygotowania do podróży zależy od tego, dokąd się wybieramy i jakie aktywności planujemy na urlopie, jednak niezależnie od naszych planów najważniejsze jest zdrowie i na nie powinniśmy zwrócić największą uwagę.
Niezależnie od celu podróży powinniśmy zabrać ze sobą apteczkę. Inny skład będzie miała ona wtedy, gdy jedziemy na wczasy pod gruszą, a inny, gdy planujemy trekking w Patagonii.
Przed wojażami w miejsca odległe klimatycznie od Polski, gdy planujemy wycieczki po górach, pustyni czy dżungli, skład apteczki warto skonsultować z lekarzem. Jeśli chorujemy przewlekle, to warto, żeby lekarz ocenił, czy nasze wakacyjne plany nie spowodują zaostrzenia choroby.
Zawsze jednak w apteczce powinna znaleźć się jałowa gaza opatrunkowa i środki dezynfekujące, bandaż zwykły i elastyczny, plastry, środki przeciwbólowe oraz stosowane w biegunce.
Czytaj także:
- Jak zabezpieczyć dom, gdy wyjeżdżamy na wakacje
- Do auta zabierz smartfon
- Co zrobić po kolizji za granicą
- Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w podróży
- Bezpieczne wakacje nad morzem i w kajaku
- Do górskiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować
Jeśli źle tolerujemy jazdę samochodem albo gdy podróżujemy z dziećmi, powinniśmy zaopatrzyć się w lekarstwa na chorobę lokomocyjną.
Nad jeziorami, rzekami i w lasach zmorą bywają meszki i komary, warto więc zabrać środek odstraszający owady.
W ciepłe miejsca należy zabrać ze sobą środki ochrony skóry, środki ochrony przed owadami, w niektórych miejscach nawet moskitiery.
W wielu miejscach na świecie wymagane są szczepienia ochronne. Nawet jeśli nie są wymagane, ale zalecane, to lepiej z nich nie rezygnować. Takie choroby jak polio czy tyfus w niektórych miejscach świata są realnym zagrożeniem. Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Szczepienia nie można odkładać na ostatnią chwilę przed wyjazdem, gdyż organizm musi mieć czas na nabranie odporności. Wykaz zalecanych i wymaganych szczepień do poszczególnych krajów dostępny jest na stronie http://www.medycynatropikalna.pl/info/25/szczepienia.
Przed wyjazdem odwiedźmy dentystę i wyleczmy zęby, dzięki czemu nie będziemy w nieznanym miejscu zajmować się poszukiwaniem stomatologa.
Słońce na wakacjach cieszy, ale w nadmiarze może prowadzić do poważnych kłopotów. Krem z mocnym filtrem to podstawa, nie tylko wtedy, gdy planujemy leżeć na śródziemnomorskiej plaży. Przyda się on także podczas spływów kajakowych czy górskich wycieczek. W czasie upałów trzeba też pamiętać o nakryciu głowy oraz piciu dużych ilości wody. Brak odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne, np. wywoływać udary
Należy również wykupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie gwarantem naszych spokojnych wakacji.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.