W NFT inwestują kolekcjonerzy w największych domach aukcyjnych, takich jak Christie's i Sothebys. Pierwsze cyfrowe dzieło sztuki w Polsce sprzedał portal Artinfo, później krakowski Dom Aukcyjny i Desa Unicum. Rynkiem zainteresowała się Giełda Papierów Wartościowych. NFT to jednak nie tylko rynek, na którym można inwestować w dzieło sztuki, albo jego część, podobnie jak w akcje, ale również pomysł na tworzenie snobistycznych klubów, w czym mają pomóc celebryci.

Za oceanem jest NFT Bored Ape Yacht Club, czyli kolekcja 10 tys. cyfrowych obrazków z małpami, a w Polsce NFT Fancy Bears Metaverse – stworzona w podobnym stylu kolekcja obrazków z misiami. Każdy buduje kolekcje według własnego gustu, ale niepokojące jest to, jakim kosztem się to odbywa, zwłaszcza w czasie kryzysu energetycznego. Według Centrum Alternatywnych Finansów Cambridge jedna transakcja kryptowalutą zużywa tyle energii, ile przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca.

Czytaj więcej

NFT rozpala inwestorów. Geneza zabawy milionerów, rekordy sprzedaży

BAYC to tzw. wirtualny salon, utworzony przez anonimowych programistów o pseudonimach Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup i No Sass, zarezerwowany tylko dla członków, których może być nie więcej niż 10 tys., bo tyle jest Bored Ape NFT w cyfrowej kolekcji zbudowanej na łańcuchu bloków ethereum. Każdy z członków może sobie kupić człekokształtną małpkę, która ma swoje unikalne cechy. Dzięki dobremu marketingowi w ten sposób budowana jest małpkowa społeczność.

Kilkanaście dni temu dołączył do niej Justin Bieber, kanadyjski idol nastolatek, stając się właścicielem Ape z numerem 3001 za 500 ethereum, czyli 1,3 mln dolarów, a wcześniej legendarna tenisistka Serena Williams i Eminem. Ten sam chwyt zastosowali w Polsce twórcy kolekcji NFT Fancy Bears Metaverse, którą promują youtuberzy, m.in. Magda Gessler. Twórcy kolekcji również chcą stworzyć platformę dla swojej społeczności, na czym oczywiście zarabiają

Trudno tak chaotyczny i zaśmiecony rynek (który jednak zawojował umysły celebrytów i internautów, często nie do końca mających o nim pojęcie) porównywać z rynkiem budowanym przez banki i renomowane domy aukcyjne, dążące do jego regulacji. Zwłaszcza że NFT każdy może zrobić sobie sam na jednej z ogólnie dostępnych platform.

W lipcu 2021 r. Sygnum Bank nawiązał współpracę z inwestującym w sztukę funduszem Artemundi, aby umożliwić inwestowanie w dzieła sztuki w postaci cyfrowej szerokiemu gronu inwestorów. Bank utworzył też platformę SygnEx, na której można handlować tokenami podobnie jak na rynku aukcyjnym. Pierwszy stokenizowany został obraz Picassa „Fillette au beret" wyceniany na 4 mln franków szwajcarskich.

Obraz został podzielony na 4 tys. udziałów NFT. W subskrypcji zamkniętej w październiku 2021 r. wzięło udział 50 inwestorów. Każdy z nich dostał własnościowy udział w obrazie zgodnie z prawem szwajcarskim. Rozwiązanie takie znane jest od czterech lat. W 2018 r. na platformie Maecenas stokenizowano pracę „14 Small Electric Chairs" Andy'ego Warhola i 49 proc. udziałów wystawiono na aukcję. Tym tropem chce pójść GPW, która podpisała pod koniec listopada ubiegłego roku memorandum z Artinfo o partnerstwie w tokenizacji dzieł sztuki.