Nagrody największego kolekcjonera w dziejach Polski rozdane

Przyznano nagrodę im. Feliksa Jasieńskiego promującą prywatne kolekcjonerstwo.

Publikacja: 03.11.2020 16:48

Nagrody największego kolekcjonera w dziejach Polski rozdane

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Przyznano doroczną Nagrodę „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego. Nagrodę ustanowiły Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk i stołeczny Dom Spotkań z Historią.

Warto sprawdzić: Niedługo Polska zniknie z mapy świata sztuki

Przyznanie nagród za rok 2019 ma szczególną rangę. Przypada w roku stulecia daru, jaki Feliks Jasieński przekazał narodowi. Było to 15 tys. wybitnych dzieł sztuki polskiej i europejskiej oraz dzieła sztuki japońskiej, bezcenne w skali świata.

Nagrodę przyznano w trzech kategoriach

Nagrodą dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa uhonorowano dr Joannę Hübner-Wojciechowską za książkę „Sztuka skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów”. Książkę wydały Arkady.

Nagrodą dla instytucji za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy, uhonorowano prywatne Muzeum École de Paris Villa la Fleur w Konstancinie. Muzeum w 2010 r. utworzył kolekcjoner Marek Roefler.

Nagrodę dla dziennikarza otrzymał Rafał Kamecki, twórca największego portalu rynku sztuki Artinfo.pl. Portal popularyzuje ideę kolekcjonerstwa, prezentuje wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego. Artinfo.pl publikuje doroczne raporty o rynku.

Nie tylko Podhale

Dr Joanna Hübner-Wojciechowska jest autorką kilku poradników dla kolekcjonerów: wznawianej książki „Art Deco” oraz „Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów”. W nagrodzonym przewodniku opisuje dzieła stworzone w stylu zakopiańskim, opracowanym i propagowanym przez Stanisława Witkiewicza.

""

Nagrodzono książkę dr Joanny Hübner-Wojciechowskiej. Fot. Arkady

pieniadze.rp.pl

Nagrodzono książkę dr Joanny Hübner-Wojciechowskiej. Fot. ArkadyW tym stylu tworzono przedmioty codziennego użytku: meble, ceramikę, srebra stołowe, tkaniny dekoracyjne. Przedmioty te są ostro licytowane na aukcjach, bo są też bardzo chętnie kolekcjonowane. Nagrodzona książka to bogate źródło wiedzy zarówno dla początkujących zbieraczy, jak i koneserów.

Z Polski do Paryża

Marek Roefler prezentuje w swoim muzeum sztukę artystów, którzy wyemigrowali z Polski i tworzyli w międzynarodowym środowisku w Paryżu. Co roku kolekcjoner organizuje monograficzną wystawę jednego artysty. Dzieła sztuki pochodzą ze zbiorów kolekcjonera i wypożyczane są ze świata. Odbyło się dziesięć wystaw.

Warto sprawdzić: Roefler: Zapłaciłem drożej, niż planowałem

Do każdej wystawy wydano dwujęzyczny album monografię. Opracowanie monografii poprzedzają badania naukowe prowadzone przede wszystkim w międzynarodowych archiwach lub muzeach. Wystawy i książki przygotował historyk sztuki Artur Winiarski, kurator i dyrektor muzeum. Po wystawie w konstancińskim muzeum rynek zwykle odkrywa prezentowanego tam niesłusznie zapomnianego artystę, a jego dzieła drożeją.

W przyszłym roku odbędzie wystawa kultowej malarki Tamary Łempickiej. Marek Roefler zakończył właśnie remont kolejnego zabytkowego budynku z przeznaczeniem na muzeum.

W tym roku w warunkach pandemii aktualną wystawę można obejrzeć wyjątkowo tylko na specjalnie nakręconych filmach. Aktualnie trwa wystawa urodzonego w Beresteczku malarza Nathana Grunsweigha (1880–1956) – www.villalafleur.com.

