Utrata mocy spółek energetycznych

Eksperci spodziewają się gorszych miesięcy dla firm z WIG-energia

Publikacja: 27.08.2017 09:27

Utrata mocy spółek energetycznych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Subindeks giełdowy WIG-energia zwiększył w tym roku swoją wartość już o ponad 30 proc. Przedsiębiorstwa wchodzące w jego skład są gwiazdami warszawskiego parkietu, wzbudzającymi zainteresowanie coraz większej grupy inwestorów.

Spośród dziesięciu spółek z WIG-energia, aż dziewięć może pochwalić się w tym roku dodatnią stopą zwrotu. Od początku roku najwięcej zyskała Enea (ponad 60 proc.) oraz Energa (ponad 40 proc.). Z kolei akcje PGE (ma największy, bo blisko 50-proc. udział w subindeksie) pozwoliły zarobić ponad 30 proc.

Niestety, inwestowanie w spółki energetyczne nie jest łatwe. Przede wszystkim na ich biznes wpływa wiele czynników, niekiedy dość trudnych do przewidzenia, często zależnych od decyzji politycznych. Dlatego m.in. część ekspertów unika publicznego wypowiadania się na ten temat.

– Notowania akcji tych spółek rosną razem z indeksem aż do momentu, gdy wyjdzie minister i coś powie – twierdzi ironicznie jeden z branżowych ekspertów.

Nie najlepsze wróżby

Czy pozostałe miesiące roku będą równie dobre dla branży energetycznej? Wiele wskazuje na to, że niekoniecznie. Jak zauważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK, bardzo ważne dla przyszłych notowań WIG-energia będą ceny certyfikatów emisyjnych CO2, które w ostatnim czasie wzrosły. Dalszy wzrost będzie bardzo niekorzystny dla spółek energetycznych z GPW.

Nie wróży to dobrze branży. Zwłaszcza że – według analityka – w cenach akcji przedsiębiorstw z WIG-energia już zostały uwzględnione lepsze od oczekiwanych wyniki spółek w dwóch pierwszych kwartałach 2017 r.

Jak podkreśla ekspert, dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw energetycznych to efekt dużych wolumenów dystrybucji i sprzedaży energii. Było to niespodzianką, dlatego kursy akcji w ostatnich miesiącach mocno zareagowały.

– Teraz trudno mi znaleźć czynniki, które mogą spowodować, że ten indeks dalej będzie rósł – mówi Paweł Puchalski.

Silny wzrost cen certyfikatów emisyjnych CO2 jest niekorzystny przede wszystkim dla PGE i ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, jedna z mniejszych spółek w subindeksie, jej udział wynosi ok. 1,6 proc.). Inna ważna decyzja, dotycząca poziomu umorzenia „zielonych certyfikatów”, mogłaby z kolei pozytywnie odbić się na wynikach Energi – gdyby w przyszłym roku został utrzymamy poziom 15,4 proc.

W dłuższym terminie w przypadku PGE można jeszcze liczyć na dwie pozytywne informacje: zgodę na przejęcie EDF Polska oraz ukończenie nowych bloków w należącej do PGE Elektrowni Opole (pod koniec 2018 r.). Oba te wydarzenia będą miały korzystny wpływ na EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) w długim terminie.

Rekomendacje analityków

Podobne wnioski dotyczące całej branży można znaleźć w raporcie „Sektor energetyczny CEE”, przygotowanym przez Stanisława Ozgę z DM PKO BP. Według raportu, dynamika zysków spółek energetycznych będzie słabła od drugiego półrocza 2017. A w 2018 r., mimo oczekiwanego wzrostu cen węgla o 12 proc. (rok do roku), wyniki poprawią przede wszystkim te grupy energetyczne, które będą uruchamiać nowe moce lub zyskają na zmianach legislacyjnych.

W raporcie przedstawiono również rekomendacje dla spółek z branży energetycznej. Rekomendację: kupuj otrzymały tylko dwa przedsiębiorstwa. „Obecnie preferujemy spółki, które mogą poprawić perspektywy w wyniku oczekiwanych zmian regulacyjnych (Polenergia) oraz będą generować cash flow, który wspiera politykę dywidendową (CEZ)”, czytamy w materiale analitycznym.

Polenergia składa się z pionowo zintegrowanych spółek zajmujących się wytwarzaniem energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucją i obrotem energią elektryczną. Z kolei czeski CEZ działa w wielu krajach, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii. Oczekuje się, że w 2018 r. spadek EBITDA tego przedsiębiorstwa może zostać zahamowany. Dodatkowe zyski ze sprzedaży akcji MOL i nieruchomości będą sprzyjały oczekiwaniom wypłaty dywidendy z zysku za 2017 r.

Analitycy DM PKO BP wydali rekomendacje: sprzedaj dla spółek Tauron i ZE PAK (spodziewany jest spadek dynamiki wzrostu wyników w kolejnych kwartałach) oraz Enei (obecna wycena uwzględnia już pozytywny scenariusz na 2018 r., ale nie uwzględnia możliwego ryzyka). Z kolei rekomendacje: trzymaj dotyczą PGE (wycena poprawiła się kosztem polityki dywidendowej) i Energi (wycena została już w pewnym stopniu dostosowana do oczekiwanych zmian legislacyjnych).

Co z dywydendami

O przedsiębiorstwach z branży energetycznej często mówi się, że są to tzw. spółki defensywne. Czyli są one dość odporne na wpływ cyklu koniunkturalnego, ponieważ na ich wyroby lub usługi jest stały popyt, niezależnie od koniunktury. Przykładem takich firm mogą być właśnie dostawcy prądu lub gazu, czy też operatorzy telefoniczni.

Od spółek defensywnych oczekuje się w miarę regularnego wypłacania dywidendy. Tu firmy energetyczne trochę zawodzą w ostatnim czasie. Dywidendy pojawiły się w Enerdze (stopa dywidendy, czyli relacja dywidendy do ceny akcji wyniosła 1,5 proc.) i Enei (2,8 proc.). Natomiast wypłatę wstrzymało PGE, co jest związane z samodzielnym zakupem aktywów EDF. Największą stopą dywidendy mogą pochwalić się: CEZ (8,2 proc.) oraz ZE PAK (7,8 proc.). ©?

Subindeks giełdowy WIG-energia zwiększył w tym roku swoją wartość już o ponad 30 proc. Przedsiębiorstwa wchodzące w jego skład są gwiazdami warszawskiego parkietu, wzbudzającymi zainteresowanie coraz większej grupy inwestorów.

Spośród dziesięciu spółek z WIG-energia, aż dziewięć może pochwalić się w tym roku dodatnią stopą zwrotu. Od początku roku najwięcej zyskała Enea (ponad 60 proc.) oraz Energa (ponad 40 proc.). Z kolei akcje PGE (ma największy, bo blisko 50-proc. udział w subindeksie) pozwoliły zarobić ponad 30 proc.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć