Już 23 marca w Desie unicum odbędzie się aukcja designu. Dominują obiekty z czasów PRL, jest ich w sumie 180. Rynek designu z czasów Polski Ludowej jest w doskonałej kondycji. Niestety nadal zdarza się, że nieświadomi właściciele wyrzucają wartościowe przedmioty na śmietniki.

Sensację wzbudza porcelanowa figurka „Gołębie” zaprojektowana w 1959 roku przez Henryka Jędrasiaka. Figurka ma 10 cm wysokości, jest niepozorna. Na jednej z poprzednich aukcji Desy Unicum taka sama figurka osiągnęła rekordową cenę 60 tys. zł. Czy teraz cena będzie również rekordowa?

Czytaj więcej

Szał na numizmaty, zwłaszcza z PRL

Figurkę wykonano w Zakładach Porcelany Stołowej w Chodzieży, ma na spodzie znak legendarnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Takie porcelanowe figurki dziś uznajemy za luksusowe. Natomiast w czasach PRL dostępne były na co dzień w sklepach, to było piękno dla każdego.

Właściciele figurek z czasów PRL, którzy zechcą je sprzedać, powinni wiedzieć, że mają one zróżnicowane ceny. Niektóre są wyjątkowo drogie, inne zaś tanie. Na przykład jedna „Sikorka” Mieczysława Naruszewicza ma w ofercie wycenę 10-15 tys. zł, natomiast inna „Sikorka” tego artysty została wyceniona na 2-3 tysiące. Opłaca się znać wyniki aukcji podawane na stronach domów aukcyjnych. Dzięki temu wiemy, ile kosztują dawne wyroby ceramiczne, które mamy w domu odziedziczone po przodkach.

Atrakcją aktualnej oferty jest fajansowa lampa „Rogata” z Zakładów Fajansu "Włocławek" we Włocławku. Lampę zaprojektowała Elżbieta Piwek-Białoborska. Lampę wykonano w 1959 roku, ma ona wysokość ok. 30 cm. Przedmiot ma wycenę 9-12 tys. zł. W 2017 roku Pragaleria sprzedała taką lampę na aukcji za 6,5 tys. zł (cena wyw. 1,3 tys. zł).

Takie kruche przedmioty to dziś wielka rzadkość. Uległy zniszczeniu, nikt ich nie szanował, nie traktował jak dzieła sztuki.

Na aukcjach designu dominuje porcelana z Ćmielowa. Fajansowe wyroby z zakładów we Włocławku to na razie rzadkość. Dotychczas nie jest licytowana popularna pół wieku temu ceramika z Włocławka malowana w kolorowe różyczki.

Czytaj więcej

Astronomiczne ceny designu z PRL. Niektórzy wyrzucają skarby na śmietnik

Warto przejrzeć aukcyjną ofertę. Może się okazać, że eksploatujemy w domu przedmioty, które już mają swoją antykwaryczną wartość. Zaskoczenie może budzić np. pozornie nieefektowny zestaw biurko i krzesło z lat 60. XX wieku wykonane w Spółdzielni „Kolor”. Właściciele takich nieefektownych „antyków” prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że mogą sprzedać je na aukcji.

Na aukcji zebrano kultowe figurki typu „Dziewczyna siedząca” Henryka Jędrasiaka oraz serwisy „Ina” i „Dorota” Lubomira Tomaszewskiego. Względnie niskie ceny mają projekty Stefanii Dretler-Flin. Podobnie nie są jeszcze w pełni doceniane patery dekoracyjne.

W wiosennej ofercie wyróżnia się też aukcja sztuki współczesnej, jaką 19 marca zorganizuje Agra-Art. (www.agraart.pl). Wystawiono aż cztery obrazy Jerzego Dudy-Gracza, w tym prezentowane na niedawnej wystawie artysty. Zobaczymy czy promocja wpłynęła na ceny. Warto też zwrócić uwagę na obraz Romana Artymowskiego. Artysta dopiero wchodzi na rynek, na razie ma względnie niskie ceny.