Coraz mniej chętnych na fundusze inwestycyjne

Fotorzepa/Marta Bogacz

TFI mają za sobą cztery kwartały odpływu klientów. Na koniec czerwca było ich o 86 tys. mniej niż rok wcześniej.

W sumie jednostki uczestnictwa funduszy posiada 2,05 mln inwestorów. Ostatni raz firmy zarządzające aktywami miały porównywalną liczbę klientów pod koniec 2014 r., wynika z danych zebranych z dwudziestu funduszy przez Analizy Online.

Aż 12 spośród tych 20 podmiotów borykało się z odpływem inwestorów w II kwartale. Odwrót od funduszy najmocniej odczuły największe instytucje pod względem aktywów – Pioneer Pekao TFI i PKO TFI. Pierwsze z nich, z liczbą prawie 452 tys. klientów, odzyskało jednak pozycję rynkowego lidera.

Na przeciwległym biegunie znalazło się Investors TFI, które w minionym kwartale przyciągnęło najwięcej nowych inwestorów – prawie 5 tys. osób. Tej firmie wyraźnie pomógł wzrost cen złota, o prawie 30 proc. od początku roku, licząc w dolarach. – Sporo nowych klientów pozyskaliśmy do naszego funduszu złota – to rynek, w którym specjalizujemy się od lat, a także do funduszu rynku pieniężnego – Investor Płynna Lokata – mówi „Rzeczpospolitej” Grzegorz Dróżdż, rzecznik prasowy Investors TFI.

Na przestrzeni całego pierwszego półrocza najwięcej osób do funduszy pozyskały TFI, których silną stroną są pracownicze programy emerytalne – NN Investment Partners i Legg Mason.

Mogą Ci się również spodobać

Średnie firmy na celowniku inwestorów

Spółki z dobrymi perspektywami i zadowalającą płynnością akcji. W tym roku akcje spółek o ...

Fundusze inwestycyjne – BPH TFI i inne. ABC inwestowania

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, takich jak BPH TFI, oferują inwestowanie polegające na zbiorowym lokowaniu środków ...

Fundusz zrównoważony dla znających się na rzeczy

PZU Zrównoważony to jeden z najbardziej ofensywnych funduszy mieszanych. Udział akcji w jego portfelu ...