Coraz mniej chętnych na fundusze inwestycyjne

Fotorzepa/Marta Bogacz

TFI mają za sobą cztery kwartały odpływu klientów. Na koniec czerwca było ich o 86 tys. mniej niż rok wcześniej.

W sumie jednostki uczestnictwa funduszy posiada 2,05 mln inwestorów. Ostatni raz firmy zarządzające aktywami miały porównywalną liczbę klientów pod koniec 2014 r., wynika z danych zebranych z dwudziestu funduszy przez Analizy Online.

Aż 12 spośród tych 20 podmiotów borykało się z odpływem inwestorów w II kwartale. Odwrót od funduszy najmocniej odczuły największe instytucje pod względem aktywów – Pioneer Pekao TFI i PKO TFI. Pierwsze z nich, z liczbą prawie 452 tys. klientów, odzyskało jednak pozycję rynkowego lidera.

Na przeciwległym biegunie znalazło się Investors TFI, które w minionym kwartale przyciągnęło najwięcej nowych inwestorów – prawie 5 tys. osób. Tej firmie wyraźnie pomógł wzrost cen złota, o prawie 30 proc. od początku roku, licząc w dolarach. – Sporo nowych klientów pozyskaliśmy do naszego funduszu złota – to rynek, w którym specjalizujemy się od lat, a także do funduszu rynku pieniężnego – Investor Płynna Lokata – mówi „Rzeczpospolitej” Grzegorz Dróżdż, rzecznik prasowy Investors TFI.

Na przestrzeni całego pierwszego półrocza najwięcej osób do funduszy pozyskały TFI, których silną stroną są pracownicze programy emerytalne – NN Investment Partners i Legg Mason.

Mogą Ci się również spodobać

Dla akceptujących większe ryzyko

Na zmianach cen zagranicznych akcji można też zarabiać, inwestując w CFD, czyli kontrakty na ...

Można ulokować pieniądze na 11 miesięcy

Tylko w listopadzie w sieci sprzedaży PKO BP oraz przez internet będzie można kupić ...

fundusze absolutnej stopy zwrotu

Te fundusze mają chronić kapitał, a przynoszą straty

Fundusze absolutnej stopy zwrotu mają chronić kapitał w każdych warunkach rynkowych. Ostatnio jednak generują ...