Aktualizacja: 03.11.2024 20:18 Publikacja: 27.03.2024 04:30
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu od lat szybko rośnie i w ciągu roku, dwóch może zatrudniać nawet pół miliona osób
Foto: AdobeStock
– Apelujemy do rządu o rozmowy i wzięcie pod uwagę głosu inwestorów – mówi „Rzeczpospolitej” Jacek Levernes, honorowy prezes ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. – Branża, która za rok, dwa może zatrudniać pół miliona osób i wytwarzać 5 proc. polskiego PKB, wydaje się nie być przez rząd zauważana – tłumaczy. Tymczasem jego zdaniem rząd powinien tyle samo uwagi co krajowym inwestorom poświęcić też inwestorom zagranicznym, bo odpowiadają za dużą część naszej gospodarki i jej wzrostu. – Jest bardzo ostra konkurencja międzynarodowa o zagraniczne inwestycje. Dotyczy to zarówno nowych projektów i firm, jak również reinwestycji – firmy zadowolone z działalności w Polsce niejednokrotnie rozszerzają swoje operacje nawet trzykrotnie. Trzeba o to walczyć i pielęgnować. Otoczyć inwestorów opieką i zachęcić nowych – przekonuje honorowy szef ABSL.
Znana prawda doświadczonych graczy z rynków finansowych mówi, że w czasach kryzysów czy turbulencji geopolitycznych warto spoglądać w stronę „bezpiecznych przystani”. Jedną z nich jest bez wątpienia złoto.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie ich papierów może spaść nawet kilkukrotnie. Wszystko przez inflację, która gwałtownie wyhamowała.
Niemal 74 proc. polskich inwestorów indywidualnych zrównoważyło lub planuje zrównoważyć swoje portfele w tym roku, w oczekiwaniu na oczekiwane obniżki stóp procentowych (w porównaniu do 51 proc. na całym świecie).
Po spadku stóp procentowych NBP zmniejszy się atrakcyjność lokat bankowych, zyskiwać za to mogą alternatywne formy oszczędzania – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Chociaż 2024 r. może przynieść dalsze możliwości inwestorom, którzy wierzą, że potrafią wyczuć timing kryptowalut, eksperci UBS radzą skupić się na firmach, które dostarczają i wykorzystują nowe technologie.
Samorząd może ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek związane z prowadzeniem cmentarza jak np. za wjazd i korzystanie z nekropolii, czy dodatkowe dla większego grobu murowanego za upływ 20 lat.
Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła w Polsce 4,3 proc. rok do roku - podał w środę Narodowy Bank Polski. To oznacza, że wyraźnie wzrosła względem sierpnia (3,7 proc.). Powróciła też do poziomu 4 proc. pierwszy raz od kwietnia i jest najwyższa od marca.
Ogromne kwoty popłyną na rozwój internetowych usług publicznych. To ma usprawnić załatwianie spraw urzędowych. W sieci będzie można zawierać umowy kupna-sprzedaży pojazdów, zyskać dostęp do karty pacjenta czy składać pozwy.
Żądanie opłaty za przeprowadzenie ekshumacji wykracza poza upoważnienie ustawowe gminy jako organu prowadzącego cmentarz.
Jedną z ważnych przyczyn tego, że Irlandia jest w czołówce krajów Europy uważanych za najlepsze do życia jest wysoki poziom i dostępność tamtejszej służby zdrowia. Mimo że w Irlandii pracuje wielu polskich lekarzy i techników usług medycznych, to wciąż jest miejsce dla kolejnych.
W wielu miastach szykują się podwyżki opłat za śmieci. Ich mieszkańcy wyższe ceny zapłacą już w tym roku.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6 proc. – podał GUS w tzw. szybkim szacunku.
Wynajem elektroniki użytkowej nad Wisłą rośnie w siłę. Ale ów nowatorski pomysł start-up Plenti ma chęć zaszczepić też za granicą. Inwestorzy już widzą potencjał tego projektu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas