Zarobić na sztucznej inteligencji

Bloomberg

Allianz uruchomił fundusz zarządzany z San Francisco, inwestujący w spółki, które już wkrótce zmienią świat.

W poniedziałek agencja Dow Jones Newswire wypuściła depeszę o rzekomym przejęciu Apple’a przez Google’a. Informacja – jako fałszywka – została szybko sprostowana. – W pierwszej chwili zaśmiałem się i pomyślałem, że ktoś chyba straci pracę – wspomina Łukasz Woś z TFI Allianz. – Później jednak dotarło do mnie, że notowania obu spółek jak na kaliber informacji praktycznie nie zareagowały (kurs Apple’a podskoczył o niecałe 2 dolary, ale zaledwie na ułamki sekund, po czym wrócił do poprzedniego poziomu, szybciej niż DJN opublikował sprostowanie – red.). To pokazuje, że automaty odpowiadające za handel na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie generują jakieś 60–70 proc. wartość obrotów, z jakiegoś powodu zignorowały tę depeszę – wskazuje Woś.

Nie tylko roboty zawierające transakcje giełdowe są coraz doskonalsze. Sztuczna inteligencja zaczyna wkraczać w każdą dziedzinę życia: od rolnictwa przez motoryzację po marketing. – Wszyscy śledzą poczynania Tesli, ale nie każdy wie, że już niedługo na fermach drobiu w USA to automaty będą diagnozowały stan zdrowia kurczaków – wymienia Woś.

Allianz TFI chce, żeby jego klienci mogli wziąć udział w rozwoju sztucznej inteligencji, dlatego 6 października uruchomiło fundusz Allianz Artificial Intelligence oparty na zagranicznym funduszu o tej samej nazwie, zarządzanym przez Allianz Global Investors (zespół z San Francisco) i inwestującym w takie spółki, jak wspomniana Tesla, Micron Technology, Salesforce.com, Broadcom czy Yelp. – Zarządzający funduszem bardzo cenią sobie bliskość Doliny Krzemowej, regularnie odwiedzają tamtejsze spółki i spotykają się z ich pracownikami – podkreśla Robert Hoerberg, prezes TFI Allianz. Od chwili uruchomienia w marcu 2017 r. fundusz źródłowy dla nowego produktu TFI Allianz zarobił 15 proc. – Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie jest rosnący i nieodwracalny. Co nie zmienia faktu, że notowania akcji spółek zarabiających na tym procesie mogą podlegać znacznym wahaniom, dlatego Allianz Artificial Intelligence powinien stanowić tylko pewną część portfela – zgadza się Hoerberg.

Mogą Ci się również spodobać

Fundusze zagraniczne również dla inwestorów detalicznych

Oferta globalnych powierników umożliwia lepsze zróżnicowanie portfela. Tydzień temu Franklin Templeton – pierwsza firma ...

EnveloBank wystartował z ofertą

Wyróżnikiem nowego banku ma być mobilność i kompleksowe zarządzanie płatnościami. W końcu września na ...

Nie tylko dla rodzin

W listopadzie oprocentowanie wszystkich papierów jest takie jak wcześniej Listopad jest drugim miesiącem oferowania ...