Ceny obrazów rosną po muzealnych wystawach

Po głośnej wystawie w prestiżowym muzeum rośnie zainteresowanie prezentowanym artystą oraz ceny jego dzieł. Opłaca się z wyprzedzeniem poznawać plany wystaw.

Publikacja: 22.05.2024 04:30

Obrazy Kislinga są atrakcją największych światowych aukcji

Obrazy Kislinga są atrakcją największych światowych aukcji

Foto: Villa la Fleur

Ostatnio rozpoczęły się trzy wystawy ważne dla rynku sztuki. Wydarzeniem będzie monograficzna wystawa Mojżesza Kislinga, która we wrześniu rozpocznie się w prywatnym muzeum Villa la Fleur w Konstancinie.

W Muzeum Warszawy trwa wystawa Julii Keilowej. Dotychczas w handlu często przypisywano Keilowej dzieła sztuki użytkowej, których nie zaprojektowała. Wydana monografia będzie źródłem rzetelnych informacji, uporządkuje wiedzę o dorobku artystki. Zyskają na tym klienci.

Czytaj więcej

Tania grafika lepsza niż drogie obrazy

W Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwarto wystawę Magdaleny Shummer-Fangor. Na razie bajkowe obrazy artystki mają ceny ok. 3 tys. zł. Warto upolować obrazy malarki, zanim po wystawie ceny skoczą do góry.

Z kolei w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie trwa pokaz dzieł Ewy Kuryluk. Malarka należy do klasyków powojennej sztuki. Jej dzieła nie zostały jeszcze odkryte przez rynek.

Wystawa obrazów Mojżesza Kislinga w Konstancinie

Natomiast we wrześniu w prywatnym muzeum Villa la Fleur rozpocznie się monograficzna wystawa Mojżesza Kislinga (1891–1953). Prezentowanych będzie ponad 130 obrazów, w tym wypożyczone z najlepszych światowych kolekcji – informuje Artur Winiarski, dyrektor muzeum.

Czytaj więcej

Rosną ceny obrazów Józefa Czapskiego. To dobra lokata

Na przykład nowojorskie Jewish Museum wypożyczy portret rodziny pianisty Artura Rubinsteina. Córka pianisty Eva Rubinstein obiecała przyjechać do Konstancina i opowiedzieć, jak pozowała Kislingowi do portretu.

Szykują się sensacje. W Konstancinie ma być emitowany archiwalny film z 1914 roku. Dokumentuje on pojedynek na szable, jaki odbył się w Paryżu pomiędzy polskim malarzami, Kislingiem i Leopoldem Gottliebem. Fakt ten wszedł do światowych monografii sztuki.

Kisling to gwiazda międzynarodowych aukcji. Najwyższe ceny osiąga także w Polsce. Z corocznych „Raportów” portalu Artinfo.pl wynika, że we wszystkich rankingach Kisling znajduje się wśród cenowych liderów. Dzieła malarza często osiągają u nas rekordowe ceny ok. 1,5 mln. zł. Wystawa te ceny umocni.

Czytaj więcej

Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów

Kim był Mojżesz Kisling

Kisling urodził się w Krakowie, tam studiował malarstwo. W 1911 roku wyemigrował do Paryża. Za życia odniósł wielki sukces artystyczny, finansowy i towarzyski. Przyjaźnił się z Picassem i Modiglianim. Na wystawie zobaczymy dzieła Modiglianiego i np. Józefa Pankiewicza, nauczyciela Kislinga. Na co dzień w Konstancinie można obejrzeć ponad 30 wybitnych dzieł Kislinga, pochodzą one z własnych zbiorów.

Muzeum artystów ze środowiska Szkoły Paryskiej w 2010 roku otworzył w Konstancinie Marek Roefler, przedsiębiorca i kolekcjoner. Często byli to emigranci z Polski. Roefler co roku organizuje wystawę jednego malarza. Zdarzało się, że prezentowani artyści byli odkryciem, dzięki wystawie wchodzili na polski rynek, jak np. Jean Lambert-Rucki.

Można wyliczyć wiele muzealnych wystaw, które wpłynęły na wzrost aukcyjnych cen. Spektakularnym tego przykładem jest wystawa Józefa Pankiewicza w 2006 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Inwestycje Alternatywne
Rekordowe sprzedaże, rosną obroty na aukcjach
Inwestycje Alternatywne
Na inwestycję i na prezent gwiazdkowy
Inwestycje Alternatywne
Rynek sztuki. Na inwestycję i na prezent
Inwestycje Alternatywne
Kapitał uśpiony w galeriach sztuki
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Inwestycje Alternatywne
Wysoka dopłata za dobry rodowód
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką