Zarobić na sztucznej inteligencji

Bloomberg

Allianz uruchomił fundusz zarządzany z San Francisco, inwestujący w spółki, które już wkrótce zmienią świat.

W poniedziałek agencja Dow Jones Newswire wypuściła depeszę o rzekomym przejęciu Apple’a przez Google’a. Informacja – jako fałszywka – została szybko sprostowana. – W pierwszej chwili zaśmiałem się i pomyślałem, że ktoś chyba straci pracę – wspomina Łukasz Woś z TFI Allianz. – Później jednak dotarło do mnie, że notowania obu spółek jak na kaliber informacji praktycznie nie zareagowały (kurs Apple’a podskoczył o niecałe 2 dolary, ale zaledwie na ułamki sekund, po czym wrócił do poprzedniego poziomu, szybciej niż DJN opublikował sprostowanie – red.). To pokazuje, że automaty odpowiadające za handel na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie generują jakieś 60–70 proc. wartość obrotów, z jakiegoś powodu zignorowały tę depeszę – wskazuje Woś.

Nie tylko roboty zawierające transakcje giełdowe są coraz doskonalsze. Sztuczna inteligencja zaczyna wkraczać w każdą dziedzinę życia: od rolnictwa przez motoryzację po marketing. – Wszyscy śledzą poczynania Tesli, ale nie każdy wie, że już niedługo na fermach drobiu w USA to automaty będą diagnozowały stan zdrowia kurczaków – wymienia Woś.

Allianz TFI chce, żeby jego klienci mogli wziąć udział w rozwoju sztucznej inteligencji, dlatego 6 października uruchomiło fundusz Allianz Artificial Intelligence oparty na zagranicznym funduszu o tej samej nazwie, zarządzanym przez Allianz Global Investors (zespół z San Francisco) i inwestującym w takie spółki, jak wspomniana Tesla, Micron Technology, Salesforce.com, Broadcom czy Yelp. – Zarządzający funduszem bardzo cenią sobie bliskość Doliny Krzemowej, regularnie odwiedzają tamtejsze spółki i spotykają się z ich pracownikami – podkreśla Robert Hoerberg, prezes TFI Allianz. Od chwili uruchomienia w marcu 2017 r. fundusz źródłowy dla nowego produktu TFI Allianz zarobił 15 proc. – Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie jest rosnący i nieodwracalny. Co nie zmienia faktu, że notowania akcji spółek zarabiających na tym procesie mogą podlegać znacznym wahaniom, dlatego Allianz Artificial Intelligence powinien stanowić tylko pewną część portfela – zgadza się Hoerberg.

Mogą Ci się również spodobać

Nie brakuje okazji inwestycyjnych

Jakie papiery będą do kupienia. Sporo emisji obligacji korporacyjnych jest dostępnych dla indywidualnych inwestorów, ...

Jak zabezpieczyć wartość oszczędności

Złoto jest odporne na inflację i wolne od podatków. Materiał przygotowany we współpracy z ...

Najwyższe odsetki dla spełniających dodatkowe warunki

Lokując oszczędności na rocznej Nest Lokacie Nowe Środki w Nest Banku możemy zyskać 2,7 ...