Mojżesz Kisling (1891–1953) urodził się w Krakowie i tam studiował w Akademii Sztuk Pięknych. W 1911 roku wyemigrował do Paryża. Za życia odniósł wielki sukces artystyczny, finansowy i towarzyski. Przyjaźnił się m.in. z Picassem i Modiglianim. Dziś jest gwiazdą największych międzynarodowych aukcji.
Wystawiono 150 dzieł artysty, w tym 130 obrazów olejnych. Wypożyczono je z prywatnych kolekcji w kraju i na świecie, ale 47 obrazów Kislinga pochodzi z kolekcji własnej muzeum. Oglądamy też kilkadziesiąt dzieł innych wybitnych artystów. Tworzą one klimat epoki. To dzieła m.in. Maurice de Vlamincka, André Deraina, Jeana Cocteau, Józefa Pankiewicza. Kilka rysunków Modiglianiego pochodzi z własnych zbiorów, jeden rysunek artysty wypożyczono z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Czytaj więcej
Osoby kolekcjonujące sztukę zostawiają sobie najlepsze dzieła, mniej ważne sprzedają. Dzięki temu kolekcja zarabia i na siebie, i na kolekcjonera.
To jest wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu. Konstancin odwiedził Marc Ottavi, najwyżej ceniony w świecie ekspert od twórczości Kislinga i autor nowego krytycznego katalogu jego dzieł (catalogue raisonné). Na stronie muzeum znajdziemy informację o spotkaniu z ekspertem.
W 2010 roku Marek Roefler, przedsiębiorca i kolekcjoner, otworzył muzeum artystów emigrantów z Europy Środkowej, związanych ze środowiskiem École de Paris. Co roku organizował monograficzną wystawę jednego artysty. Po głośnej wystawie rosło zainteresowanie malarzem, na rynku rosły ceny. Analiza cen wskazuje, że te obrazy to dobra lokata.