Pieniądze cierpliwie poczekają

Lokata nie zginie, ale klient sam musi pilnować, kiedy się skończy.

Publikacja: 10.03.2016 21:00

Pieniądze cierpliwie poczekają

Foto: Bloomberg

Gdy zakładamy w banku lokatę odnawialną, po upływie ustalonego terminu automatycznie odnowi się ona na taki sam okres. Ale co wtedy, gdy mamy lokatę nieodnawialną? Niektóre banki powiadamiają klientów o kolejnym zasileniu konta osobistego. Jeśli więc pieniądze z depozytu terminowego trafią na takie konto, szybko się o tym dowiemy. Gorzej, gdy gotówka zostanie przekazana na konto techniczne.

Czasem przychodzi SMS z banku

– Po terminie zapadalności lokaty automatycznie przekazujemy środki wraz z naliczonymi odsetkami na konto osobiste klienta – tłumaczy Ewa Chojnacka z Credit Agricole. – Umożliwiamy zamówienie powiadomień w formie wiadomości SMS o wpływach na rachunek bieżący. W ten sposób klienci dostają na numer telefonu komórkowego wiadomość o każdym wpływie na rachunek. W naszym banku lokaty nie może założyć osoba, która nie ma ROR.

BGŻ BNP Paribas czasem informuje klientów o końcu terminu lokaty. – Zależy to od tego, czy mamy numer kontaktowy klienta i czy chce on otrzymywać takie informacje – tłumaczy Magdalena Ostrowska z biura prasowego banku.

W zależności od dyspozycji klienta pieniądze z lokaty wracają na rachunek, z którego zostały przekazane (np. rachunek osobisty lub konto oszczędnościowe) albo depozyt odnawia się na kolejny okres.

– Klient lub jego pełnomocnik realizuje dyspozycje w oddziale, posługując się dokumentem tożsamości. Chcąc korzystać z oferty lokat terminowych w BGŻ BNP Paribas, klient musi zawrzeć umowę na prowadzenie rachunku obsługującego lokatę (osobistego lub oszczędnościowego). Rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku oznacza rezygnację z lokat terminowych – informuje Magdalena Ostrowska.

Na ROR lub rachunek oszczędnościowy

Klienta nie informuje o zakończeniu lokaty mBank. – Taką informację właściciel może sam sprawdzić, np. z poziomu serwisu transakcyjnego czy dzwoniąc na mLinię – mówi Katarzyna Krzemińska, specjalista ds. produktów oszczędnościowych w mBanku.

W ofercie tej instytucji znajdują się zarówno lokaty odnawialne, jak i nieodnawialne. – W przypadku tych pierwszych po zakończeniu lokaty, jeśli klient jej nie zerwie i nie wypłaci środków, automatycznie otwierana jest kolejna – tłumaczy Katarzyna Krzemińska.

Z kolei w przypadku lokaty nieodnawialnej po jej zakończeniu pieniądze trafiają na rachunek klienta, do którego lokata została przypisana. W mBanku, aby założyć lokatę, trzeba mieć konto osobiste.

– Oszczędności nie mogą się zagubić, bo albo będą na odnawianej lokacie, albo na rachunku klienta – podkreśla przedstawicielka mBanku. Dodaje, że właściciel lokaty w dowolnym momencie może ją zerwać poprzez serwis transakcyjny, dzwoniąc na mLinię lub w oddziale.

Z kolei ING Bank Śląski ma obecnie w ofercie tylko lokaty dla właścicieli kont oszczędnościowych. – Po ich zakończeniu środki są automatycznie przelewane na wskazany przez klienta oprocentowany rachunek oszczędnościowy – wyjaśnia Miłosz Gromski z ING Banku Śląskiego.

W przypadku lokat oferowanych w przeszłości, jeśli klient nie posiadał w banku takiego rachunku, środki pozostawały do odbioru w każdym terminie w oddziałach banku. Można było je podjąć, legitymując się dowodem. Teraz bank nie powiadamia klientów, że upłynął okres lokaty.

W PKO BP depozyty terminowe powiązane są z rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi (ROR), rachunkami oszczędnościowymi lub rachunkami tylko do obsługi lokat (dla klientów nieposiadających w tym banku ani konta osobistego, ani oszczędnościowego). Lokaty mogą być odnawialne lub nieodnawialne. Ale o terminie ich zakończenia bank nie zawiadamia.

– Do wypłaty pieniędzy z lokaty wystarczy dowód osobisty. Klient ma prawo podjąć środki w każdej chwili. Nie ma takiej możliwości, aby lokata zaginęła – zapewnia Artur Smolarczyk z departamentu produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych w PKO BP.

W przypadku lokaty powiązanej z ROR po jej zakończeniu środki zostają przekazane na ten rachunek i są do dyspozycji klienta praktycznie bez konieczności wizyty w oddziale. Właściciel może je podjąć, np. w bankomatach za pomocą karty wydanej do konta lub aplikacji mobilnej IKO.

Konto techniczne

W BZ WBK, jak mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego, jeśli klient miał lokatę odnawialną, wówczas umowa jest przedłużana na kolejny okres na warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. W przypadku lokat nieodnawialnych środki trafiają na nieoprocentowany rachunek i czekają na podjęcie. Wystarczy zgłosić się z dokumentem tożsamości.

W Millennium lokaty są obsługiwane za pośrednictwem ROR lub konta technicznego. W zależności od dyspozycji klienta mogą być automatycznie przedłużane lub pieniądze są przekazywane na ROR albo na nieoprocentowane konto techniczne; tam leżą tak długo, aż właściciel się po nie zgłosi. Klient może być powiadomiony o zakończeniu lokaty. Wcześniej musi jednak wybrać opcję powiadomienia MilleSMS. Do wypłaty gotówki potrzebny jest dowód osobisty.

W Pekao lokaty odnawialne są przedłużane aż do czasu, gdy ich posiadacz zmieni dyspozycję. – W przypadku lokaty nieodnawialnej środki są przenoszone na prowadzony w banku rachunek bieżący, wskazany przez posiadacza lokaty. Jeżeli takie konto nie zostało wskazane, pieniądze trafiają na rachunek do obsługi lokaty (tzw. rachunek techniczny) i czekają, aż właściciel się po nie zgłosi – tłumaczy Tomasz Bogusławski z biura prasowego Pekao.

Identyfikacja posiadacza lokaty czy jego pełnomocnika oraz potwierdzenie uprawnień do dysponowania rachunkiem lokaty są dokonywane na podstawie dokumentu tożsamości oraz po potwierdzeniu zgodności podpisu ze wzorem znajdującym się w dokumencie tożsamości lub w dokumentacji rachunku lokaty.

Gdy zakładamy w banku lokatę odnawialną, po upływie ustalonego terminu automatycznie odnowi się ona na taki sam okres. Ale co wtedy, gdy mamy lokatę nieodnawialną? Niektóre banki powiadamiają klientów o kolejnym zasileniu konta osobistego. Jeśli więc pieniądze z depozytu terminowego trafią na takie konto, szybko się o tym dowiemy. Gorzej, gdy gotówka zostanie przekazana na konto techniczne.

Czasem przychodzi SMS z banku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć