Domowy serwer o wielu możliwościach

Nie tylko pozwala na przechowywanie danych, ale może być też centrum multimediów i zapisywać nagrania monitoringu.

Publikacja: 19.03.2018 18:49

Domowy serwer o wielu możliwościach

Foto: Adobe Stock

Serwer NAS (Network Attached Storage) to mini-komputer z własnym systemem operacyjnym. Pełni przede wszystkim funkcję dysku sieciowego, czyli wspólnej biblioteki multimediów dostępnej z poziomu każdego urządzenia podłączonego do domowego internetu.

Serwery NAS oferują także funkcje tworzenia kopii zapasowych oraz tzw. migawek (snaphot), czyli rejestrują metadane plików, umożliwiając zachowywanie oraz przywracanie różnych wersji tego samego pliku czy folderu. Jest to istotne, gdy istnieje kilka wersji dokumentu i trzeba powrócić do którejś z wcześniejszych. Technika ta od dawna jest dostępna w rozwiązaniach przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Obecnie pojawia się także w prostszych urządzeniach domowych.

Bardziej zaawansowane dyski sieciowe (po uprzednim zainstalowaniu wymaganych aplikacji) umożliwiają także tworzenie kopii zapasowych oraz synchronizację danych z chmurami zewnętrznych (np. Amazon Glacier, One Drive, Dropbox czy Google Drive).

Prawie wszystkie oferowane na rynku NAS-y mogą służyć jako podstawa do stworzenia własnej, prywatnej chmury. Można z niej korzystać także poza domem dzięki odpowiednim aplikacjom. Uzyskuje się w ten sposób dostęp do serwera z urządzeń przenośnych.

Zakup NAS-a nie podwyższy specjalnie rachunków za energię. Moc niezbędna do zasilenia urządzenia tego typu jest zazwyczaj przynajmniej pięć razy niższa od wymaganej przez przeciętny komputer stacjonarny.

Koszt zakupu również nie jest przeszkodą. Ceny urządzeń są zróżnicowane. Każdy może wybrać model na swoją kieszeń.

Na przykład WD My Cloud Home 3TB kosztuje ok. 750 zł; QNAP TS-231P – ok. 780 zł; Synology DiskStation DS218play – ok. 1050 zł; Netgear ReadyNas 316 (bez dysku) – ok. 3000 zł. Sensownie skonfigurowany serwer NAS kosztuje nie mniej niż 700 zł (bez dysków). Większość użytkowników zadowoli się maszynami, których cena nie przekracza 1500 zł.

CO POTRAFI NAS

NAS-y to wszechstronne urządzenia. Mogą pełnić w domu różne funkcje, m.in. takie jak:

– backup danych oraz archiwizacja danych; jest to najczęstsze zastosowanie NAS; odpowiednie oprogramowanie może ułatwić proces tworzenia kopii dzięki jego zautomatyzowaniu;

– centralny magazyn plików; użytkownicy mogą przeglądać, pobierać lub wgrywać dane, zależnie od przydzielonych im uprawnień;

– serwer multimediów DLNA; funkcja ta umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki, filmów lub zdjęć do urządzeń (smartfonów, telewizorów, komputerów) zgodnych z DLNA (Digital Living Network Alliance jest standardem komunikacji wykorzystywanym przez producentów elektroniki do współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej lokalnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi);

– galeria zdjęć; serwer NAS może pełnić w domu funkcję urządzenia do wyświetlania fotografii na dowolnym sprzęcie;

– rejestrator dla kamer monitorujących; kamery podłączone do lokalnej sieci LAN będą zapisywać nagrania lub zdjęcia na serwerze plików;

– serwer druku; wykorzystując wbudowane w serwer NAS porty USB można udostępnić drukarkę w sieci i współdzielić ją w obrębie sieci domowej;

– serwer poczty, serwer WWW, serwer baz danych; instalując odpowiednie aplikacje udostępnianie przez producenta NAS, można wykorzystać NAS jako własny serwer poczty e-mail, serwer WWW lub serwer baz danych;

– serwer TV; zapewnia obsługę tunerów TV, nagrywanie audycji, programów radiowych i telewizyjnych.

ILE DYSKÓW

Urządzenia jednodyskowe oferują do 10 TB pojemności, serwery dwu- i czterodyskowe odpowiednio 20 i 40 TB. Dla zapewnienia wyższego bezpieczeństwa danych lepiej wybrać serwer co najmniej dwudyskowy i skonfigurować dyski w trybie RAID. Pozwoli to na tworzenie dwóch identycznych, lustrzanych kopii (tzw. mirroring). Awaria jednego dysku nie spowoduje wówczas utraty zmagazynowanych na nim danych.

Serwer NAS z funkcją RAID to obecnie standard. Każdy model z więcej niż jednym dyskiem obsługuje technologię RAID.

Jak wiadomo, ilość danych przyrasta dziś lawinowo – także w naszych domach. Dlatego do przechowywania archiwum nagrań z trzech, czterech czy nawet pięciu lat przyda się pojemniejszy NAS – czterodyskowy lub nawet sześciodyskowy. Nie trzeba od razu montować wszystkich dysków. Można je wpiąć za rok lub dwa.

PRZYDATNE FUNKCJE

Wydajność serwera plików NAS, podobnie jak innych urządzeń komputerowych, zależy od podzespołów: typu procesora i jego częstotliwości oraz ilości pamięci RAM. Im mocniejsze podzespoły, tym lepiej działa system i wszelkie aplikacje.

Podczas zakupu powinniśmy sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje ma urządzenie. Niektóre z nich są bardzo użyteczne, ułatwiają korzystanie ze sprzętu. Warto wymienić takie jak:

– wyświetlacz LCD ułatwiający konfigurację, monitoring i zarządzanie systemem,

– inteligentne sterowanie wentylatorami; pozwala na regulację głośności pracy urządzenia,

– pasywny system chłodzący; zapewnia bardzo ciche działanie serwera,

– pilot zdalnego sterowania; bywa czasem w wyposażeniu lub jako opcja,

– kopiowanie przez USB (jednym przyciskiem) z pamięci zewnętrznych, np. z aparatów cyfrowych, pamięci USB, dysków twardych.

OPINIA

Małgorzata Moskal Veracomp

Serwer NAS powinien spełniać wszystkie potrzeby użytkowników domowych. Te podstawowe są związane z gromadzeniem danych i ich ochroną, backupem, w tym do chmury. Ale duże znaczenie mają również multimedia – możliwość odtwarzania filmów, zdjęć, muzyki oraz współpraca z odbiornikami TV za pomocą standardu DLNA.

Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla użytkowników domowych jest opcja monitoringu wizyjnego. Dzięki specjalnej aplikacji można zarządzać kamerami monitorującymi pomieszczenia i przestrzeń na zewnątrz. Można nagrywać i przechowywać zarejestrowany obraz.

Najprostsze urządzenie z dwoma dyskami o pojemności 3 TB można kupić za ok. 1500 zł. Jednak przy stale zwiększającej się ilości gromadzonych danych korzystniej jest przeznaczyć na zakup nieco więcej, ok. 2000 zł. Zapewnimy sobie w ten sposób lepsze urządzenie, większą pojemność oraz większą liczbę dysków.

Piotr Dudek Netgear

Urządzenie NAS do domu powinno być ciche. Poziom hałasu może być na tyle niski, że nawet w nocy praca serwera nie będzie słyszalna. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę, aby urządzenie było dopasowane do naszych potrzeb.

Jeśli nie potrzebujemy sześciodyskowego NAS-a, to nie powinniśmy takiego kupować. Większy NAS to oczywiście wyższa wydajność, ale także większe zużycie energii. Mały dwudyskowy NAS będzie pobierał nie więcej niż 20 W, a duży domowy NAS może pochłonąć nawet 100 W. Dodatkowo użytkownik domowy nie będzie w stanie wypełnić danymi większej przestrzeni dyskowej, składającej się z 6 czy 12 dysków.

Kolejne elementy to funkcjonalność. Musimy upewnić się, że NAS ma obsługę prywatnej chmury, a dostęp do danych będzie możliwy z posiadanych przez domowników urządzeń mobilnych. Ważny jest też system migawek, który zabezpiecza przed błędem ludzkim.

Serwer NAS (Network Attached Storage) to mini-komputer z własnym systemem operacyjnym. Pełni przede wszystkim funkcję dysku sieciowego, czyli wspólnej biblioteki multimediów dostępnej z poziomu każdego urządzenia podłączonego do domowego internetu.

Serwery NAS oferują także funkcje tworzenia kopii zapasowych oraz tzw. migawek (snaphot), czyli rejestrują metadane plików, umożliwiając zachowywanie oraz przywracanie różnych wersji tego samego pliku czy folderu. Jest to istotne, gdy istnieje kilka wersji dokumentu i trzeba powrócić do którejś z wcześniejszych. Technika ta od dawna jest dostępna w rozwiązaniach przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Obecnie pojawia się także w prostszych urządzeniach domowych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje w Domu
Pompy ciepła z dotacją? Teraz tylko te ze specjalnej listy. Na co zwrócić uwagę?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Inwestycje w Domu
Fotowoltaika: Net-billing coraz mniej opłacalny
Inwestycje w Domu
Pompy ciepła w czołówce wniosków Mój Prąd 5.0. Wystarczy pieniędzy w budżecie?
Inwestycje w Domu
Instalacja fotowoltaiki. Cena w Polsce na tle innych krajów Europy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Inwestycje w Domu
Rusza Mój Prąd 5.0. Dotacje pomp ciepła i fotowoltaiki. Zasady na 2023 rok
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży