Choć dziś książka jest przedmiotem bardzo powszechnym i stosunkowo niedrogim, istnieją szczególne typy książek niemal stworzone do tego, by je kolekcjonować, napawać się nimi i eksponować w honorowym miejscu swojego domu.
Ogólna zasada mówi, że dobrem inwestycyjnym może stać się wszystko to, czego podaż jest mocno ograniczona. Ponadto musi także istnieć popyt. Jeżeli mamy przedmiot rzadki, w którego posiadanie chciałoby wejść więcej osób, to cena, którą zaproponujemy za sprzedaż owego przedmiotu, może przekraczać tę, za którą go sami nabyliśmy. Dotyczy to zarówno papierów wartościowych (cena kształtowana przez podaż na rynku wtórnym i popyt), monet kolekcjonerskich czy dzieł sztuki.
Starodruki
Są to po prostu stare księgi, powstałe od momentu wynalezienia druku (XV w.), do końca XVIII w. Zdecydowana większość takich książek znajduje się dziś w muzeach lub kolekcjach prywatnych. Sporo z nich zostało zapewne zniszczonych w wyniku wojen czy katastrof naturalnych bądź uległo upływowi czasu – papier nie jest zbyt trwałym materiałem; przechowywany w nieodpowiednich warunkach potrafi się po prostu rozsypać.
Wejście w posiadanie takiego starodruku jest dziś praktycznie niemożliwe. Żadne muzeum nie sprzeda dziedzictwa narodowego w ręce prywatne. Równie karkołomnym zadaniem byłoby kupno takiego starodruku od kolekcjonera. Jest to zatem opcja, która w przypadku większości śmiertelników pozostanie jedynie w sferze marzeń.
Faksymilia
Są to kopie (z łac. fac simile, dosł. „czyń podobnie”) – często bardzo wierne – ksiąg będących starodrukami. Choć nigdy nie będziemy mieli możliwości wejść w posiadanie oryginalnego, norymberskiego wydania „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) Mikołaja Kopernika, możemy kupić wierną kopię jego oryginalnego rękopisu „O obrotach”, z wszystkimi poprawkami, skreśleniami, notatkami na marginesach.