Wydarzeniem będzie aukcja bibliofilska krakowskiego Antykwariatu Wójtowicz, która odbędzie się 15 lutego. Oprócz białych kruków wystawiono polskie srebra i platery w lubianym stylu art déco. Licytowany będzie np. orzeł ze skrytką w środku. Nie rozpoznano projektanta ani wytwórcy orła – to zadanie dla nabywcy.
Na rynku rzadko pojawiają się polskie platery. Zwłaszcza projekty kultowej artystki Julii Keilowej (1902–1943). Zabytki wystawione na aukcji mają względnie niskie ceny. Po niedawnej monograficznej wystawie Keilowej w Muzeum Warszawy wzrosło zainteresowanie jej pracami. Rosną ceny. Zapowiada się ostra licytacja.
Srebra i platery na aukcji Piotra Wójtowicza pochodzą z jednej kolekcji. Jeśli na aukcję trafia jedna dobra kolekcja, to jest czym handlować. Gdyby te obiekty pochodziły od pojedynczych dostawców, to tak efektowną ofertę antykwariusz musiałby gromadzić latami. Nie ma handlu sztuką bez kolekcjonerów. To oni dostarczają najlepszy towar.
Zwraca uwagę fakt, że bibliofilski antykwariat, co wyjątkowe, ogłasza się na portalu Artinfo.pl, gdzie zapowiadane są aukcje sztuki. To rozsądna decyzja, ponieważ miłośnicy rzemiosła artystycznego prawdopodobnie nie dowiedzieliby się o wystawianiu poszukiwanych sreber i platerów wraz z książkami.
Rynek bibliofilski w okresie pandemii uległ rozproszeniu, lawinowo przybyło organizatorów aukcji. Przed pandemią rocznie odbywało się ok. 15 aukcji. W 2023 r. odbyło się ich ok. 180. Dziś nawet znawcy nie wiedzą o wielu planowanych aukcjach, przez to nie mogą wziąć udziału w licytacji.