Popyt inwestycyjny nie osiągnął jeszcze swojego szczytu, ponieważ inwestorzy oczekiwali na spadek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, do którego jednak nie doszło. Stopy te nadal utrzymują się w przedziale 5,25-5,5 proc. Z najnowszego posiedzenia FOMC (Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku) wynika zaś, że w kolejnych latach stopy procentowe za oceanem będą spadać, tyle że w nieco wolniejszym niż zakładano tempie.
Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z konkretną datą.
– Złoto bije rekord za rekordem. Początek kwietnia br. przyniósł nowe, historyczne szczyty. Warto wiedzieć, że ten trend utrzymuje się od dłuższego czasu. Tylko na przestrzeni trzech miesięcy złoto wyrażone w USD zanotowało wzrost o ponad 11 proc., a kupujący mają wciąż ochotę na więcej – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex. – W długofalowej perspektywie możemy spodziewać się kolejnych wzrostów, a w dużej mierze będą one zależeć od czynników makroekonomicznych. Jednak – co ważne – należy brać pod uwagę, że żaden trend na rynku nie jest prowadzony liniowo i prędzej czy później zobaczymy korektę, zarówno w cenie wyrażonej w dolarach jak i w złotych – dodaje.
Sytuacja rynkowa oraz ekonomiczna sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w złocie. W corocznym badaniu firmy Tavex (wśród osób inwestujących) na pytanie, w co warto zainwestować, złoto znalazło się na drugim miejscu, z wynikiem 17 proc., zaraz po nieruchomościach. Istotne jest zaś, aby osoby myślące o inwestycji w złoto nie popadały w pułapkę „owczego pędu” i dokładnie analizowały oferty sprzedaży. Rosnącą popularność inwestycji (nie tylko w złoto) oraz ryzyka z tym związane dostrzegł również UOKiK, który włączył się w działania mające na celu edukację związaną z bezpiecznymi inwestycjami. Spoty UOKiK ostrzegają m.in. przed internetowymi inwestycjami promowanymi przy użyciu bezprawnie wykorzystanego wizerunku znanych osób i marek, by zwiększyć ich wiarygodność i ostatecznie wyciągnąć pieniądze.
Czytaj więcej
Kruszec zyskał od początku roku już ponad 11 proc. wobec dolara i stał się rekordowo drogi. Jego cenę napędzają m.in. napięcia geopolityczne oraz oczekiwania inwestorów co do polityki kluczowych banków centralnych