Fundusze akcji odrabiają straty

Adobe Stock

Luty, podobnie jak styczeń, przyniósł całkiem niezłe wyniki większości funduszy. Najwięcej można było zarobić na rynkach rozwiniętych, głównie dzięki spółkom amerykańskim.

Luty nie był już aż tak szalony jak styczeń, kiedy giełdowe indeksy pięły się w górę niemal bez opamiętania. Najwięcej jednak znów można było zarobić dzięki akcjom, w tym polskich małych i średnich spółek. Z czego wynikał optymizm? Cały czas nastroje na rynkach w znacznym stopniu zależą od kwestii tzw. wojny handlowej między USA i Chinami. Inwestorzy zakładają jednak, że w najbliższym czasie powinno dojść do porozumienia między tymi państwami, a to przekłada się na większy optymizm odnośnie do akcji. Przypomnijmy, że prezydent USA Donald Trump zdecydował o wydłużeniu terminu na dalsze negocjacje i w związku z tym ewentualne wprowadzenie ceł na chińskie towary opóźnia się.

Indeks MSCI AC World, odwzorowujący zachowanie 23 głównych indeksów giełdowych z krajów rozwiniętych i 24 z krajów wschodzących, po tym jak w styczniu zyskał 7,8 proc., tj najwięcej w tym okresie od ponad siedmiu lat, luty zakończył zwyżką o 2,5 proc. Bardzo dobrze wypadły rynki rozwinięte. Indeks MSCI DM World, który obrazuje ich zachowanie, wzrósł o 2,8 proc. „Największy wzrost obserwowano w Europe Zachodniej oraz na rynku amerykańskim. I to właśnie fundusze inwestujące na tych rynkach zarobiły w lutym najwięcej – wszystkie fundusze z grup akcji europejskich, amerykańskich oraz globalnych rynków rozwiniętych wypracowały zysk. W sześciu przypadkach przekroczył on 5 proc., m.in. w Skarbiec Spółek Wzrostowych (6,7 proc.), Skarbiec Top Brands (6,2 proc.) oraz Caspar Akcji Europejskich (5,9 proc.)” – wskazuje serwis Analizy Online monitorujący rynek funduszy inwestycyjnych.

Warto sprawdzić: Małe spółki wracają do łask. sWIG80 skrywa perełki

Słabiej na tym tle wypadły fundusze inwestujące w Polsce. WIG – indeks szerokiego rynku – stracił w poprzednim miesiącu 0,77 proc. Słabiej wypadły szczególnie duże spółki. WIG20 spadł bowiem o ponad 2 proc. Co ciekawe, w znacznie lepszej kondycji były małe i średnie przedsiębiorstwa, które zyskiwały drugi miesiąc z rzędu. W lutym sWIG80 wzrósł o blisko 5 proc., a mWIG40 o 1,42 proc. Oczywiście przełożyło się to na wyniki funduszy i strategiom akcji małych i średnich spółek przyniosło rezultaty lepsze od funduszy akcji polskich uniwersalnych, gdzie benchmarkiem jest zwykle WIG.

Przeciętnie fundusze małych i średnich firm uzyskały w lutym 2,3 proc. „W tej grupie wyróżnił się MetLife Akcji Małych Spółek, którego jednostki zdrożały o 5 proc. Niewiele mniej zarobił Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek (4,7 proc.)” – szacuje portal AO. W przypadku funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii wyniki były już słabsze, a ponad połowa z nich zakończyła miesiąc ze stratą (średni wynik to -0,2 proc.). Najlepiej wypadły natomiast te fundusze, które w większym stopniu stawiają na mniejsze spółki, a wśród nich m.in. Quercus Agresywny (2,8 proc.).

W porównaniu z poprzednimi miesiącami gorzej wypadły fundusze inwestujące w obligacje skarbowe. Pod koniec lutego rentowności skarbówek zaczęły mocno rosnąć, a związane to było z zaprezentowaniem pomysłów wyborczych przez przedstawicieli partii rządzącej. W efekcie rentowność polskich dziesięciolatek w lutym urosła o blisko 18 pkt bazowych i odbiło się to negatywnie na wycenach funduszy inwestujących w tę klasę aktywów. „Straty poniósł co drugi fundusz polskich papierów dłużnych (fundusze skarbowe długoterminowe zakończyły miesiąc średnio 0,40 proc. pod kreską). Na tym tle najlepiej wypadły fundusze inwestujące w dług korporacyjny, dla których był to drugi z rzędu udany miesiąc. W lutym zarobiły średnio 0,29 proc., w tym dwa fundusze ponad 0,7 proc. (Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych oraz Millennium Obligacji Korporacyjnych)” – pisze serwis AO.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na tropie martwych rachunków

Od lipca w naszym kraju działa Centralna Informacja o Rachunkach Bankowych. Za jej pośrednictwem ...

Ochrona inwestora na rynku sztuki

Ukazał się pierwszy numer naukowego czasopisma „Santander Art Culture and Law Review” (SAACLR). Znajdują ...

Fikcyjne sprzedaże niszczą rynek

Po reżyserowanych licytacjach podawane są nieprawdziwe ceny. Co pewien czas krajowy rynek sztuki obiega ...