Falsyfikat w Muzeum Narodowym. Obowiązkowa lektura

materiały prasowe

Tajne służby, prokuratorzy, śledztwa. Znane nazwiska muzealników i handlarzy sztuką. Wyniki starannych badań i analiz…

To lektura obowiązkowa dla kolekcjonerów, inwestorów, antykwariuszy i prawników zajmujących się przestępstwami na rynku sztuki. Michał Haake, profesor historii sztuki na uniwersytecie w Poznaniu, opublikował książkę o tym, że obraz „Targ na jarzyny” uchodzący „od zawsze” za dzieło Józefa Pankiewicza, nie wyszedł spod pędzla tego malarza. Książkę „Utracone arcydzieło. Losy obrazu »Targ na jarzyny« Józefa Pankiewicza” opublikowało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Warto sprawdzić: Falsyfikat w każdym domu. Polacy tracą miliony. To patologia

Obraz był jedną z największych atrakcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Autor uwzględnił wyniki badań technicznych.

Michał Haake „Utracone arcydzieło”, Wydawnictwo Naukowe UAM

Z ogromną dociekliwością przebadał archiwa, w tym archiwa IPN.

W książce często pojawiają się nazwiska współczesnych muzealników, handlarzy sztuką i kolekcjonerów. Są też tajne służby, prokuratorzy, śledztwa.

Książka uczy czujności, dociekliwości w dochodzeniu do prawdy. Zawiera mnóstwo analiz. Jest np. analiza wysokiej ceny zakupu. Autor zastanawia się, dlaczego nie zachowały się dokumenty dotyczące zakupu tego obrazu? Autor stawia pytanie, czy jest to kopia, czy celowo namalowany falsyfikat?

Warto zwrócić uwagę na analizy psychologiczne. Michał Haake analizuje motywacje uczestników zdarzeń, w tym dyrektora muzeum. Dlaczego przed zakupem nie skorzystano z możliwości sprawdzenia autentyczności obrazu? Dlaczego pominięto pewne procedury?

Warto sprawdzić: Nawet w muzeum można kupić fałszywy obraz

To mi przypomina moje dziennikarskie śledztwo („Rzeczpospolita”, 22 września 2005 r.). Ustaliłem, że w 1977 r. do Muzeum Narodowego w Szczecinie zakupiono falsyfikat obrazu Jana Cybisa, choć autentyczność wykluczyły największe autorytety, w tym uczeń Cybisa prof. Tadeusz Dominik oraz malarka prof. Hanna Rudzka-Cybisowa.

Gdzie jest autentyk? Michał Haake postuluje wpisanie obrazu „Targ na jarzyny” na urzędowe listy zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Faworyci analityków Firmy z szansą na dobre wyniki w 2016 r.

Które spółki mają duże szanse na osiągnięcie dobrych wyników za cały 2016 rok? Jeśli ...

Wierność może być kosztowna

Nie warto latami trzymać się tego samego starego konta Czytelniczka „Moich Pieniędzy” otworzyła Eurokonto ...

Autoportrety fotograficzne i inne inspiracje

Witkacy to jeden z ulubionych artystów młodzieży wszystkich epok – twierdzi prezes Instytutu Witkacego ...