Sensacyjna zapowiedź nowego sezonu. 2 mln zł za najdroższą polską monetę

Sierpniową sensacją na rynku sztuki jest sprzedażna wystawa 54 dzieł Meli Muter w Desie Unicum. Atrakcyjnie zapowiada się nowy sezon na rynku numizmatów. Na aukcji 16 września licytowana będzie najdroższa na naszym rynku moneta w cenie wywoławczej 2 mln. zł.

Publikacja: 08.08.2023 11:39

Od 2 mln zł licytowana będzie moneta z 1621 roku.

Od 2 mln zł licytowana będzie moneta z 1621 roku.

Foto: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

Mela Muter (1876-1967) urodziła się w Warszawie, w 1901 roku wyemigrowała do Paryża. Jest jedną z najpopularniejszych malarek zaliczanych do École de Paris. Nigdy dotąd na krajowym rynku nie wystawiono tylu dzieł artystki na sprzedaż. Można kupić obrazy olejne, akwarele i rysunki tuszem.

Najdroższy obraz „Macierzyństwo ze sceną pasterską w tle” ma cenę 650 tys. zł. Na 3,5 tys. zł wyceniono rysunek tuszem „Afrykańska wioska” (7 x 18 cm). Ustalono ceny sprzedaży na poziomie, jaki dzieła te osiągnęłyby na aukcji. Wyceny są niezwykle trafne. Przejrzałem aukcyjne notowania Muter w bogatym archiwum portalu Artifo.pl. Ceny na wystawie odpowiadają wynikom aukcji.

Czytaj więcej

Największe transakcje na aukcjach w I półroczu 2023 r. Nie ma czym handlować

Sprzedażna wystawa potrwa do 19 sierpnia. Warto z uwagą przeczytać specjalny regulamin zakupów. Dziś zakup na rynku sztuki spełniać musi określone warunki prawne.

Muter jest malarką cenioną przede wszystkim na polskim rynku. Jej obrazy z Francji trafiają na sprzedaż do Warszawy. Międzynarodowi miłośnicy sztuki nie kupują tych obrazów nawet wtedy, kiedy przedstawiają one najwybitniejsze w świecie postaci. Na polski rynek trafił m.in. portret kompozytora Maurice Ravela czy pisarza noblisty Rabindranatha Tagore. Teraz na wystawie można kupić za 380 tys. zł portret sławnego francuskiego pisarza Henri Barbusse’a.

Najdroższa polska moneta i inne

Natomiast jeśli chodzi o wrześniową aukcję Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, to w sumie licytowanych będzie ok. 2 tysiące rzadkich monet. Warto już dziś zarezerwować gotówkę na zakupy.

Pierwszego dnia odbędzie się aukcja w sali. Dodatkowo dwa dni potrwa aukcja online. Najdroższa moneta to 50 dukatów wybite w Bydgoszczy w 1621 roku. Ta piękna moneta miała charakter podarunkowy. Król Zygmunt III Waza wręczał ją zasłużonym wodzom i dostojnikom. Została zaprojektowana przez legendarnego gdańskiego medaliera Samuela Amona (1590-1622).

Czytaj więcej

Dzieła sztuki idealne dla inwestora. Sensacyjna aukcja w sierpniu

Moneta upamiętnia zwycięstwo hetmana Jana Karola Chodkiewicza na Turkami w bitwie pod Chocimiem. To jedyny znany na rynku egzemplarz. Kolekcjonerzy komentują, że powinien zostać zakupiony przez muzeum. Jednak lepiej, żeby moneta trafiła do prywatnego klienta, bo wówczas po jakimś czasie wróci na rynek i cieszyć będzie kolejnych kolekcjonerów lub inwestorów.

Dodatkową atrakcją aukcji Niemczyka będzie wystawa unikatowych polskich monet królewskich zakupionych w Nowym Jorku na aukcji wybitnej kolekcji Antoniego Taraszki. Przypomnę, że w styczniu tego roku rekordowo sprzedano 30 monet z kolekcji Taraszki za równowartość ok. 16 mln. zł. Już we wrześniu zobaczymy w Warszawie 8 monet wylicytowanych w Nowym Jorku przez Michała Niemczyka.

Aukcja kolekcji Taraszki to historyczne wydarzenie. Będziemy stale do niej nawiązywać w rozmowach o rynku polskich numizmatów. Tak jak nawiązujemy do nowojorskiej aukcji kolekcji polskich monet Henryka Karolkiewicza, która odbyła się w 2000 roku.

Monety mają większą płynność niż obrazy. Od ręki sprzedać można monety czysto lokacyjne, których wartość zależy od giełdowej ceny kruszcu. Płynnym towarem są też monety kolekcjonerskie, których cena zależy od ich wartości symbolicznej, urody, stanu zachowania, rzadkości i proweniencji.

Czytaj więcej

Wystawa, która może mieć przełomowe znaczenie dla handlu sztuką

Numizmaty kupowane są jako zabezpieczenie na „czarną godzinę”. W razie kryzysu polityczno-ekonomicznego łatwiej ewakuować się z monetami zaszytymi w poły marynarki niż z kolekcją malarstwa.

Nie ma obawy, czy rynek wchłonie tak wielką porcję monet. Handel w branży numizmatycznej ma charakter masowy. Przykładem tego aukcje Gabinetu Numizmatycznego Damian Marciniak. Ostatnia aukcja trwała dziesięć dni. Sprzedano na niej ok. 6,6 tys. obiektów. Skuteczność sprzedaży wyniosła ok. 97 proc. Jest to sukces nie tylko jednego przedsiębiorstwa, ale całej branży. Te aukcje pokazują, że rynek numizmatów jest w doskonałej kondycji. W pierwszych dniach października rozpocznie się kolejna wielka aukcja Marciniaka. Licytowanych będzie prawdopodobnie jeszcze więcej monet, banknotów i zabytkowych papierów wartościowych.

  W kraju od lat jest wysoki popyt na polskie historyczne numizmaty. Tysiące klientów rejestrują się do udziału w dużych aukcjach. Co tydzień online antykwariaty organizują dodatkowo aukcje popularnych monet. Rynek zabytkowych numizmatów ma charakter masowy. Masowość jest gwarancją stabilności cen.

Inwestycje Alternatywne
Pierwszym komiks z Supermanem sprzedany za rekordowe 6 mln dolarów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Inwestycje Alternatywne
Jak bezpiecznie kupować złoto i nie wpaść w pułapkę „owczego pędu”
Inwestycje Alternatywne
Zabytkowe książki mogą tylko podrożeć
Inwestycje Alternatywne
Mocno rosną ceny zabytkowych numizmatów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Inwestycje Alternatywne
Sprzedaż wybranych dzieł z muzeum ożywi rynek sztuki