Raporty dla inwestorów

Rafał Kamecki, twórca portalu Artinfo.pl, od lat opracowuje z zespołem ekspertów raporty o krajowym rynku sztuki. To bogato ilustrowane publikacje, zawierają informacje ważne dla zaawansowanych i początkujących kolekcjonerów oraz inwestorów na rynku sztuki. Raporty dostępne są w empikach, księgarniach muzeów i u wydawcy.

""

Rafał Kamecki stworzył portal Artinfo.pl i wydaje raporty o rynku sztuki. Fot. materialy prasowe

pieniadze.rp.pl

Rafał Kamecki stworzył portal Artinfo.pl i wydaje raporty o rynku sztuki. Fot. materialy prasoweRaport za 2019 r. ukazał się w ostatnich dniach. Pandemia opóźniła publikację. Atrakcją jest analiza I półrocza 2020 r., kiedy obroty na krajowych aukcjach wzrosły o blisko 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Publikacja zawiera m.in. 255 kolorowych ilustracji oraz ponad 100 tabel i wykresów. Lektura raportu pozwala zorientować się w aktualnych tendencjach i trafniej prognozować przyszłość.

Warto sprawdzić: Rynek sztuki błyszczy. Sensacyjne wzrosty obrotów

Utworzony w 2000 r. portal Artinfo.pl posiada największą w Polsce unikatową bazę informacyjną o krajowym rynku sztuki.

Historia mecenasa

Patron nagrody Feliks Jasieński (1861–1929) to największy kolekcjoner w dziejach Polski, mecenas artystów, pisarz – używał pseudonimu Manggha. Jasieński doczekał się monografii wydanej w 2014 r. przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Autorką monografii jest dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik. Publikacja dostępna jest w muzealnej księgarni.

Honorowym przewodniczącym Kapituły Nagrody jest prof. Krzysztof Pomian. Jest badaczem historii kolekcjonerstwa i dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli. Przewodniczącym Kapituły jest prof. Wojciech Kowalski, prawnik, wybitny specjalista m.in. od rewindykacji dóbr kultury.

""

pieniadze.rp.pl

Jasieńskiego rozsławił przede wszystkim Andrzej Wajda, który wraz Krystyną Zachwatowicz ufundował krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. 30 listopada 1994 r. muzeum uroczyście otworzyli książę Takamado i prezydent Lech Wałęsa.

Muzeum Narodowe tłumnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata, przede wszystkim jednak z Japonii. Krajowi turyści podziwiają tu przede wszystkim najlepsze dzieła Stanisława Wyspiańskiego i słynny z obyczajowego skandalu „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego. Dzieła podarowane przez Jasieńskiego warte są dziś setki milionów złotych.

Warto sprawdzić: Inwestor musi działać jak detektyw na rynku sztuki

Od wieków muzea powstają przede wszystkim dzięki darowiznom kolekcjonerów. Najlepszym na to dowodem są wielkie muzea amerykańskie.

Kolekcjonerstwo przynosi ogromne finansowe zyski z turystyki muzealnej. Im bogatszy dar, tym więcej turystów przyjeżdża, żeby obejrzeć skarby. Płacą za hotele, zostawiają pieniądze w kawiarniach i na stacjach benzynowych. Kupują bilety do muzeów, pamiątki i albumy. W wielu krajach zyski z turystyki muzealnej przekraczają zyski niektórych gałęzi przemysłu. Rekordy cenowe na światowych i krajowych aukcjach powodują, że żadnego muzeum na świecie nie stać na zakupy, więc mogą liczyć tylko na darowizny hojnych kolekcjonerów. Nagroda im. Feliksa Jasieńskiego promuje prywatne kolekcjonerstwo. Jej regulamin dostępny jest na stronie (www.kolekcjonerstwo.pl). Uroczystość wręczenia nagrody przełożono z powodu pandemii.

Przyznano doroczną Nagrodę „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego. Nagrodę ustanowiły Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk i stołeczny Dom Spotkań z Historią.

Warto sprawdzić: Niedługo Polska zniknie z mapy świata sztuki

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Portfel inwestycyjny
UBS odradza kryptowaluty, radzi stawiać na technologie
Portfel inwestycyjny
Rok 2024 będzie wśród kryptowalut rokiem halvingu bitcoina