Na depozycie rocznym można zarobić najwyżej 2,5 proc.

Bloomberg

Lokaty 12-miesięczne: Najwyższe odsetki proponuje Nest Bank, ale tylko klientom mającym tam konto i deponującym nowe środki

Prawie 60 proc. oszczędności Polaków znajduje się na nieoprocentowanych rachunkach bieżących. Tak wynika z najnowszego raportu NBP „Sytuacja gospodarstw domowych w IV kwartale 2016 r.”. Przyczyną takiej sytuacji jest niskie oprocentowanie lokat. W warunkach rosnącej inflacji i po odliczeniu podatku Belki większość depozytów terminowych przynosi straty.

Wśród lokat rocznych z wkładem 10 tys. zł można znaleźć oferty gwarantujące ponad 2 proc. w skali roku. Średnie na rynku oprocentowanie takich depozytów wynosi 1,44 proc. Zatem różnica nie jest tak duża jak np. w przypadku lokat krótkoterminowych; tutaj zdarza się, że stawki dla najlepszych ofert są wyższe od przeciętnych nawet o kilka puntów procentowych.

Wśród dziesięciu najlepszych lokat 12-miesięcznych na czele jest oferta Nest Banku. Na Nest Lokacie Nowe Środki osoby będące już klientami tego banku mogą zyskać 2,5 proc. w skali roku (brutto). Warunkiem jest zdeponowanie nowych środków (a nie wycofanych z innego rachunku w tej instytucji) w kwocie minimum 1 tys. zł.

Na uwagę zasługuje również Lokata Cloud Idea Banku. Jej oprocentowanie wyniesie 2,4 proc., jeśli przez cały okres trwania umowy klient będzie utrzymywał na koncie osobistym średnie saldo w wysokości 10 proc. lokaty. Minimalna kwota to 1 tys. zł.

 

Dobrą ofertą może pochwalić się Toyota Bank. Klient, który założy Depozyt Plus i ulokuje na nim 10 tys. zł, zyska przez rok 2,3 proc. Minimalna kwota wymagana przez bank wynosi 1 tys. zł. Lokata powinna być założona przez system bankowości elektronicznej. Klient musi mieć konto osobiste w Toyota Banku.

W BOŚ Banku część oszczędzających może liczyć na odsetki w wysokości 2,1 proc. rocznie. Tyle zapewnia roczna EKOlokata z Bonusem. Jest jednak kilka warunków. Klient musi utrzymać na koncie osobistym średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. kwoty lokaty (w każdym okresie trwania umowy). Dodatkowo w każdym miesiącu trwania lokaty klient powinien przeprowadzić transakcje bezgotówkowe kartą debetową o wartości minimum 300 zł. W przeciwnym razie oprocentowanie zostanie obniżone do 1,6 proc. Minimalny wkład wynosi 1 tys. zł.

Nieco mniej, bo 1,9 proc. w skali roku, można zarobić na Lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku. Odsetki 1,8 proc. gwarantują: Lokata klasyczna w BGŻOptima oraz lokata (nowe środki) w Banku Credit Agricole.

Aż cztery banki z najlepszej dziesiątki proponują na rok 1,75 proc. Są to oferty: Banku Millennium, Pekao SA, Plus Banku oraz Volkswagen Banku.

Mogą Ci się również spodobać

Okazje nie dla każdego

Można dostać 3 proc. i więcej, ale trzeba spełnić dodatkowe warunki. Najwyżej oprocentowaną lokatę ...

Stabilność zysków magnesem dla inwestorów

Systematyczna poprawa wyników ma pozytywne przełożenie na notowania giełdowe. Spośród kilkuset spółek notowanych na ...

Prymusi GPW w odwrocie. Czy mają szansę wrócić do łask?

Nawet silnym fundamentalnie spółkom, wyróżniającym się kilkuletnim trendem wzrostu zysków, zdarzają się słabsze okresy. ...