TFI kupowały średniaki

Fotorzepa, Marta Bogacz

W I półroczu TFI zwiększyły zaangażowanie w akcjonariacie 26 z 40 spółek zgrupowanych w mWIG40.

Indeks rynkowych średniaków od marca porusza się w trendzie bocznym w widełkach. W I półroczu mWIG40 zyskał jednak ponad 16 proc. W tym okresie TFI zwiększyły zaangażowanie w akcjonariacie większości średnich firm z GPW.

Nie uwzględniając spółek, w których udziały TFI były warte mniej niż 10 mln zł, największym wzięciem cieszyły się papiery Grupy Azoty. Na koniec czerwca TFI miały 2,3 mln akcji chemicznej grupy, o 94 proc. więcej niż na koniec grudnia 2016 r. Pakiet ten wart był 151 mln zł.

W analizowanym okresie dużym wzięciem cieszyły się też walory restauracyjnego AmRestu. Na koniec czerwca TFI posiadały 694 tys. akcji spółki, o 59 proc. więcej niż na koniec grudnia. Pakiet ten był wart 168 mln zł. Łącznie udziały TFI stanowiły jednak tylko 3 proc. w akcjonariacie AmRestu. Najwięcej akcji miały Pioneer (263 tys.) oraz Noble Funds (117 tys.).

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zarządzający chętnie kupowali też akcje Getin Noble Banku. Na koniec czerwca TFI miały łącznie 49,4 mln akcji, o 57 proc. więcej niż na koniec grudnia. Ten pakiet wart był 70 mln zł. Łączny ich udział w akcjonariacie stanowił 5 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Nie skalecz się „spadającym nożem”

Tydzień temu opisywaliśmy strategię kontrariańską, która polega na tym, aby zachowywać się wbrew większości ...

Zysków szukaj na całym świecie

Kierowanie się owczym pędem to błąd często popełniany na różnych rynkach. Skorzystanie z pomocy ...

OFE skutecznie pomnażają oszczędności

Najlepszym funduszem emerytalnym w dłuższym terminie jest MetLife. Najwięcej dla swoich klientów w ciągu ...