Przed wyjazdem na wakacje zadbaj o zdrowie

Adobe Stock

Sposób przygotowania do podróży zależy od tego, dokąd się wybieramy i jakie aktywności planujemy na urlopie, jednak niezależnie od naszych planów najważniejsze jest zdrowie i na nie powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Niezależnie od celu podróży powinniśmy zabrać ze sobą apteczkę. Inny skład będzie miała ona wtedy, gdy jedziemy na wczasy pod gruszą, a inny, gdy planujemy trekking w Patagonii.

Przed wojażami w miejsca odległe klimatycznie od Polski, gdy planujemy wycieczki po górach, pustyni czy dżungli, skład apteczki warto skonsultować z lekarzem. Jeśli chorujemy przewlekle, to warto, żeby lekarz ocenił, czy nasze wakacyjne plany nie spowodują zaostrzenia choroby.

Zawsze jednak w apteczce powinna znaleźć się jałowa gaza opatrunkowa i środki dezynfekujące, bandaż zwykły i elastyczny, plastry, środki przeciwbólowe oraz stosowane w biegunce.

Czytaj także:

Jeśli źle tolerujemy jazdę samochodem albo gdy podróżujemy z dziećmi, powinniśmy zaopatrzyć się w lekarstwa na chorobę lokomocyjną.

Nad jeziorami, rzekami i w lasach zmorą bywają meszki i komary, warto więc zabrać środek odstraszający owady.

W ciepłe miejsca należy zabrać ze sobą środki ochrony skóry, środki ochrony przed owadami, w niektórych miejscach nawet moskitiery.

W wielu miejscach na świecie wymagane są szczepienia ochronne. Nawet jeśli nie są wymagane, ale zalecane, to lepiej z nich nie rezygnować. Takie choroby jak polio czy tyfus w niektórych miejscach świata są realnym zagrożeniem. Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Szczepienia nie można odkładać na ostatnią chwilę przed wyjazdem, gdyż organizm musi mieć czas na nabranie odporności. Wykaz zalecanych i wymaganych szczepień do poszczególnych krajów dostępny jest na stronie http://www.medycynatropikalna.pl/info/25/szczepienia.

Przed wyjazdem odwiedźmy dentystę i wyleczmy zęby, dzięki czemu nie będziemy w nieznanym miejscu zajmować się poszukiwaniem stomatologa.

Słońce na wakacjach cieszy, ale w nadmiarze może prowadzić do poważnych kłopotów. Krem z mocnym filtrem to podstawa, nie tylko wtedy, gdy planujemy leżeć na śródziemnomorskiej plaży. Przyda się on także podczas spływów kajakowych czy górskich wycieczek. W czasie upałów trzeba też pamiętać o nakryciu głowy oraz piciu dużych ilości wody. Brak odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne, np. wywoływać udary

Należy również wykupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie gwarantem naszych spokojnych wakacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ubezpieczenie rowerowe. Na rynku są już polisy przeznaczone specjalnie dla rowerzystów. Taka ochrona może też być zawarta w innym ubezpieczeniu, np. domu

Na dwóch kółkach z dobrą ochroną

Już za kilkadziesiąt złotych rocznie możemy mieć polisę, która zapewni ochronę na wypadek szkód, ...

Koszty leczenia w USA to majątek. Warto wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.

Koszty leczenia w USA to majątek. Pół miliona za wyrostek

Od 11 listopada Polacy nie potrzebują wiz, żeby wjechać do USA. Dla wielu osób ...

PZU wygrał w rankingu UFG

Aż dziewięciu ubezpieczycieli komunikacyjnych przekazuje niekompletnie i nieterminowe dane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG ...