Systemy monitoringu (kamery plus rejestratory) mogą być analogowe, IP i hybrydowe. Pierwszy typ w zasadzie nie jest już rozwijany. Zastępuje go technologia IP. Pozwala ona na rejestrowanie obrazu o kilkakrotnie lepszej rozdzielczości. Często jest stosowana do ochrony domów i mieszkań.

Montaż takiego monitoringu nie jest skomplikowany. Można wykonać go samodzielnie. Do transmisji sygnału wykorzystuje się sieci lokalne LAN lub bezprzewodowe Wi-Fi. Nie ma więc konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę, wystarczy zwykły dostęp do internetu. Obraz z kamer monitoringu można oglądać zarówno na komputerze, jak i na telefonie czy tablecie.

JAK WYBRAĆ ZESTAW
W sklepach są setki rodzajów kamer o wysokiej rozdzielczości i zdalnym sterowaniu. Przed zakupem urządzenia trzeba przede wszystkim określić, które miejsca powinny być monitorowane (gdzie jest łatwy dostęp do domu), co ma być widoczne na obrazie (jeśli chcemy, aby rejestrowane były twarze, tablice rejestracyjne, napisy na autach, kamery muszą mieć wysoką rozdzielczość), ile dni powinien obejmować zapis z kamer.

Dla optymalnego zabezpieczenia niewielkiego domu wystarczą cztery kamery. W miejscu słabo oświetlonym lepsza będzie kamera czarno-biała, w miejscach jasnych – kolorowa, ponieważ wychwyci znacznie więcej szczegółów (np. kolor ubrania). Można też wybrać zestaw, który przełącza się w tryb nocny lub dzienny.
Ważnym parametrem jest rozdzielczość. Nowoczesne modele kamer oferują doskonałą jakość obrazu w rozdzielczości od 4 Mpx i wyższej. Możliwe jest także poprawienie widoczności w nocy lub przy złych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że dobrej jakości obraz to podstawa, żeby uznać materiał za dowód w ewentualnym postępowaniu dochodzeniowym.

Warto też zwrócić uwagę na prędkość nagrywania. Jest ona wyrażana w klatkach na sekundę. W przypadku instalacji w domu jednorodzinnym nie ma konieczności nagrywania płynnego obrazu, lecz trzeba przyjąć, że absolutne minimum to sześć klatek na sekundę. Zwykle rejestrator ma różne prędkości nagrywania dla różnych rozdzielczości.

Trzeba też wybrać rodzaj zasilania systemu monitoringu. Kamery przewodowe wymagają stałego zasilania, kamery bezprzewodowe – nie, ale brak stałego zasilania może tu stać się problemem, jeśli nie będziemy pilnować, by baterie w urządzeniu zawsze były sprawne.

TECHNOLOGIA IP CZY NOWSZA AHD
System monitoringu AHD (Analog High Definition) to zupełnie nowa technologia. Łączy ona zalety transmisji analogowej z transmisją w jakości IP (HD 720p oraz FullHD 1080p).

Obie technologie: IP i AHD pracują w rozdzielczościach 720p oraz 1080p, co gwarantuje, że przetwarzany obraz jest ostry i szczegółowy. Ale jedynie AHD może zapewnić nagrywanie w czasie rzeczywistym. Nie ma tu bowiem opóźnień związanych z korzystaniem z sieci. Współdzielenie sieci internetowej w przypadku monitoringu IP powoduje opóźnienia w jego pracy.

Jeżeli więc budynek (mieszkanie) nie jest wyposażony w sieć przenaczoną wyłącznie dla systemu monitoringu, a koniecznie chcemy mieć podgląd na żywo, lepiej wybrać monitoring AHD. Rozwiązanie to zapewni lepszą stabilność i niezawodność. Jest też bardziej odporne na wszelkie zakłócenia. ©?

OPINIA
Wojciech Labocha, architekt systemów teleinformatycznych, Veracomp

Na ogół nowo instalowane kamery komunikują się poprzez protokół IP, tak samo jak komputery, telefony, itp., dlatego narażone są na identyczne ataki. Kiedy kamera znajdzie się pod kontrolą hakera, ten może zobaczyć, co dzieje się w domu. Będzie mógł włamać się w dogodnym momencie (prześledzi nasz standardowy harmonogram dnia), a w skrajnych przypadkach podejrzy hasła np. do konta bankowego. W monitoringu ważne są również archiwalne nagrania, które poprzez wbudowaną pamięć czy kartę SD znajdują się w kamerze lub na pamięci masowej zlokalizowanej w naszym domu. Utrata takich materiałów może nas sporo kosztować. Zarchiwizowane treści mogą posłużyć hakerom choćby do szantażu. Dlatego materiały wrażliwe powinny być zawsze szyfrowane. Na rynku dostępne są już kamery hemisferyczne. Jedno takie urządzenie może zastąpić nawet cztery standardowe kamery. Umożliwia ono nagrywanie materiału na karcie SD (nagranie szyfrowane) i pełną analitykę obrazu. Dodatkowe sensory (czujnik wstrząsu, mikrofon, czujnik temperatury, oświetlenia) mogą być wykorzystywane do wzbudzania alarmów. Zatem kamerę w łatwy sposób możemy zintegrować z systemem alarmowym.

ZESTAWY DO MONITORINGU IP I AHDZestawy AHD – 4 kamery:

– 4 kamery KDN-910-4M, rejestrator cyfrowy AHD 4-kanałowy HVR04-4M, dysk 500 GB, akcesoria – cena 1339 zł;

– 4 kamery ESBR-1084, rejestrator cyfrowy AHD 4-kanałowy ES-AHD7804, dysk 500 GB, akcesoria – cena 749 zł;

– 4 kamery ZDN-710-4M, rejestrator cyfrowy AHD 4-kanałowy HVR-4M, dysk 500 GB, akcesoria – cena 1999 zł;

Zestawy IP – 4 kamery:

– 4 kamery DH-IPC-HDW1220SP, rejestrator PR-NVR-0402mini, dysk 500 GB, akcesoria – cena 2149 zł;

– 4 kamery IP Full HD ESIP-D1020A, rejestrator IP PR-NVR0402mini, dysk 500 GB, akcesoria – cena 1049 zł;

– 4 kamery PR-IPT4200, rejestrator PR-NVR0402mini, dysk 1TB, akcesoria –t cena 4879 zł.