OC dla młodych kierowców może być nawet 400 proc. droższe

Ubezpieczenie OC dla kierowców z niewielkim stażem za kółkiem może stanowić nawet ponad 400 proc. ceny oferowanej bardziej doświadczonym użytkownikom dróg.

Publikacja: 23.10.2019 12:22

OC dla młodych kierowców może być nawet 400 proc. droższe

Foto: Adobe Stock

Kto ma nie więcej niż 24 lata i po raz pierwszy ubezpiecza swój samochód, za OC zapłaci znacznie więcej niż doświadczony kierowca. Długi staż w prowadzeniu pojazdów to nie od dziś jeden z głównych walorów kierowców, docenianych przez ubezpieczycieli, którzy postrzegają młodych użytkowników dróg jako grupę stwarzającą największe zagrożenie. Potwierdzają to statystyki. Dlatego OC dla młodych kierowców jest znacznie droższe.

Według danych Komendy Głównej Policji kierowcy z grupy wiekowej 18–24 popełniają najwięcej wypadków. W 2018 r. spowodowali oni 5113 zdarzeń drogowych, co stanowi blisko 20 proc. wszystkich zdarzeń powstałych z winy kierujących, a ich skutki były bardzo poważne – aż 53,5 proc. zabitych zginęło właśnie w wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców. W 35,6 proc. wypadków z udziałem młodych kierowców przyczyna została określona w policyjnym raporcie jako „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”.

Warto sprawdzić: Autocasco na godziny kupimy na smartfonie

OC dla młodych kierowców – ile zapłaci student

Ubezpieczyciele kalkulują wysokość składki za OC m.in. na podstawie statystyk wypadkowych. A wnioski z nich płynące są jednoznaczne – grupa najmłodszych, a zarazem najmniej doświadczonych kierowców, obarczona jest największym ryzykiem spowodowania szkody.

– Nawet jeśli nie stanowią oni wymarzonych klientów dla towarzystw ubezpieczeniowych, to te ostatnie nie mają prawa odmówić im sprzedaży obowiązkowego OC. Natomiast mają prawo wysoko wycenić ryzyko związane z ubezpieczaniem takich kierowców. To ma odzwierciedlenie w kosztach polis OC opartych na zwyżkach za zwiększone ryzyko – tłumaczy Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia.

Ile płaci młody kierowca za OC

Multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia obliczyła, ile w różnych miastach zapłaci młody kierowca. Do kalkulacji przyjęła 24-letniego kierowcę posiadającego prawo jazdy od sześciu lat i poruszającego się pięcioletnim oplem astra o mocy 110 km. Kierowca pierwszy raz ubezpiecza auto na swoje konto, nie dysponuje więc żadnymi zniżkami. Z wyliczeń multiagencji wynika, że w zależności od ubezpieczyciela ceny mogą się od siebie różnić nawet o blisko 100 proc. Na największe oszczędności młody kierowca może liczyć w Rzeszowie (koszt polisy OC od 984 zł), Kielcach (1021 zł) i Opolu (1042 zł). Najtańsza oferta, jaką otrzymałby we Wrocławiu (1619 zł), to blisko dwukrotność ceny z Rzeszowa. Niewiele mniej dwudziestokilkulatek zapłaciłby w Warszawie (1507 zł) i Gdańsku (1482 zł).

Ubezpieczenie dla młodych kierowców – jak obniżyć koszt OC?

W przypadku polis OC wyszukanie najniższej możliwej składki jest dla właścicieli pojazdów głównym motorem napędowym poszukiwań. Ubezpieczenie to ma taki sam zakres, niezależnie od tego, w jakim zakładzie ubezpieczeń je kupimy. Wprawdzie towarzystwa starają się dodawać do ofert pakiet assistance czy oferują bezpośrednią likwidację szkód, ale nie ma się co łudzić, że dla młodego, przeważnie niezbyt zamożnego kierowcy, płacącego niemało za ubezpieczenie, dodatki te mają duże znaczenie.

Na cenę OC składa się wiele parametrów związanych z kierowcą i pojazdem, m.in. wiek kierowcy, liczba szkód, pojemność silnika czy miejsce korzystania z samochodu (duże miasta oznaczają większe zagrożenie wypadkiem). Każdy ubezpieczyciel sam ocenia, które parametry mają dla niego największe znaczenie i jakich klientów chce pozyskać. Dla młodych kierowców ofertę ma You Can Drive, marka Ergo Hestii, więc warto sprawdzić ofertę tego ubezpieczyciela, ale zawsze lepiej porównać kilka ofert.

OC dla młodych – zniżki od starszych

Młodzi kierowcy mogą też próbować obchodzić wysokie ceny OC, np. rejestrując samochód ze współwłaścicielem i korzystając z jego zniżek. Najczęściej pierwszym właścicielem auta zostaje więc rodzic, a dziecko pojawia się w dokumentach wraz z nim. To rozwiązanie zapewnia młodemu kierowcy oprócz znacznego obniżenia ceny OC możliwość budowy własnej historii jazdy, ale nie każdy ubezpieczyciel uznaje zniżki posiadane przez jednego z kierowców. – Ta metoda pozwala nawet na czterokrotne obniżenie ceny polisy OC w porównaniu z tym, ile zapłaciłby młody człowiek, ubezpieczając się samemu – mówi Jakub Nowiński.

Warto sprawdzić: Współwłaściciele samochodu a ubezpieczenie – ile wynosi składka?

Rodzic bądź inny współubezpieczający posiadający duże zniżki musi jednak wziąć pod uwagę, że każda szkoda wpłynie na posiadane przez niego zniżki i to niezależnie od tego, kto prowadził auto w momencie wypadku bądź kolizji.

Zdarza się, że towarzystwa wyliczają wysokość składki, biorąc pod uwagę zniżki jednego kierowcy i zwyżki drugiego, gdy np. jeden kierowca jest w średnim wieku i ma niewiele szkód na koncie, a drugi jest młody, a za sobą ma parę kolizji. Wówczas od zniżek jednego ze współwłaścicieli odejmuje się zwyżki drugiego, np. matka ma 20 proc. zniżki, a syn 40 proc. zwyżki, co daje w sumie 20-proc. zwyżkę w zapłacie składki w stosunku do normalnej ceny polisy. Inni ubezpieczyciele uwzględniają zniżki za bezszkodowość tego z współwłaścicieli, który ma korzystniejsze uprawnienia. Jeśli jednym ze współwłaścicieli pojazdu jest osoba w młodym wieku, to zastosowanie mają odpowiednie parametry taryfowe dotyczące młodych posiadaczy. Każde towarzystwo jednak podchodzi inaczej i przed zastosowaniem tej metody warto porównać oferty.

Kto ma nie więcej niż 24 lata i po raz pierwszy ubezpiecza swój samochód, za OC zapłaci znacznie więcej niż doświadczony kierowca. Długi staż w prowadzeniu pojazdów to nie od dziś jeden z głównych walorów kierowców, docenianych przez ubezpieczycieli, którzy postrzegają młodych użytkowników dróg jako grupę stwarzającą największe zagrożenie. Potwierdzają to statystyki. Dlatego OC dla młodych kierowców jest znacznie droższe.

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne